Kromě teploty jako takové má na naši pohodu vliv také vlhkost vzduchu, rychlost jeho proudění a v neposlední řadě koncentrace CO2. Právě proto je důležité větrání nepodceňovat a věnovat mu patřičnou pozornost.
V dnešní době trávíme většinu dne v uzavřených místnostech. Proto se instalují systémy vytápění, ventilace a klimatizace (HVAC), které mají zajistit příjemné vnitřní podmínky. Ventilace je zde zvláště důležitá. Nejedná se pouze o přivádění čerstvého vzduchu, ale také o odvod znečišťujících látek, například odstranění přebytečné vlhkosti z místností.
Recenzovaný Postupné sprísňovanie hodnoty súčiniteľa prechodu tepla obalových stavebných konštrukcií zohľadňuje požiadavky smernice EÚ na zlepšenie energetickej hospodárnosti budov pri súčasnom rešpektovaní nákladovo optimálnych podmienok. Požiadavky na normalizovaný súčiniteľ prechodu tepla odrážajú situáciu na trhu so stavebnými výrobkami (najmä oknami). Zohľadňujú sa aj hygienické parametre, požiadavky na tepelnú pohodu a požiadavky na zníženie potreby energie na vykurovanie z obnoviteľných zdrojov. Návrh normalizovaných požiadaviek podľa konsolidovaného textu zohľadňuje súhrn požiadaviek na zhotovovanie stavieb, obnovu budov, ale aj spotrebu energie pri výrobe stavebných materiálov, najmä tepelných izolácií.
V dnešní době trávíme většinu dne v uzavřených místnostech. Proto se instalují systémy vytápění, ventilace a klimatizace (HVAC), které mají zajistit příjemné vnitřní podmínky. Ventilace je zde zvláště důležitá. Nejedná se pouze o přivádění čerstvého vzduchu, ale také o odvod znečišťujících látek, například odstranění přebytečné vlhkosti z místností.
Rostoucí ceny energií a obava z ubývajících zdrojů nutí projektanty a investory k zamyšlení nad neustálým snižováním energetické náročnosti objektů. Do popředí zájmu se tak dostaly systémy kontrolovaného větrání a rekuperační jednotky, které zajistí pravidelnou výměnu vzduchu uvnitř objektu a současně odvedou nejen škodliviny, ale i případnou vlhkost.
V minulém díle našeho miniseriálu jsme vám přiblížili, jak při rekonstrukci bytu vyřešit problém s jeho vnitřním klimatem a zajistit pravidelnou výměnu čerstvého vzduchu bez energetických ztrát. Hlavní roli hrála skladná rekuperační jednotka umístěná v kuchyňské lince. V této části nabídneme jiný přístup: využití decentrálních jednotek.
Ze spotřebitelských testů nástěnných invertorových klimatizací se samostatnou venkovní a vnitřní jednotkou dokončených v roce 2018 a nyní publikovaných i v České republice, kam bylo zahrnuto i 8 nástěnných klimatizací Daikin, skončily modely označené Emura, Perfera a Comfora s velmi příznivým hodnocením „dobře“. Model Ururu Sarara (FTXZ25NV1B / RXZ25NV1B) skončil s hodnocením „velmi dobře“ s mírou hodnocení na úrovni 84 % a s tímto výsledkem se stal i vítězem testu.
Odborný Vnější stínící prostředky oken nabývají na významu v souvislosti s přibýváním počtu tropických období v ČR a se zvyšováním jejich četnosti. Letní měsíce posledních let ukazují, že bez ochrany proti nadměrnému přehřívání interiéru lze obtížně dosahovat pohodové teploty v pobytových místnostech.
Několik stovek milionů lidí po celém světě pracuje v kancelářích. Mnoho z nich je nespokojeno s okolními podmínkami, ve kterých pracují. Nejčastějšími důvody jsou stížnost na tepelnou pohodu a kvalitu vzduchu v místnosti. Stížnosti obvykle musí prověřovat servisní technik. Ten čelí výzvě objektivně vyhodnotit tepelné pocity zaměstnanců, aby zjistil, zda jsou stížnosti oprávněné, lokalizoval jejich příčiny a následně je odstranil.