logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Větrání škol

U budov škol došlo v mnoha případech k výměně oken a zateplení fasády ve snaze o energetické úspory, často i v rámci dotačních titulů. Motivace obcí byla jasná - energetické úspory v provozovaných objektech znamenají úspory v rozpočtech. Zapomíná se však na dodržování požadavků dalších vyhlášek a zákonů, týkajících se lidského zdraví.

Při dlouhodobém pobytu v učebnách s neodpovídajícím přívodem čerstvého vzduchu jsou děti i učitelé vystaveni zvyšující se koncentraci CO2, prachu a škodlivých chemických látek. Zateplování škol má nepříjemný vedlejší efekt: v dokonale utěsněných budovách není čerstvý vzduch.

Při nedostatku O2 začíná mozek automaticky filtrovat veškeré vjemy a nepodstatné nepouští dál ke zpracování. Může se proto stát, že vidění se zužuje pouze na pohled na učitelku a tabuli – žák pak má pocit, že se dívá jakoby skrz papírový dalekohled. Nastupuje malátnost a lenost – tělo šetří kyslíkem. Některé studie dávají do souvislosti vliv vyšší koncentrace CO2 v budovách na rychlejší odumírání mozkových buněk a stále vyšší výskyt Parkinsonovy nemoci.

Úvaha vede k otázce instalace čidel CO2 jako ukazatele kvality vnitřního prostředí, což by mohlo učitele na aktuální stav prostředí upozornit. Nutno zdůraznit, že instalace čidel CO2 není samospasitelná. Je potřeba komplexní řešení v podobě řízeného větrání, nicméně při současném stavu představuje měření kvality vnitřního prostředí výrazný pokrok pro řešení dané problematiky. Limit stanovený pro CO2 v učebnách je 1500 ppm.

Ve školách proběhla již řada měření, která došla k alarmujícím výsledkům. Již na začátku druhé vyučovací hodiny byla koncentrace CO2 nadlimitní a během výuky neustále stoupala.

Hygienické požadavky na vnitřní prostředí

Obecně vychází právně závazné hygienické požadavky na jednotlivé faktory prostředí a větrání ze zákonů: Zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) v platném znění, Zákon č. 20/1966 Sb., o zdraví lidu, ve znění pozdějších předpisů – především zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů, Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce v platném znění, Zákon č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Některé jednotlivé požadavky vyplývají i z „atomového zákona“, „chemického zákona“, „zákona o odpadech“, „zákona o léčivech“ a řady dalších. Hygienické požadavky“ jsou rozpracovány v prováděcích předpisech k těmto zákonům.

V článku Hygienické požadavky na vnitřní prostředí staveb jsou i požadavky na školské budovy, kde se sleduje mikroklima, osvětlení, větrání.
  • Požadavky na jednotlivé faktory vnitřního prostředí jsou řešeny vyhláškou č. 410/2005 Sb. ve znění vyhlášky č. 343/2009 Sb., prašnost podle vyhlášky č. 6/2003 Sb. pro pobytové prostory.
  • Jmenovitě pro učebny je uvedena minimální výsledná teplota 20°C, optimání výsledná teplota 22 ± 2°C a maximální výsledná teplota 28°C, rychlost proudění vzduchu 0,1 až 0,2 m/s, relativní vlhkost 30 až 65% a Intenzita větrání čerstvým vzduchem 20 až 30 m3 na 1 žáka.


Mohlo by vás zajímat


15.10.2024WOLF Česká republika s.r.o.
Přirozené větrání okny zvyšuje náklady na vytápění a v chladném období může být pro osoby v místnosti značně nekomfortní. WOLF nabízí praktické a účinné řešení v podobě kompaktní větrací jednotky CGL 2 edu druhé generace. Výkonná a robustní decentrální větrací jednotka pro zpětné získávání tepla je skutečně univerzálním řešením pro řízené větrání nebytových prostor. Uplatní se hlavně v openspace kancelářích, školách nebo školkách a jiných vzdělávacích institucích. Využijete ji pro rychlou modernizaci tam, kde není vhodné centrální řešení s rozvody vzduchu po budově.
Detektor radonu. Zdroj: estav.tv
15.7.2024Martin Kubín, redakce
Radon je přirozeně se vyskytující radioaktivní plyn, který je bezbarvý, bez zápachu a chuti. Vzniká rozpadem uranu v půdě, horninách a vodě a může se dostat do budov prostřednictvím trhlin v základech a stěnách. Vysoké koncentrace radonu v interiéru představují významné zdravotní riziko.
25.6.2024Protronix s.r.o.
CO2 (oxid uhličitý) není tím hlavním znečišťovatelem, přesto je nejčastěji monitorovanou veličinou ve vnitřním prostředí. Jaké jsou tedy hlavní důvody využívání koncentrace CO2 k posouzení kvality vnitřního vzduchu?
3.5.2024Systemair, a.s.
Společnost Systemair a.s. je předním výrobcem a distributorem prvků požární ochrany. Na trh uvádí požární klapku cartridgeovou F-C2. S klapkou nyní přichází i nové podtypy a rozšíření, které přinášejí daleko širší uplatnění nejen v oblasti bytové výstavby, ale i občanské vybavenosti budov.
Při plánování rekonstrukce nebo výstavby nových budov pro vzdělávání je nejdůležitější myslet na blaho jejich budoucích uživatelů, tj. studentů a zaměstnanců školy, školky nebo univerzity.
22.4.2024Sto s.r.o.
Architekti a projektanti čelí při navrhování moderních vzdělávacích institucí náročnému úkolu. Školy nejsou jen místa pro předávání informací, ale formují budoucnost svých uživatelů. Prozkoumejte 5 klíčových faktorů, které zajistí, že nové či rekonstruované budovy škol splní současné požadavky.
9.4.2024Protronix s.r.o.
Oxid uhličitý (CO2) je vynikající indikátor toho, jak je vzduch ve sledovaném prostoru vydýchaný, ovšem někdy na to nestačí. Co Vám může nabídnout kombinované čidlo?
Obr.1 Instalace jednotky SAVE VSR 400
19.3.2024Systemair, a.s.
Oblíbená řada rekuperačních jednotek SAVE byla rozšířena o další velikosti ve variantě s horizontálním připojením. Jednotky SAVE VSR 400 a SAVE VSR 700 s rotačním regeneračním výměníkem tak doplňují již tak bohatou řadu jednotek.
3.2.2024redakce
Jak hala vypadá z venku, jak zevnitř, jak tento kvalitativní i kvantitativní posun hodnotí nejen pracovníci společnosti 2VV, ale i jejich partner pro český a slovenský trh, na to se podívejte v reportáži. V ní též uvidíte, které nové výrobky budou dostupné na českém a slovenském trhu.
© Fotolia.com
29.12.2023RNDr. Bohumil Kotlík, Ph.D., pplk. Ing. Jiří Matějka
Recenzovaný Příspěvek informuje o výsledcích testů účinnosti specifických aplikačních metod sanace povrchů a vzduchu ve vnitřním prostředí staveb, jejichž rozsah a nabídka se významně rozšířily v souvislosti s epidemií SARS-CoV-2. Testy byly zaměřeny na nejčetněji nabízené postupy tj. na použití otevřených a uzavřených (čističky vzduchu) zdrojů UV-C záření, fumigaci (použití biocidních látek) a ozonizaci. Zvláštní pozornost je věnována naplnění dikce souvisejících zákonů a předpisů EU a dodržování bezpečnostních zásad při aplikaci těchto postupů v pracovním i komunálním prostředí. Uvádíme i příklady četně se vyskytujících problémů a nedostatků při aplikaci těchto technologií.
Budova s urgentním příjmem v PKN | Nemocnice Pardubického  kraje (nempk.cz)
21.12.2023Luwex, a.s.
Pavilon chirurgických oborů Pardubické nemocnice, jehož součástí bude také urgentní příjem, je dalším zdravotnickým zařízením, do něhož rozvody tepla a chladu dodala divize Lehká vzduchotechnika společnosti Luwex. Práce probíhaly od srpna 2022 do letošního listopadu a zahrnovaly i dodávku a montáž technologií. Celkem šlo o více než 40 kilometrů potrubí.
12.12.2023Redakce
Jak je účinnost ventilátorů chápána z pohledu výrobce, projektanta VZT a energetického specialisty a kde se potkávají? Kulatý stůl s doc. Ing. Alešem Rubinou, Ph.D. z VUT v Brně, Ing. Milošem Lainem, Ph.D. z ČVUT v Praze a Jiřím Hanusem z Ziehl Abegg.
Princip funkce decentrální rekuperační jednotky (zdroj: STIEBEL ELTRON)
8.12.2023STIEBEL ELTRON spol. s r.o.
V moderních energeticky úsporných budovách je více než 50 % tepelných ztrát způsobeno větráním. V současnosti se staví dokonale utěsněné budovy, ve kterých nedochází k výměně vzduchu a přirozenému proudění skrz samotnou konstrukci domu. Aby se místnost řádně vyvětrala, je nutné několikrát denně otevírat okna. Zatímco v létě toto větrání klade vyšší energetické nároky na výkon klimatizace, v zimě teplo uniká otevřenými okny. U systémů nuceného větrání v obytných budovách jsou k dispozici různé možnosti snížení tepelných ztrát, přičemž největší potenciál úspor energie má rekuperace tepla.
18.9.2023Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
Pro urychlení prací spojených s návrhem větracího systému a s výběrem vhodné výkonné větrací jednotky lze využít aktualizovanou pomůcku-tabulku: Požadavky na větrání bytových prostorů na TZB-info.
Foto: Pexels
18.8.2023Vlastimil Růžička, redakce
Ministerstvo zdravotnictví ČR představilo pravidelné výstupy z kontrolních akcí krajských hygienických stanic, které se zaměřily kromě jiného i na azbestová vlákna ve školských zařízeních a také na azbest v kamenivu ve vybraných lomech. Výstupy bylo možné porovnat se závěry Státního zdravotnického ústavu (SZÚ). Hovořilo se také o olovu ve vodě, o novele zákona o ochraně veřejného zdraví, o metodickém návodu pro řízení vzniku odpadů s obsahem azbestu při provádění a odstraňování staveb a o připravovaném národním registru azbestu.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.