Rekonstrukcí kotelny lze výrazně zvýšit hodnotu nemovitosti
Prostory kotelen a skladů uhlí lze podle názorů architektů relativně snadno přeměnit na místnosti s obytným či volnočasovým využitím, a zvýšit tak hodnotu domu třeba i o statisíce. Taková možnost se nyní nabízí lidem, kteří vymění vytápění uhlím či dřevem za moderní plynový kotel. Ten je totiž možné umístit do nevelké skřínky třeba na chodbu.
Prostory kotelny a skladu paliva mohou v rodinných domech zabírat až 25 metrů čtverečních. „Majitelé domu tak mohou snadno získat nejen nové skladovací prostory, ale třeba i prostor pro pracovnu, odpočinek, dílnu nebo pokoj pro hosty,“ radí Filip Soukup ze studia Afinita architekti.
„Ze stavebního hlediska lze těmto prostorům dát téměř libovolný obytný či volnočasový účel,” popisuje architekt. Kotlů na pevná paliva je v Česku nyní v provozu téměř 800 tisíc, z toho nejstarších typů přes 300 tisíc (kotle tzv. I. a II. emisní třídy). Na jejich odstranění a přechod na modernější zdroj vytápění zbývají jejich majitelům už jen tři roky. Jejich využívání bude totiž do září roku 2022 ze zákona zakázáno pod hrozbou pokuty v řádu desítek tisíc korun.
S financováním pomohou dotace
VYHRAJTE 3x 250 TISÍC KORUN
na rekonstrukci svého domu!
Zapojte se od 1. dubna 2019 do soutěže o tři rekonstrukce stávající kotelny na pevná paliva dle vašeho přání. Hlavní cenu v podobě příspěvku čtvrt milionu korun daruje Český plynárenský svaz hned třem výhercům.
Stačí málo: Nahrát text, obrázek či video na web kotelna.denik.cz, kde co nejoriginálnějším způsobem popíšete, v co byste prostory staré kotelny či skladu uhlí rádi proměnili.
Další podrobnosti o soutěži (včetně způsobu přihlášení a systému hlasování) najdete na kotelna.denik.cz nebo zemniplyn.cz.
Lidé přitom mohou žádat o příspěvek na modernizaci vytápění v rámci programu tzv. kotlíkových dotací, jejichž třetí vlnu spustí letos v květnu ministerstvo životního prostředí. Vyčlení na ně 3,1 miliardy korun, na jeden kotel až 120 tisíc korun. Druhý program tzv. kotlíkových půjček pak pomůže zejména sociálně slabším vrstvám s financováním prvotní investice.
Při rekonstrukci dosavadní kotelny a skladu paliva je však zapotřebí mít na paměti původní využití a s ním spojená specifika prostorů. „Z funkce a podoby kotelny a skladu uhlí vyplývá celá řada nešvarů, které je potřeba při rekonstrukci odstranit. Příkladem může být redukce rozvodů otopného systému, tedy zbavení prostor nadbytečných trubek, kohoutů, drátů a podobně,“ upozorňuje Soukup.
Změna funkce dosavadní kotelny se obvykle neobejde ani bez důkladného vyčištění místnosti, často bývá třeba otlouci povrchy zdí a aplikovat na ně sanační omítky. „Pečlivě je také třeba posoudit konstrukci a dostatečnou izolaci podlah,“ připomíná architekt. Pokud jsou místnosti odizolované nedostatečně, nezbývá než obkopat obvodové zdi až k základům a zařídit novou izolaci a drenáže.
Kotle na pevná paliva jsou jednoznačně nejvýznamnějším zdrojem znečištění ovzduší ve městech a v obcích. Místy je tento podíl na znečištění až 90procentní, především v důsledku používání starých neekologických kotlů. Podle údajů ministerstva životního prostředí zemře v ČR na následky nepříznivých vlivů zhoršené kvality ovzduší 5700 lidí. Důvodem je především téměř 100% podíl na emisích karcinogenního benzo(a)pyrenu. Lokální topeniště jsou také původcem téměř tří čtvrtin prachových částic, které způsobují dýchací či kardiovaskulární onemocnění.
Kromě zmíněných možností využití hovoří architekti v souvislosti s prostory bývalých kotelen a také o zahradních kuchyních, wellness, hernách nebo o prostých skladech sportovního vybavení. Právě od budoucího využití prostoru se odvíjí také cena nutné rekonstrukce a vybavení. Pokud má sloužit jako sklad, tak jej stačí vyklidit a třeba jen vymalovat. Pokud nebude nutná větší sanace, stačí zakoupit úložný policový systém a veškeré úpravy mohou majitele přijít třeba jen na 20 tisíc korun. „Ovšem když se rozhodnete pro vinný sklep, tak vás to bude stát třeba čtvrt milionu,“ vyčíslil Soukup.
Když začnete topit zemním plynem…
Po výměně kotle na tuhá paliva odpadne mnoho manuální práce, jako je například skládání uhlí, pravidelné přikládání či vynášení popela. Nebude už potřebná plechová popelnice na žhavý popel ani tak časté malování zaprášených místností v domě. Zmizí i starosti se zajištěním zásob paliva na zimu. K tomu je nutno připočíst také nenáročnost obsluhy plynového kotle – stačí jednoduše otočit ovladačem termostatu. Ty nejmodernější plynové kondenzační kotle navíc dokáží zajistit různé topné režimy během denního nebo týdenního cyklu a umožňují rovněž dálkové monitorování a ovládání, např. přes mobilní aplikaci.
Český plynárenský svaz (ČPS) je nezávislé sdružení firem a odborníků působících v plynárenství a souvisejících oborech.