Není nic neobvyklého, že developeři u svých projektů bytových domů volí při volbě materiálů či technologií cestu optimálního poměru mezi výkonem a cenou. To se týká rovněž výběru okenních systémů.
Ve světě moderní architektury a interiérového designu hrají okna klíčovou roli nejen jako estetický prvek, ale především jako zásadní funkční složka, která výrazně ovlivňuje kvalitu prostředí, ve kterém žijeme a pracujeme. Jedním z hlavních prvků, který zásadně ovlivňuje vlastnosti okenního systému, je izolační sklo. Jeho schopnost propouštět světlo, jako je tomu u IZOS Energy+, a zároveň izolovat teplo a chránit interiér před nepříznivými vnějšími vlivy, je nezbytná pro vytvoření zdravých a energeticky efektivních prostorů.
Ministerstvo životního prostředí představilo nové podmínky a parametry, které budou od června letošního roku platit pro rekonstrukce bydlení. Protože finanční zdroje stávajícího programu byly 22. května vyčerpány, byl příjem žádostí pozastaven. Opět otevřen bude v aktualizované podobě 25. června s alokovanou částkou 3 miliardy korun.
Při výběru vhodného typu okenních a dveřních profilů pro daný typ stavby hrají klíčovou roli užitné hodnoty, jako jsou náročné požadavky na tepelnou izolaci, technické možnosti a konstrukční řešení, ale i akustická izolace nebo bezpečnost. V současném stavitelství se prosazují i systémy, které jsou zároveň udržitelné.
Recenzovaný Ve vícedílném seriálu představíme principy osazení otvorových výplní. Tento článek je zaměřen na problematiku osazení okenních výplní v obvodových stěnách a jejich zakreslení v souladu s normou ČSN 01 3420 pro kreslení výkresů stavební části. Upozorňuje na neaktuálnost předchozích řešení z pohledu současných požadavků na energetickou náročnost budov a technologický pokrok ve stavebnictví. Konkrétně se zaměřuje na principy osazení otvorových výplní včetně tepelně technických požadavků a technologických aspektů. Ukazuje se, že zohlednění nových technologických postupů a požadavků na energetickou náročnost vyžaduje promítnutí těchto změn také do projektové dokumentace. Dále se článek věnuje zakreslování současných řešení stavební praxe v souladu s normou ČSN 01 3420 v měřítku 1:50 a 1:20.
Tepelný most nebo také tepelná vazba je místo, kde konstrukcí domu uniká více tepla než v ostatních místech tepelné obálky objektu. Jsou nedílnou součástí každé konstrukce a není možné se jim zcela vyhnout. Dobrá zpráva je, že je lze redukovat na minimum, aby jejich vliv byl co nejmenší a nezpůsoboval žádné funkční poruchy. O tepelných mostech a jejich eliminaci prostřednictvím řešení PROPASIV® jsme si povídali s pány Jiřím Hegerem a Janem Štěpánem.
Za poslední tři desetiletí zásadně vzrostla velikost oken našich domů. V současné době tvoří kolem 20 % plochy obvodového pláště domu, u designových domů nebo komerčních staveb je toto číslo ještě daleko vyšší. Drtivou většinu plochy oken, zhruba 80 %, představuje zasklení. Právě vlastnostem zasklení bychom tedy měli věnovat velkou pozornost.
U významných staveb i u rodinného domu lze pro každou místnost navrhnout nejvhodnější typ zasklení podle individuálních požadavků daných orientací fasády, bezpečností a dalšími parametry. Jak se vyznat v možnostech moderního zasklení nám na veletrhu For Arch vysvětlil Petr Stejskal ze společnosti Heluz Izos.
Izolační bezpečnostní sklo hraje klíčovou roli ve světě stavebnictví, ale prozatím je podceňovaným prvkem při výběru oken či dveří. Za našimi hranicemi například v Německu, Rakousku či Švýcarsku se stalo nezbytnou součástí moderních staveb jako efektivní bariéra před vniknutím zlodějů a vandalů. Přispívá k ochraně nás, našeho majetku a rovněž může zabránit poranění v případě rozbití skla. Dopřejte si klid na duši díky bezpečnostnímu zasklení IZOS Protect.
Výměna starých oken za nová se řadí mezi jedny z nejtěžších a finančně nejnáročnějších rozhodnutí při rekonstrukci bydlení. Přitom již velmi brzy přináší významný estetický i finanční efekt. Je však důležité věnovat správnému výběru otvorových výplní pozornost a nenechat se zlákat na první „výhodnou“ nabídku. Proto by výběru oken a jejich následné montáži měla být věnována velká pozornost.
Izolační trojskla a dvojskla IZOS prošla sérií náročných zkoušek provedených nezávislými akreditovanými zkušebnami z České republiky a Německa. Na základě splnění všech kvalitativních požadavků jednotlivých zkoušek a celkového posouzení vhodnosti výrobku pro stavbu získala společnost HELUZ IZOS jako jediný výrobce izolačních skel licenci pro použití značky OSVĚDČENO PRO STAVBU. Licenci propůjčil Svaz zkušeben pro výstavbu koncem roku 2022.
Recenzovaný Příspěvek pojednává o porovnání tepelných vlastností ostění u různých typů oken. V případě rekonstrukcí je častou otázkou ponechání původních dvojitých oken či využití novodobých materiálů vzhledem k tepelné úspoře objektu. Novodobými konstrukcemi se rozumí použití dvojitého či jednoduchého okna s tepelně izolačním zasklením. Tyto změny ve stavební konstrukci okna mají vliv na tepelné procesy probíhající na konstrukci. Jedním z důležitých parametrů pro posouzení stavební konstrukce je posouzení vnitřní povrchové teploty stavební konstrukce. V tomto článku je ukázán rozdíl v povrchových teplotách a tepelných tocích na ostění různých typů oken. Referenčním oknem pro porovnání je původní dvojité historické okno. Výsledky byly vypočteny v modelovém prostředí v 2D softwaru.