Otevřenost a maximální důraz na prosvětlení interiéru jsou bez pochyby jedny z hlavních prvků moderní architektury. Z hlediska úspory vnitřního prostoru dává u velkých prosklených stěn – a často nejen tam – smysl pouze posuvné otevírání.
Před námi je nejchladnější část roku a pokud máte doma stará okna, tak zbystřete! Starými okny totiž může unikat až polovina tepla, což vás může při současném skokovém nárůstu cen energií vyjít pěkně draho. Pokud zjistíte, že vaše okna dostatečně netěsní, musíte se připravit na jejich výměnu. Jak ji ale dobře provést nebo mít jistotu, že okenářská firma odvedla kvalitní práci? Podívejte se níže, co celý proces obnáší. A pozor, výměnu oken lze provádět i v zimě!
Jak spojit terasu nebo zahradu s obytným prostorem? Jak si pohodlně užívat venkovního prostředí při zachování dlouhodobé funkčnosti a bezpečnostních standardů? Řešení nabízí zdvižně posuvné dveře, které kromě rychlého spojení exteriéru s interiérem propouštějí díky své velikosti do interiéru mnohem více světla než klasická okna nebo balkonové dveře. A i když je zrovna venku třeba silný mráz, kvalitní rámy, těsnění a zasklení zajistí minimální tepelné ztráty. Pokud zasvítí sluníčko, ihned se můžete těšit na solární zisky, sluneční paprsky postupně interiér prohřívají.
Vedle klasického plastu, dřeva a hliníku se v posledních letech objevil nový hráč: kompozit. Jde o kombinaci plastu a skleněných vláken. Okna vyráběná z tohoto materiálu si získávají stále více příznivců, a to zejména díky dobrému poměru ceny, která se přibližuje spíše k plastu, a kvality, držící se v těsném závěsu za řádově dražším hliníkem. Pojďme se podívat na důvody, proč stojí za to se o tato okna zajímat.
Dávno pryč je doba, kdy se po plastových oknech sáhlo pouze proto, že byla těmi nejlevnějšími na trhu. Dnešní plastová okna se volí především pro jejich výborné vlastnosti v čele s dlouhou životností a skvělými tepelněizolačními parametry. Níže najdete pět klíčových vlastností, kvůli kterým jsou plastová okna tak populární!
TZB-info doporučuje Společně s Českou komorou lehkých obvodových plášťů (ČKLOP) připravujeme sérii článků na dané téma s připomínkou základních směrnic a evropských norem. Tentokrát je to směrnice o metodách a možnostech posuzování některých vad zabudovaných otvorových výplní z plastových a dřevěných profilů. Směrnice vznikla z důvodu absence evropských a technických norem, odsouhlasila ji technická komise ČKLOP a byla vydána se souhlasem ředitele ČKLOP.
V oblasti materiálu na výrobu nových oken se u nás dlouhodobě těší největší oblibě plast. U bytové a rezidenční výstavby je ale za poslední roky patrný stoupající trend v oblibě dřeva jako výchozího materiálu. I společnost PKS okna, přední český výrobce oken z plastu, dřeva i hliníku, zaznamenává každoroční nárůst produkce dřevěných eurooken.
Proč zrovna my jsme béčko? Zní mi v uších klasik. Je to přece jedno, která skupina bude v áčku a která v béčku. Tak kdo tedy bude „béčko“? Přesně stejná situace nastává při třídění okenních profilů do tříd „A“ nebo „B“. Posuzovat kvalitu okna podle těchto tříd je naprosto irelevantní a vytrženo z kontextu.