logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Kotlíkové dotace a Nová zelená úsporám

kotel

Kotlíkové dotace podporují výměnu emisně nevyhovujících kotlů v rodinných domech a trvale obývaných rekreačních objektech. Domácnosti s nízkými příjmy – zejména senioři a lidé pobírající příspěvek na bydlení – mohou získat až 95% dotaci na výměnu starého kotle na pevná paliva. V současné vlně kotlíkových dotací se žádosti podávají od 1. ledna 2021. V průběhu roku 2023 bude vyhlášena další vlna. Zásadní je, že maximálně do konce srpna 2024 mohou být provozovány kotle třídy 1, 2 nebo bez uvedení třídy a kotlíkové dotace tak umožňují urychlit jejich výměnu.

Širší možnosti pro získání dotace nabízí dotační program Nová zelená úsporám. A to nejen na výměnu kotlů třídy 1, 2 nebo bez uvedení třídy, ale i kotlů na topné oleje a elektrické vytápění. Perspektivní a dotované je využití dřevní biomasy, plynu, elektřiny prostřednictvím tepelných čerpadel, sluneční energie, zpětné získávání tepla při větrání a z odpadní vody a také pro napojení na účinnou soustavu zásobování tepelnou energií. Program je možné využít jak v rodinných domech, tak v bytových domech. V bytových domech je podporováno i využití plynových tepelných čerpadel a kogenerační výroba tepla a elektřiny.
Připravovanou novinkou bude dotace na výměnu starých plynových kotlů. Vyhlášení podmínek se předpokládá v létě 2023.

Rozdíly mezi kotlíkovými dotacemi a Nová zelená úsporám

Mohlo by vás zajímat


20.4.2024Česká peleta, z.s.p.o.
Od letošního září si nesmíte zatopit v žádném starém kotli na pevná paliva, který spadá do 1. nebo 2. emisní třídy. Přitom je jich v provozu ještě 150 000. Ministr životního prostředí Petr Hladík potvrdil, že termín platí a pokuta může dosáhnout až 50 000 Kč. Jak budou probíhat kontroly? A proč Češi na výměny kašlou?
5.4.2024Wienerberger s.r.o.
V rámci dotačního programu Oprav dům po babičce nově Státní fond životního prostředí nabízí investorům, kteří nemají dostatečně naspořeno na komplexní renovaci bydlení, možnost zvýhodněného úvěru. Plní tak slib, který dal již před startem programu, a pomáhá nastartovat zatím nenaplněný potenciál. Wienerberger se i nadále snaží pomoci investorům k maximálnímu využití dotace, nyní i za pomoci zvýhodněného financování. V rámci unikátní služby nabízí odhad výše podpory, doporučení projektanta a energetického specialisty a výhodné podmínky na pořádný stavební materiál.
Kombinovaný kotel na dřevo a pelety BLAZE GREEN COMBI, nejuniverzálnější kotel na trhu
25.3.2024redakce
Podle odhadů je v Česku stále asi 150 tisíc zastaralých kotlů. Zákaz provozu kotlů 1. a 2. emisní třídy vstoupí v platnost 1. září 2024. Výměny kotlů se financují už několik let ze dvou dotačních programů.
Řada modelů tepelných čerpadel Aquarea se vyrábí a bude vyrábět ve specializovaném závodě v Plzni
28.2.2024Panasonic (divize tepelná čerpadla a klimatizační technika)
Rostoucí požadavky na využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE) v systémech vytápění a chlazení se týkají rodinných domů již řadu let. Pokud stavíte, musíte splnit přísné podmínky na spotřebu neobnovitelné energie. A jestli vás neláká si nastavovat v zimních měsících teplotu na 18 °C, potřebujete chybějící energii doplnit právě z OZE. Pro svou vysokou energetickou účinnost jsou ideální volbou tepelná čerpadla typu vzduch-voda. Kvalitním příkladem tohoto typu čerpadel jsou modely Panasonic Aquarea, které se vyrábějí již sedmým rokem v Plzni.
23.2.2024Baumit, spol. s r.o.
Téma neustále se zvyšujících nákladů na energie vede investory při renovaci stavebních objektů či realizaci novostaveb k neustálému hledání úspor. Významnou roli v této snaze sehrává celkové zateplení objektu a s tím spojená možnost získání finanční dotace. Baumit nabízí v tomto procesu klíčovou roli aktivního odborného poradce.
Výstaviště PVA EXPO PRAHA. Zdroj: ABF, a.s.
19.2.2024redakce
TZB-info je odborným garantem a 4 dny doprovodného programu nabízí novinky z vytápění, větrání, klimatizace, regulace, dotací, nové legislativy, ale i samostatný seminář o  technických izolacích, Den starostů a školení. Ve středu rovněž estav.tv vysílá živě přímo z veletrhu. Těšíme se na viděnou od 5. do 8. března 2024 v PVA EXPO Praha.
16.2.2024URSA CZ s.r.o.
Snižování spotřeby energií v domácnostech je stále palčivější téma. Jedním z klíčových prvků, které mohou významně ovlivnit energetickou účinnost, je zateplení střechy a půdy domu. Majitelé na tato opatření mohou opět žádat o příspěvek z programu Nová zelená úsporám Light.
8.2.2024SCHLIEGER, s.r.o.
Pokud jste se rozhodli pořídit fotovoltaickou elektrárnu nebo tepelné čerpadlo, určitě jste zaznamenali v nabídkách poznámku, že „vše vyřídíme za vás“. Při pohledu na proceduru žádosti o dotace si člověk jenom oddechne, ale to není samozřejmě jediný krok, který by vás čekal. Pojďme se podívat, co vše se za procesem pořízení fotovoltaické elektrárny skrývá, co vás čeká a co byste jinak museli vyřizovat sami.
Co se změní v dotačních titulech 2024?
17.1.2024Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce
Rozhovor s Ing. Petrem Valdmanem, ředitelem SFŽP ČR, o dotacích a jejich změnách. A také pozvánka na Infothermu 2024 do Ostravy, kde jsou dotační tituly partnerem doprovodného programu, který budeme streamovat.
Ing. Jiří Svoboda, jednatel a ředitel české společnosti Master Therm tepelná čerpadla s.r.o. v reportáži ČT
29.11.2023Master Therm tepelná čerpadla s.r.o.
Aktuální dotační tituly ovlivňují poptávku po materiálech i technologiích. Rok 2022 byl z pohledu tepelných čerpadel a fotovoltaiky rekordní, v letošním roce hrálo roli také až zářijové spuštění dotací. Dotace je podporou pro investory, přesto např. dotace Oprav dům po babičce přilákala zatím jen 319 žadatelů.
20.11.2023Panasonic (divize tepelná čerpadla a klimatizační technika)
Podle dat ministerstva průmyslu a obchodu obliba tepelných čerpadel v tuzemsku rok od roku stoupá. Největší zájem je o tepelná čerpadla typu vzduch-voda, jejichž nabídku letos rozšířila společnost Panasonic. Nová čerpadla řady Aquarea L jsou ideálním řešením pro rekonstruované domy, a navíc se vyrábí v ČR. V plzeňském závodě se produkují vnitřní i venkovní jednotky nejen pro Česko, ale celý evropský trh!
10.11.2023Johnson Controls - Hitachi Air Conditioning Europe
Vytápění bytových jednotek tepelnými čerpadly vzduch-vzduch s integrovaným ohřevem TV. Všechny byty jsou vytápěny pomocí tepelných čerpadel ukrytých na střechách. Každá bytová jednotka má vlastní tepelné čerpadlo vzduch-vzduch s ohřevem TUV. To je doplněno bivalentním zdrojem a nadřazenou regulací.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.