Plánujete výměnu stávajícího zdroje, nebo Vás rozhodnutí jakým zdrojem vytápět ještě čeká? Nabízíme Vám tipy vystavovatelů na úspory v provozu Vašeho domu a bytu.
Pravděpodobně nejvýznamnější a také nejkontroverznější změnou doprovázející vstup České republiky do Evropské unie byla, a to nejen pro podnikatele, rozsáhlá změna systému uplatňování DPH. Dnem 1. května 2004 nabyl účinnosti nový zákon č. 235/2004 Sb., který nahradil stávající zákon č. 588/1992 Sb., o dani z přidané hodnoty.
Portál TZB-info se i letos podílí na pořádání doprovodného programu veletrhu Aqua-therm. Zajímavé přednášky a diskuse budou probíhat hned od prvního dne, který je věnován vytápění zemním plynem a perspektivě jeho dalšího rozvoje v kontextu aktuálního zvýšení cen, nové legislativě pro plynové kotelny, komíny a energetické audity. Srdečně Vás zveme.
V říjnu 2001 vyšla vyhláška č. 372/2001 Sb. Ministerstva pro místní rozvoj, kterou se stanoví pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi konečné spotřebitele. Dne 19. prosince 2002 vydalo MMR k této vyhlášce metodický pokyn čj. 28203/2002, který podrobněji rozpracovává a komentuje jednotlivé paragrafy a odstavce výše uvedené vyhlášky.
Energetický průkaz a energetický štítek budovy by měl sloužit pro jednoduché, průhledné a pochopitelné hodnocení budovy z hlediska jejích potřeb energií. Pod pojmem "potřeba energií" je v dnešní době chápána především potřeba energií na vytápění. Je to v podstatě správné pro většinu budov, pro pasivní budovy je nutné tento pohled zpřesnit rozčleněním na jednotlivé dílčí potřeby energií.
Většina z Vás určitě již zjistila, že v roce 2003 došlo ke změnám při projednávání projektových dokumentací a při realizaci staveb v oblasti ochrany veřejného zdraví, konkrétně při požadavku konzultace a posléze vydání stanoviska, případně při běžné potřebě prostě se "jen na něco zeptat" nebo konzultovat. Nejedná se tedy pouze o postupně dále se měnící a doplňující legislativu (zákon, nařízení vlády, vyhlášky), ale o možnosti projednání záměru, nebo i již zpracovaného projektu se zaměřením na jednotlivé profese. Pro možnost lepší orientace a snad i pochopení tohoto "nového" systému uvedu základní principy tak, jak vyplynuly ze zákona a nyní (více jak rok) jsou realizované v praxi.
Praktické rady, jakým způsobem a jaké je možno získat dotace z fondů EU a aktuální stav legislativy - i to jsou témata doprovodného programu. Na tiskové konferenci se mimo jiné diskutovalo také o problematickém navýšení DPH právě v oblasti výstavby ČOV, ale také např. o stejném navýšení sazby DPH pro výstavbu vodovodní přípojky, ačkoliv pro bytovou výstavbu zůstala snížená sazba DPH.
Vyhláška podrobně a velmi přehledně popisuje požadavky na zotavovací akce pro děti včetně požadavků na TZB. Na všech zotavovacích akcích musí být zajištěna možnost koupání nebo osprchování v teplé vodě alespoň jednou za týden, nádobí lze mýt pouze v pitné vodě. Vyhláška užitečná pro odborníky i všechny rodiče!
Nová verze této vyhlášky přináší mnoho nového, zejména nově zpracované podmínky pro hygienické prostory v případě rodinných provozů, malých provozů např. v pasážích domů, stanovuje pravidla pro využívání chemických WC a přehledně člení provozovny a jiné stravovací služby. Vyhláška je velmi obsáhlá a v článku jsou uvedeny ty požadavky, které se týkají vody a kanalizace.
Při stavbě domu si z nějakého důvodu stavebník nechá namluvit, že zastřešující projektant umí všechny profese tak kvalitně, že specialisty vlastně nepotřebuje. Z této představy se v Čechách vyklubal nový tvor - "kanalizační architekt". Je to architekt nebo projektant stavební části, který řeší v dokumentaci všechno sám - umisťuje studny, osazuje žumpy, klidně kreslí i kanalizaci podle toho, jak se to naučil za dvě tři hodiny nenáviděného předmětu na fakultě.
Přednáška byla uvedena na konferenci ISEC 02 v září 2003 na Technické universitě v Římě. Níže uvedený text byl zpracován v roce 2002 a je českým překladem celého příspěvku. Proto se v textu vyskytují odkazy na Českou republiku. V přednášce jsou uvedeny zásady výpočtu a vliv hydrauliky rozvodů teplé vody na míru mikrobiologického rizika při odběru teplé vody. Protože se stále zhoršuje kvalita projektů, technických znalostí na stavebních úřadech, provádění a údržba rozvodů vody (i celé profese ZTI), považujeme za nutné upozornit na tento stav a snad trochu přispět v orientaci pracovníků profese.
Filtr na mechnické nečistoty na vstupu vody do objektu má podobnou funkci jako zámek na dveřích, který chrání každý dům před nevítanými hosty. Přepážkové filtry se zpětným proplachem JUDO jsou určeny pro domácí, veřejné i průmyslové aplikace s vysokým průtokovým výkonem od 50 do 3300 l/min a připojením od 3/4" do DN 200.