Redakce TZB-info zajistila u Státní energetické inspekce (SEI) oficiální stanovisko k dotazům z praxe. Odpovědi navazují na seriál článků věnovaný provozování a údržbě TZB v bytových domech.
V současné době je v připomínkovém řízení novela vyhlášky o hygienických požadavcích na pitnou a teplou vodu. Požadavky vyhlášky jsou závazné, proto je třeba jim věnovat náležitou pozornost. Z toho důvodu jsme požádali o připomínky Dr. Pospíchala, soudního znalce, který se problematice věnuje v praxi.
Článek je úvodem do problematiky zdánlivě jednoduché - jak zvolit výtokovou armaturu. Druhý díl však uvádí minimálně 20 kritérií, která je při volbě konkrétního typu užitečné zohlednit. Ačkoliv je konkrétní příklad, na kterém je problematika popsána, ze specifického prostředí instalace v nemocnici, kritéria jsou zcela obecná - použitelná pro jakékoliv budovy včetně obytných.
Vybavení potravinářských provozů prodělalo v minulých letech v naší zemi výrazné změny. V procesu integrace do EU u nás došlo k harmonizaci legislativních norem s normami Evropské Unie. Zvýšily se tak požadavky na hygienu a dezinfekci v potravinářství. Začaly platit nové vyhlášky ministerstva zdravotnictví a zemědělství a taktéž jejich následná důsledná kontrola. Naše firma se mimo jiné specializuje na výrobu vysoce kvalitních automatických výrobků z nerezu právě pro potravinářský průmysl, se kterými bychom Vás nyní rádi seznámili!
Kompletní řadu filtrů pro odstraňování železa a manganu, dusičnanů a dusitanů, většího množství jemných písků, jílů a bláta, chlóru a pro zvyšování pH vody dodává obchodní a technické zastoupení IVAR CS spol. s r.o. Firma poskytuje rovněž technické poradenství a návrh řešení pro konkrétní případy problémů s kvalitou vody.
Z našich zkušeností lze doložit, že kolonizované jsou zejména nové nebo rekonstruované systémy přípravy a distribuce PWH. Jednotlivé druhy materiálů, používaných k výrobě potrubních rozvodů, však nemají stejné vlastnosti ve vztahu k bakteriím, které se ve vodě - ať již teplé nebo studené - mohou vyskytnout. U PWH pak ještě přichází další skutečnost - je zde technologie ohřevu.
Provoz vodovodních systémů v budově je proces, který nemůže probíhat samovolně, musíme jej řídit. Nezbytné je stanovení kritických bodů, technická revize i pravidelný monitoring. Článek přináší seznam otázek, které je třeba si klást v době před realizací systému a v době před rekonstrukcí nebo v rámci hodnocení systému.
Pokračování článku o nové normě ČSN EN 806-2 (třídicí znak 75 5410) "Vnitřní vodovod pro rozvod vody určené k lidské spotřebě - Část 2: Navrhování". Norma je určena zejména projektantům, architektům, stavebnímu dozoru, instalatérům, a provozovatelům vodovodů pro veřejnou potřebu. Jsou v ní uvedena doporučení a požadavky na návrh vodovodů uvnitř budov, a také vně budov, pouze však v rámci nemovitosti.
Od října 2005 platí v ČR nová norma ČSN EN 806-2, "Vnitřní vodovod pro rozvod vody určené k lidské spotřebě - Část 2: Navrhování". V článku jsou zdůrazněny především odlišnosti a novinky oproti našim dosavadním předpisům. V souvislosti se zavedením EN 806-2 nebude zatím stávající ČSN 73 6660 Vnitřní vodovody revidována. O její revizi se uvažuje až po zavedení všech pěti částí EN 806. V současné době se připravuje pouze změna 2 ČSN 73 6660.
V tisku proběhla zajímavá zpráva o stavbě ČOV v obci Třebusice, která vyvolala sporné názory a která nabízí řadu otázek okolo domovních čistíren důležitých pro majitele nemovitostí i starosty. O názor jsme požádali Ing. Jana Topola z firmy Topolwater, Ing. Plotěného z Asociace čistírenských expertů a firmy Asio.
Pokračovanie článku k problematike používaní čistiacich prostriedkov v domácnosti napojené na ČOV uvádza konkrétne čistiace prostriedky a ich vplyv na funkciu ČOV. Výsledky uskutočnených experimentov poukazujú na značný vplyv čistiacich prostriedkov s obsahom chlórnanu sodného na schopnosť odstraňovania organického znečistenia, ako aj na rýchlosť spotreby kyslíka. Dávka väčšia ako 0,3 l dezinfekčného prostriedku spôsobuje takmer úplné zastavenie biologických aktivít čistiarenského kalu.
Jedným z dôležitých faktorov, ktorý podmieňuje úspešnosť prevádzky domovej ČOV, je aj používanie dezinfekčných prostriedkov v domácnosti napojenej na domovú ČOV. Výrobcovia domových ČOV výrazne neupozorňujú majiteľov ČOV na problematiku používania dezinfekčných prostriedkov v domácnosti. Predložený príspevok poukazuje na možné dôsledky používania dezinfekčných prostriedkov na prevádzku domovej ČOV.
Recenzovaný Kanalizace slouží výhradně pro odvádění a zneškodňování odpadních vod a nelze připustit, aby do tohoto sytému byly odváděny odpady - např. rozmělněný kuchyňský odpad. Při instalaci drtiče kuchyňského odpadu odpadní voda významně překračuje povolený limit znečištění a vypouštění do kanalizace je podmíněno dodatkem ke smlouvě s provozovatelem kanalizace, jinak vzniká důvod pro přerušení dodávky vody a odvádění odpadních vod.