Rozhovor s doc. Ing. Jiřím Baštou, Ph.D., docentem na Ústavu techniky prostředí, ČVUT v Praze, Fakulty strojní a předsedou sekce Vytápění Společnosti pro techniku prostředí.
Oldřich Vojíř je místopředsedou Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny a aktivně se zabývá současnou energetickou legislativou. Jeho názory na aktuálně projednávané a připravované zákony jsou proto jistě zajímavé pro všechny, kterých se energetická legislativa dotýká.
Rozhovor o cenách energií, který náš spolupracovník Jan Bena poskytl před časem Lidovým novinám, jsme se vzhledem k aktuálnosti tématu rozhodli publikovat i na TZB-info v nezkráceném znění. Otázky se týkají především předpokládaného vývoje cen jednotlivých energií v České republice ve vztahu k celosvětovým cenám.
Náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina se v rozhovoru pro TZB-info zamýšlí nad významem obnovitelných zdrojů a jaderné energetiky v současné Evropě a v České republice.
Rozhovor s Martinem Pertlem o již 2. ročníku tenisového turnaje firemních dvojic ve čtyřhrách určený pro představitele stavebnictví (tzn. pro všechny subjekty, jejichž činnost má nějakou spojitost ze stavebnictvím), který pořádá Svaz podnikatelů ve stavebnictví ČR a Stavební sdružení Vysočina v pátek 10. září 2004 v Jihlavě.
Dipl.-Ing. Johann F. Wach, jednatel Projekční kanceláře WACH s.r.o., v rozhovoru pro TZB-info říká: "Mnohem ekonomičtější je energii a ostatní provozní prostředky vůbec nevynakládat, než je chtít drahou rekuperací získávat zpět. Při dobré znalosti problematiky lze dosáhnout podstatného zlepšení s minimálními náklady. Rozhodnutí o nákupu a montáži rekuperačního systému by měla předcházet systémová analýza daného zařízení."
Rozhovor s ředitelem společnosti Licon Heat s.r.o., která je výrobcem otopných těles značky Licon. Ředitel společnosti Martin Kniha říká: "Dnes mám pocit, že projektant má ve svém PC pouze desková otopná tělesa, je to pro něj zaběhnuté a nemusí se nic nového učit. Ale výsledný efekt v některých případech působí jako "pěst na oko". Asi ne vždy za to může projektant a mnohdy je věcí investora, na kolik si cení sladění interiéru."
Ředitel Státní energetické inspekce František Plecháč popisuje ze svého pohledu současný stav v plnění zákona č. 406/2000 Sb. Podle něj mají mít např. všechny bytové domy v ČR instalovány termostatické ventily u otopných těles do 31.12.2004.
Největší česká komunální výtopna na biomasu s výkonem 9 MW stojí už více než dva roky v Bystřici nad Pernštejnem. Je moderní, funguje, jak má, ale přesto se díky nekompetentním zásahům státu může dostat do problémů. Proč? Čtěte v rozhovoru TZB-info s dlouholetým bystřickým starostou a nezávislým senátorem Ing. Josefem Novotným.
Celý projekt oficiálně vznikl pod záštitou Ministerstva životního prostředí a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. MŽP zadalo v rámci Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie takové podmínky, aby školy, které se do programu přihlásí, měly možnost získat opravdu kvalitní nástroj k této osvětové kampani zdarma.
Před několika lety se o Božím Daru, malé obci na hřebeni Krušných hor, hojně psalo jako o nejekologičtější obci v republice. Obec totiž přijala v roce 1994 dokument zvaný Ekologizační desatero, který se zabýval komplexní "ekologizací" obce. V první etapě se instalovaly především elektrokotle ve spojení se solárními kolektory, později se začala stále více uplatňovat tepelná čerpadla. A jak vypadá situace nyní, po téměř deseti letech? Na to jsme se zeptali dlouholetého starosty Božího Daru, Ing. Jana Horníka.