Při výběru oken je třeba zvažovat řadu parametrů. Vybíráte typ okna, tedy zda si pořídit okno plastové, dřevěné, nebo hliníkové, a dále pravděpodobně řešíte případné úniky tepla, které oknem mohou procházet. Tím to ale rozhodně nekončí.
Společně s Českou komorou lehkých obvodových plášťů (ČKLOP) připravujeme sérii článků na dané téma s připomínkou základních směrnic a evropských norem. Představujeme metodiku, která slouží jako věcná pomůcka k postupu v zadání veřejné zakázky a je zpracována pro případ, kdy dochází k zadání zakázky na základě zpracované projektové dokumentace jako součásti zadávací dokumentace – například ve zjednodušeném podlimitním nebo v otevřeném řízení.
Dávno pryč je doba, kdy se po plastových oknech sáhlo pouze proto, že byla těmi nejlevnějšími na trhu. Dnešní plastová okna se volí především pro jejich výborné vlastnosti v čele s dlouhou životností a skvělými tepelněizolačními parametry. Níže najdete pět klíčových vlastností, kvůli kterým jsou plastová okna tak populární!
V oblasti materiálu na výrobu nových oken se u nás dlouhodobě těší největší oblibě plast. U bytové a rezidenční výstavby je ale za poslední roky patrný stoupající trend v oblibě dřeva jako výchozího materiálu. I společnost PKS okna, přední český výrobce oken z plastu, dřeva i hliníku, zaznamenává každoroční nárůst produkce dřevěných eurooken.
TZB-info doporučuje Společně s Českou komorou lehkých obvodových plášťů (ČKLOP) připravujeme sérii článků na dané téma s připomínkou základních směrnic a evropských norem. Tentokrát je to směrnice o metodách a možnostech posuzování některých vad zabudovaných otvorových výplní z plastových a dřevěných profilů. Směrnice vznikla z důvodu absence evropských a technických norem, odsouhlasila ji technická komise ČKLOP a byla vydána se souhlasem ředitele ČKLOP.
Recenzovaný Velikost solárních zisků transparentními plochami obálky budovy je závislá především na velikosti a orientaci zasklení a celkové propustnosti slunečního záření g. Velké prosklené plochy zajišťují tedy při vhodné orientaci velké solární zisky, jsou ale také nejslabším místem tepelněizolační obálky budovy. Pomocí počítačové simulace byl vypočítán vliv kombinace součinitelů prostupu tepla zasklení Ug a celkové propustností slunečního záření g na měrnou potřebu tepla na vytápění vybraného energeticky pasivního domu. Příspěvek pojednává o energetické bilanci okenních výplní pro různé kombinace parametrů zasklení v souvislosti s jejich orientací.
Recenzovaný Příspěvek pojednává o možnosti využití druhotných polymerních surovin ve stavebnictví – primárně v rámci dílčích konstrukčních detailů. Vybraný detail je u vstupních dveří, tedy v místě podprahové – podkladní konstrukce. Zde jsou navrženy desky přesných tvarů pro bezpečné ukončení navazujících konstrukcí – hydroizolace různých typů, tepelná izolace a vlastní segment rámu dveří. Prvky jsou vystaveny nejen mechanickému namáhání, ale také fyzikálnímu a chemickému.
Střešní okna se na střechách po celém světě používají již po mnoho let. Za tu dobu se některá z nich opotřebovala nebo zestárla, ztratila rovněž své funkční a estetické vlastnosti. Kromě toho je třeba si také uvědomit, že neustálý technologický rozvoj vede k vývoji a výrobě stále novějších, technologicky vyspělejších oken s využitím moderních řešení a s lepšími parametry.
Recenzovaný Příspěvek pojednává o významu nasákavosti tradičních stavebních materiálů a schopnosti tradičních neizolovaných staveb odolávat vzlínající vlhkosti. Upozorňuje dále na některá rizika spojená s omezováním nasákavosti stavebních materiálů navrhovaných pro sanace vlhkosti a zasolení tradičních staveb.
Recenzovaný Postupné sprísňovanie hodnoty súčiniteľa prechodu tepla obalových stavebných konštrukcií zohľadňuje požiadavky smernice EÚ na zlepšenie energetickej hospodárnosti budov pri súčasnom rešpektovaní nákladovo optimálnych podmienok. Požiadavky na normalizovaný súčiniteľ prechodu tepla odrážajú situáciu na trhu so stavebnými výrobkami (najmä oknami). Zohľadňujú sa aj hygienické parametre, požiadavky na tepelnú pohodu a požiadavky na zníženie potreby energie na vykurovanie z obnoviteľných zdrojov. Návrh normalizovaných požiadaviek podľa konsolidovaného textu zohľadňuje súhrn požiadaviek na zhotovovanie stavieb, obnovu budov, ale aj spotrebu energie pri výrobe stavebných materiálov, najmä tepelných izolácií.