Při volbě zatravňovacích tvárnic jsem jakožto svépomocný stavitel uvažoval nad několika faktory – náročnost instalace a s tím spojená doba pokládky, kvalita produktu, a především pak celková cena za materiál, přesun materiálu a pronájem nářadí.
Děti ve Velkém Varadínu v Rumunsku mají nově k dispozici „zahradu smyslů“, která si klade za cíl podporovat jejich přirozenou zvídavost a zájem o reálný svět. Součástí prostoru jsou i funkční prvky v podobě schodů, terasy či míst k posezení, všechny vyrobené z kompozitního dřeva od české společnosti WPC – Woodplastic.
V oblasti pokládky venkovní dlažby se neustále hledají způsoby, jak její proces zefektivnit a jak dosáhnout vyšší kvality výsledné podlahy. Nový U-BRS systém pokládky dlažby na kolejnice přináší vylepšenou rovinatost, přesnost a stabilitu a řeší i mnohé problémy, které se při stavbě terasy objevují.
První teplé dny letošního roku opět v praxi ukázaly význam vzrostlých stromů v městských ulicích. Horko a sucho však trápí i stromy. Vídeň proto vyvíjí a aplikuje jednoduché zařízení, které podle potřeby propustí vodu z ulice přímo ke stromu. Město tím udrží dešťovou vodu v místě dopadu, dřeviny či trvalky získají potřebnou vláhu a sníží se objem vody odtékající bez užitku do kanalizace.
Společnost Alukov, český výrobce terasových, bazénových zastřešení a vířivých van, uvádí na trh novou řadu designových solárních Carportů, které využívají slunce k výrobě elektrické energie pro dobíjení elektromobilu či pro domácnost. Carport Solar tedy poskytuje efektivní možnost využití parkovacího místa k výrobě energie a současně k ochraně vozidla.
Kompozitní materiály napříč průmyslovými odvětvími patří ke stále žádanějším materiálům. Nejinak je tomu i ve stavebnictví u terasových systémů, kde se dřevoplastové terasy (WPC) stávají stále oblíbenější díky svým jedinečným vlastnostem. Vyznačují se vzhledem blízkým dřevu, dlouhou životností a bezúdržbovostí. Systém Twinson Click umožňuje navíc instalaci teras bez použití šroubů.
Recenzovaný I v letošním roce se uskutečnila Mezinárodní doktorská konference stavebního inženýrství nazvaná JUNIORSTAV na Fakultě stavební Vysokého učení technického v Brně. Jedná se již o 25. ročník konference, který je tradičně spojen i s oceněním nejlepších prací studentů. Představujeme jednoho z vítězů kategorie Konstrukce a dopravní stavby.
Použití zatravňovací dlažby je skvělý kompromis na místech, jako jsou parkovací stání nebo příjezdové cesty. Kromě vodopropustné plochy s vysokou nosností získáte v zatravňovací dlažbě i spoustu dalších výhod. Díky novým typům zatravňovacích dlažeb už navíc nemusíte přivírat oči nad jejich vzhledem.
TZB-info doporučuje V rámci spolupráce s portálem epravo.cz klademe otázky, které se týkají stavební tematiky a stavebního práva. Tentokrát jsme se zeptali na nejčastější spory v rámci stavební přípravy a realizace staveb, a sice na právní povahu účelových komunikací, jakožto nezbytných součástí zamýšlených staveb.
Dlažba, zejména ta keramická, je díky svým vlastnostem ideální volbou pro realizaci terasy. Její životnost či náročnost údržby však závisí nejen na kvalitě materiálu, ale také způsobu pokládky. Venkovní keramické dlažby lze totiž pokládat dvěma způsoby – klasicky lepením, nebo suchou cestou (do štěrku, nebo na terče). Přinášíme vám přehled hlavních výhod i nevýhod obou postupů.
Český výrobca a dodávateľ kompozitných terás, spoločnosť WPC – Woodplastic, poskytuje na svoje dosky Terafest® záruku až 25 rokov. Podmienkou uznania garancie je správna inštalácia dosiek. Montáž novej terasy môžete zveriť profesionálom alebo ju vykonať svojpomocne. Vďaka prehľadnému inštalačnému manuálu a systému na pokládku dodávaného priamo výrobcom to zvládnete.
Recenzovaný Podkladní vrstvy pochozích a pojížděných konstrukcí pozemních komunikací obvykle sestávají ze stabilního podloží disponujícího dostatečnou únosností pod samotnou povrchovou vrstvou ve formě betonových krytů nebo skladby z prefabrikovaných dlažebních prvků. Tyto podkladní vrstvy jsou nejčastěji pro svou únosnost vyráběny technologií směsí kameniv stmelených cementem. Stále aktuálnější téma hospodaření s dešťovou vodou přináší možnosti pro výstavbu vodopropustných skladeb s retenční schopností. Retenční schopnost takové konstrukce může být zajištěna v ideálních podmínkách touto podkladní částečně propustnou a absorpční vrstvou při neměnnosti jejich mechanických parametrů. V rámci experimentu byla ověřena možnost výroby podkladních vrstev stmelených cementem za použití lehkých pórovitých kameniv na bázi expandovaných jílů. Vysoká nasákavost použitého druhu kameniva je dobrým výchozím bodem ke zvýšení retenční schopnosti celého systému.