Společnost JABLOTRON LIVING TECHNOLOGY s.r.o. si pro letošní rok připravila řadu produktových novinek, kde nechybí chladicí modul, elektrokotel a nově přibude i plynový kondenzační kotel.
Po letošním teplotně nadprůměrném a dlouhotrvajícím létě leckoho napadá, jak a zda začít řešit chlazení svého bytu nebo domu. Na firmu ATREA se neustále obrací nejen noví potenciální zájemci, ale v hojné míře i stávající klienti, které zajímá, jestli by problém vysokých teplot nemohli vyřešit přes již nainstalované systémy ve svých bytech.
Proč je důležité sledovat kvalitu vnitřního vzduchu? Podle nedávných studií bylo zjištěno, že průměrný člověk stráví až neuvěřitelných 90 % času uvnitř – ať už doma, v práci, ve škole nebo třeba při jídle. Takovýmto dlouhodobým pobytem v uzavřených prostorách bez řízené ventilace dochází k postupnému zhoršování kvality vzduchu.
Decentrální větrací systémy se zpětným ziskem tepla jsou v posledních letech velkým trendem, a i v budoucnosti budou zažívat velký boom. Například v Německu dosáhly decentrální větrací přístroje se zpětným ziskem tepla v roce 2017 největšího podílu na trhu s větracími systémy pro bytové prostory, jak potvrzuje i studie rakouské společnosti Interconnection Consulting ve Vídni.
Recenzovaný Článek obsahuje shrnutí spotřeb energie a porovnání s výpočtovými předpoklady v konkrétním administrativním objektu. Objekt je řešen s ohledem na minimální spotřebu energie a cílem je dosáhnout co nejvyššího stupně energetické nezávislosti s využitím fotovoltaiky a bateriového úložiště. Je uveden reálný průběh měřených spotřeb energie, celkové hodnocení za uplynulé období, měsíční souhrny pro budovu jako celek a jednotlivé dílčí měřené spotřeby energie.
Instalace lokální větrací jednotky je jednou z možností, jak dodatečně vyřešit problém s nedostatečnou výměnou vydýchaného vzduchu za čerstvý. Pokud je instalace prováděna v dřevostavbě, je nutné věnovat zvláštní pozornost výběru místa a rovněž dodržet potřebu zábrany proti pronikání vodních par do konstrukce stěny. V článku je popsán konkrétní příklad dodatečné instalace s cílem poukázat na kritická místa postupu.
Konference je určena pro všechny, kteří chtějí v bytových nebo komerčních budovách ušetřit, efektivně je spravovat a zhodnocovat. Součástí je již druhá odborná publikace k tématu s obsahem více než 160 stran s řadou unikátních textů, tabulek a rad pro plánovaní a provedení rekonstrukce a pro provoz.
18. září 2018 byly vyhlášeny změny účinné od 15. října 2018. Podporovány budou novostavby nízkoenergetických domů, zateplování svépomocí, fotovoltaické systémy v kombinaci s tepelným čerpadlem, výměny zdrojů tepla, které nebyly zapojeny do otopné soustavy. Současně se zateplením bude podporována instalace stínicí techniky.
Větrací jednotky se zpětným ziskem tepla (ZZT), tzv. rekuperací pro větrání domů jsou vybaveny dvěma ventilátory, kdy jeden slouží k přívodu čerstvého vzduchu a druhý k odvodu „znehodnoceného“ vnitřního vzduchu. Nebudou-li průtoky vzduchu obou ventilátorů shodné, bude docházet okamžitě ke ztrátám tepla z důvodu přetlaku nebo podtlaku v domě.
V posledních letech je kladen velký důraz na snižování energetické náročnosti budov a úspory energie. Toho je dosahováno především zateplováním a výměnou oken. Z hlediska energetických úspor se jedná o přínosná opatření, ale zároveň je třeba věnovat pozornost kvalitě vnitřního prostředí, která může zejména instalací těsných oken oproti původním netěsným utrpět.