Přesné měření a vyhodnocení spotřeb pitné vody, to je osvědčené řešení od společnosti Kamstrup. Přesnost a spolehlivost, základní pilíř pro moderní vodárenskou infrastrukturu.
Na začátku letošního roku byla uvedena do provozu Národní radonová databáze (NRD) za účelem shromažďování dat o přírodním ozáření z radonu a přírodních radionuklidů ve stavbách. Obsahuje také údaje z měření radonového indexu geologického podloží, množství radionuklidů ve vodách a ve stavebním materiálu a celou řadu dalších informací. Kde ji najdeme a jak s ní pracovat, nám sdělí zástupci oddělení radonu a přírodních zdrojů Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB).
Společnost Laufen CZ, která na českém trhu zastupuje značky LAUFEN, JIKA a ROCA, spadá pod mateřskou společnost Roca Sanitario, S. A. Ta v roce 2021 navíc úspěšně převzala i firmu Sanitärtechnik Eisenberg GmbH, známého výrobce značky SANIT. Díky tomu může zákazníkům přinášet ještě širší portfolio řešení. Co vše v nabídce najdete a jaké jsou aktuální novinky?
Chladicí věže jsou nápadnou součástí tepelných a jaderných elektráren, ale i dalších průmyslových provozů. Prostřednictvím studeného vzduchu nebo cirkulující kapaliny je zde chlazena voda na požadovanou teplotu. Během procesu chlazení se z věží část vody odpaří a vznikne aerosol, který je vidět nad věží jako zkondenzovaná vodní pára.
Ve Fakultní nemocnici Brno pracuje gastro personál od konce loňského roku ve zcela zrekonstruovaném a nově vybaveném stravovacím provozu. Dle vedení nemocnice se v moderní kuchyni nejen připravují pokrmy s vysokou hygienickou bezpečností, ale významným přínosem je i snížení energetické náročnosti a nákladů. Instalací nových, úspornějších technologií došlo ke snížení spotřeby energií minimálně o 30 % proti předchozímu stavu.
Ačkoliv tradiční německý výrobce stále inovuje a rozšiřuje na trhu sanity svoji nabídku, navždy zůstane neodmyslitelně spjatý s jedním konkrétním výrobkem – rohovým ventilem. Můžete si být prakticky jistí, že pokud vám jej domů přijde instalovat odborník, s největší pravděpodobností ponese právě název Schell.
Odborný Arsen a jeho sloučeniny patří prokazatelně k lidským karcinogenům, bohužel jsou běžně přítomné ve velkém množství v podzemních i povrchových vodách. Naštěstí lze arsen z vody odstranit pomocí jednoduchých technologií jako je adsorpce na oxidy a hydroxidy železa nebo společné srážení se železem. V posledních letech bylo též dosaženo slibných výsledků v případě některých pilotních studií využívajících membránové metody.
Letošní události u našich sousedů spojené s hromadnými případy legionelózy (Shrnutí epidemie Legionelly v Polsku: 165 nemocných, 25 úmrtí) nejen výrazně zvýšily úroveň povědomí lidí o bakterii Legionella, ale také donutily řadu manažerů, správců budov a technických oddělení k provedení opatření zaměřeným na minimalizaci rizika infekce Legionellami v průmyslových objektech a bytových domech.
Recenzovaný Ztráty vody v ČR zaznamenávají trvale klesající trend. Aktuálně se pohybujeme na úrovni 17 % nefakturované vody. Z historického pohledu je to velmi pozitivní výsledek. Ze států EU máme šesté nejnižší ztráty. V dobrých průměrných hodnotách je ale ukryt problém malých provozovatelů a vlastníků. Lepších výsledků než průměr je dosahováno jen na 3 % vodovodů, ve kterých se produkuje přes 40 % veškeré pitné vody. Také v absolutním vyjádření je množství ztracené vody znepokojující; objem ztracené vody by stačil k zásobení téměř 2,5 mil. obyvatel. Sucho v minulých letech a energetická krize z roku 2022 mění náhled na vnímání ztrát z pohledu dostupnosti a nákladovosti.
Recenzovaný Příspěvek se zabývá zjednodušenými metodami vyhodnocení bilance potřeby pitné vody na území celé České republiky. Základní jednotku, pro které je bilance potřeby pitné vody provedena, představuje správní obvod obce s rozšířenou působností (SO ORP). Hlavním cílem realizovaných aktivit bylo získání informací o kapacitách jednotlivých vodárenských celků a jejich možnostech z hlediska podpory zabezpečenosti spotřebišť s nekapacitními lokálními zdroji.
Recenzovaný Riziková analýza představuje v problematice ochrany vodních zdrojů účinný a komplexní nástroj. Nejde ovšem jen o rizikovou analýzu systému zásobování vodou, ale velký důraz je nyní kladen i na rizikovou analýzu částí povodí, kde se hodnotí okolí vodního zdroje. Hlavním cílem rizikové analýzy částí povodí je stanovení a zavedení preventivních opatření v částech povodí souvisejících s místy odběru pitné vody, následně zajištění náležitého monitorování relevantních ukazatelů v surové vodě, ale i posouzení potřeby zřídit nebo přizpůsobit ochranná pásma vodních zdrojů.
Recenzovaný Stanovení uhlíkové stopy má své nevýhody a není úplně komplexní. Proto je vhodné jej doplnit dalšími metodami posuzování udržitelnosti, jako například Life Cycle Assessment (LCA) vč. použití dalších indikátorů materiálové cirkularity nebo sociálních a ekonomických aspektů hodnocených systémů. V tomto příspěvku jsou diskutovány možnosti a slabiny určování uhlíkové stopy vodárenských organizací. Bude zdůrazněno, že stanovení uhlíkové stopy by mělo být pouze jedním z nástrojů pro hodnocení environmentální udržitelnosti organizace a mělo by být doplněno o další metody posuzování udržitelnosti.
Recenzovaný Hydrogeolog ukazuje, jak lze pomocí nových technologií rekonstruovat staré a dosluhující vrty bez zbytečné likvidace. Prezentován je postup prací, nikoliv už použité technologie opravy. Autor chce upozornit hlavně na speciální aspekty této práce, tedy co v podzemí funguje a čemu se při této činnosti raději vyhnout.