Reklama
Provoz a údržba
Archiv článků od 25.8.2024 do 8.12.2024

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

8.12.2024
Ing. Jan Vespalec, Mgr. Martina Repková, Ph.D., doc. Mgr. Michaela Vašinová Galiová, Ph.D.

Recenzovaný Nedostatek vody je považován za jedno z nejvážnějších ohrožení udržitelného rozvoje společnosti; aby se zmírnil její nedostatek, používají se k pokrytí potřeby stále více zdroje recyklované vody, čímž se šetří cenné zdroje pitné vody. Jaké jsou platné normy a možná rizika?

1.12.2024
Vlastimil Růžička, redakce

Letošní 10. ročník mezinárodní konference Počítáme s vodou si kladl důležité otázky ohledně hospodaření s dešťovou vodou, hledal možnosti zapojení modro-zelené infrastruktury do plánů měst a obcí, přesvědčil o důležitosti vodohospodářských detailů při realizaci staveb a objevil souvislosti mezi modro-zelenou infrastrukturou a kvalitou vody. Nabízíme některé zajímavé momenty, jež přinesla tato akce.

15.11.2024
redakce podle ČTK

Nová směrnice o čištění městských odpadních vod nastaví nové povinnosti. Např. čtvrtý stupeň povinného čištění pro velká města. Má vodu zbavit látek, které se dostávají do odpadní vody z farmaceutického nebo kosmetického průmyslu.

14.11.2024
Ing. Karel Plotěný, ASIO

Recenzovaný Příspěvek popisuje proces rozhodování při výběru vhodné varianty řešení vodního hospodářství na konkrétní lokalitě Chytré Líchy v Židlochovicích. Cílem řešení je návrh, který bude co nejudržitelnější z hlediska ekonomického, ekologického a sociálního. Z hlediska cirkulární ekonomiky je cílem dosažení 50% úspory pitné vody, minimalizace uhlíkové stopy a zvýšení odolnosti lokality z hlediska dostatku vody i v letních měsících, kdy je vydáván zákaz použití vody např. na zálivku zeleně. V průběhu řešení byly identifikovány možné zdroje, vstupy a výstupy a posouzena jejich vhodnost. Následně byly navrženy kombinace jako variantní řešení a nejprve posouzeny orientačně, a pak i podrobněji na základě ekonomických podkladů. Zajímavé jsou i zkušenosti z projednávání řešení s dotčenými subjekty a občany.

2.11.2024
Ing. Petr Sýkora, Ph.D., Ing. Lenka Vavrušková, MUDr. František Kožíšek, CSc., Mgr. Petr Pumann, Ing. Jiří Mrkva, Ing. Eva Riederová

Recenzovaný Na konferenci Pitná voda v Táboře, se kromě jiného řešily i otázky možnosti úpravy vody, a to včetně provozních zkušeností. Voda, která prochází úpravnami, musí svou kvalitou odpovídat požadavkům příslušné legislativy, přičemž hygienické limity jsou v České republice velice přísné. Mezi limitovanými prvky kvality pitné vody jsou i ukazatele, které definují organoleptické vlastnosti. Ovšem odhalení příčin není vždy jednoduché z důvodu možného působení více faktorů.

1.11.2024
HL Hutterer & Lechner GmbH

Sprchová a podlahová vpust HL542Prblue je snadné a bezpečné řešení odvodnění bezespárých podlahových ploch. HL542Prblue je vhodná např. pro řešení stěrkových podlah v koupelnách, ve sprchových stáních, v technických místnostech, kotelnách a také v zimních zahradách apod.

24.10.2024
RNDr. Dana Baudišová, Ph.D., Státní zdravotní ústav Praha

Recenzovaný Na konferenci Pitná voda 2024 v Táboře se kromě vodárenské praxe řešily také otázky mikrobiologie. Dana Baudišová ze Státního zdravotního ústavu v Praze chtěla na konkrétních příkladech ukázat odborníkům rozsah oboru mikrobiologie vody a nastínit možnosti, které lze využít při řešení specifických problémů.

11.10.2024
redakce

TZB-info doporučuje Zveme vás, čtenáře portálu TZB-info, zástupce SVJ, bytových družstev, členy samospráv a projektanty na konferenci TZB-info Rekonstrukce a provoz bytových domů 2024. Důležitou součástí programu bude diskuse o plnění nových legislativních povinností pro bytové domy, jak se mění rozúčtování a jak v praxi probíhají kontroly otopných systémů. Inspirujte se příklady úspor z realizací a jak na rekonstrukce s dotací. Těšíme se na vás 31. října v Praze.

4.10.2024
Vlastimil Růžička, redakce

V rámci projektu nazvaného Membrány v digitální a zelené transformaci průmyslu, který řeší Česká membránová platforma (CZEMP), se uskutečnila řada seminářů na téma Čistota vody a její recyklace. Dominovaly přednášky o úpravě a recyklaci vody pomocí membránových technologií, stejně jako problematika látek ve vodních tocích, které nejsou systematicky monitorovány a mohou ohrožovat kvalitu vody. Nabízíme malé ohlédnutí.

4.10.2024
Grohe ČR s.r.o.

Francie má za sebou léto plné soutěžení – a olympiádou to zdaleka neskončilo! V Lyonu se konal 47. ročník soutěže WorldSkills, které se zúčastnilo přes 1 400 mladých talentů z více než 60 zemí.

26.9.2024
WILO CS, s. r. o.

Kompletní postup ve třech krocích. Čerpací technika se běžně nachází ve spodních patrech a sklepeních domů, kde při povodních hrozí zvýšené riziko vniku vody. Rychlá a správná reakce může pomoci minimalizovat nebezpečí úrazu elektrickým proudem i škody na zařízení.

22.9.2024
Ing. Jindřich Procházka, Ph.D., Xylem ČR Praha

Recenzovaný V posledních letech se mnohé dříve nedostupné analytické metody a online analýzy stávají běžnou vodárenskou praxí. Navíc je tady prudký nástup umělé inteligence, který začíná ovlivňovat náš každodenní život. Jaké je ale využití technologií založených na umělé inteligenci ve vodárenství a jakým způsobem dokáží pracovat s velkým množstvím dat a co je to digitální dvojče? Technologie byla představena v rámci konference Pitná voda 2024 v Táboře.

19.9.2024
XTline

Společnost XTline, přední český dodavatel železářského zboží a elektronářadí, zahájila provoz nového provozního areálu, do kterého soustředí všechny své skladové a logistické kapacity.

9.9.2024
Vlastimil Růžička, redakce

Státní zdravotní ústav (SZÚ) vydal několik metodických doporučení týkajících se kvality vody. Netýkají se pouze stavu pitné vody, ale například i vody na koupalištích či hodnot přípustného znečištění odpadních vod. Společně se zástupci SZÚ provedeme krátkou letní rekapitulaci a podíváme se do nově otevřené laboratoře.

25.8.2024
Ing. Eliška Grmelová, prof. Ing. Jaromír Říha, CSc.

Recenzovaný Nádrže jsou klíčové pro plánování adaptačních opatření v reakci na úbytek zdrojů pitné vody. Článek představuje řešení pro vybrané nádrže v povodí Moravy. Hlavním účelem studovaných vodních děl je zajistit efektivní akumulaci vody zejména pro pitné účely a zajištění zůstatkového průtoku pod díly. Vedlejšími účely jsou ochrana před povodněmi a výroba elektrické energie.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama