V navrhované podobě by o kapacitě školy od října rozhodovala kvalita vzduchu ve třídách, počet záchodků bude na zřizovateli a nové požadavky budou na osvětlení.
Společnost Zehnder na výstavě Infotherma v Ostravě představila svou novou podstropní větrací jednotku pro rodinné domy. Vyvíjela ji několik let a nyní tak může zákazníkům představit produkt se špičkovými parametry. O řízeném větrání s rekuperací jsme na výstavě hovořili s Ondřejem Syřínkem ze společnosti Zehnder Group Czech Republic.
Revitalizací školní budovy ze 70. let 20. století v Českobrodské ulici v Praze vznikl unikátní projekt vybavený fotovoltaickou elektrárnou a bateriovým úložištěm. O vytápění se starají tepelná čerpadla, dešťová voda ze zelených střech a zpevněných ploch se využívá pro zálivku zeleně. Přečištěná voda ze sprch a umyvadel slouží ke splachování. Kvalitní architektura společně s inteligentním systémem větrání, osvětlení a stínění se stará o kvalitní vnitřní prostředí. Autor projektu Jiří Tencar představil realizaci školy na konferenci Energetická náročnost budov 2022.
Cílem měření v několika menších přednáškových sálech a ve velké přednáškové aule právnické fakulty bylo přeměřit skutečné hodnoty (jako teploty a objem) přiváděného a odváděného vzduchu a zkontrolovat parametry soustavy – porovnání naměřených hodnot s hodnotami uváděnými na ventilátoru a v projektu. S tím je následně spojeno navržení případných změn pro správnou funkčnost celé vzduchotechnické soustavy. To vše bude sloužit jako podklad pro nastavení příjemného prostředí pro 500 studentů právnické fakulty.
S hygienicky doporučenou intenzitou větrání 0,3 m3/h, resp. 0,5 m3/h, je jednotka Vitovent 300-W při plném výkonu 225 m3/h vhodná pro větrání prostorů o objemu až do cca 750 m3, resp. 450 m3, a to představuje orientačně obytnou plochu 170 m2 až 290 m2. Typické využití se předpokládá pro obytnou plochu 160 m2 s účinností rekuperace tepla až 92 %.
Nová generace vzduchotechnických jednotek Topvex s rotačním regeneračním výměníkem společnosti Systemair se vyvinula jako výsledek silného zaměření inženýrů a designerů na energetickou účinnost, udržitelnost a také na snížení nákladů na životní cyklus, což je důležité pro majitele a provozovatele budov.
Situace kolem koronaviru je nejen v České republice, ale i všude v Evropě stále komplikovaná a vyžaduje zásadní opatření. Proto je důležité zajistit podmínky k práci ve veřejných zařízeních a zejména vyučování na školách. Abychom významně přispěli k řešení situace, vyvinula společnost Viessmann nové zařízení na čištění vzduchu Vitovent 200-P.
Nedostatečně větrané učebny jsou každodenní realitou bez ohledu na roční období. Během pandemie se ale nejedná jen o těžký vzduch s vysokou hladinou CO2, bolest hlavy a ztrátu koncentrace, ale jde o životy lidí. Řešením je WHISPER AIR – decentralizovaná větrací jednotka s vynikajícími parametry rekuperace tepla (viz obr. níže) a nízkou spotřebou energie.