CTI ČR nabízí svým členům možnost zdarma se zúčastnit konference Požární bezpečnost staveb, které se koná na veletru For Arch Praha 21.9.2016. CTI ČR se veletrhu 20.-24.9.2016 účastní i vlastním stánkem.
Národní informační systém integrovaného záchranného systému (NIS IZS) byl do ostrého provozu uveden v prosinci loňského roku. Od té doby přes něj již prošlo 100 000 000 datových vět. Tento systém přinesl dokonalejší příjem tísňových volání, efektivní vysílání sil a prostředků a hlavně koordinaci a rychlou komunikaci mezi jednotlivými složkami IZS.
Srdečně vás zveme na konferenci při veletrhu For Arch v září v Praze. Cílem konference je propojení odborníků různých profesí. Vedle stavebních témat připravujeme přednášky např. o EPS, elektroinstalaci a hasících systémech. Zajímavostí budou detaily rekonstrukce divadla v Kladně v podání Ing. arch. Davida Vávry.
Významným místem setkání odborníků z oblasti bezpečnosti je již tradičně podzimní veletrh PRAGUE FIRE & SECURITY DAYS 2016 (FSDays 2016). Letošní 8. ročník veletrhu se uskuteční ve dnech 20. – 24. září 2016, kdy se v letňanském veletržním areálu PVA EXPO PRAHA soustředí nejžhavější novinky protipožární a zabezpečovací techniky, které každoročně přicházejí prezentovat zástupci významných českých i zahraničních značek.
Recenzovaný Kontaktní zateplovací systém (ETICS, z angl. External Thermal Insulation Composite System) hraje i nadále významnou roli při snižování energetické náročnosti budov, s rostoucími požadavky na hodnoty součinitele prostupu tepla se v tomto případě většinou pouze zvyšuje tloušťka tepelného izolantu. V srpnu roku 2016 vstupuje v platnost nové znění základní normy požární bezpečnosti ČSN 73 0810:2016 [1], v níž, krom jiných změn, dochází k výrazné transformaci požadavků na používání hořlavých a nehořlavých tepelných izolantů v ETICS.
Recenzovaný Příspěvek je zaměřen na ambivalentní vlivy systémů řízení inteligentních budov z pohledu meritorních požadavků na zajištění požární bezpečnosti. Dokazuje, že spolehlivá a funkční detekce je sice základním předpokladem pro efektivní řešení v případě požáru, ale nestačí k úplnému zajištění požární ochrany. Komplexní řešení této problematiky obnáší ještě řadu dalších nezbytných kroků a opatření technického i organizačního charakteru.
Letní měsíce jsou spolu s jarem dobou, kdy hasiči tradičně likvidují vůbec nejvíce požárů. Červenec a srpen jsou rovněž obdobím, kdy mají jednotky požární ochrany obvykle nadprůměrný počet technických zásahů – zejména u dopravních nehod, úniků nebezpečných látek, ale i práce na vodě, otevírání uzavřených prostor, odstraňování překážek, likvidace obtížného nebezpečného hmyzu apod.
Podle údajů pražské Hasičské záchranné služby (HZS) způsobily požáry na území hlavního města mezi léty 2010 a 2014 přímé škody ve výši více než 1 miliardy korun. Nemluvě o ohrožení i ztrátě lidských životů. Proto se vyplatí být na nebezpečí požáru co nejlépe připraven – a to jak v domácnostech, tak i v práci.
Pro zajištění statické bezpečnosti budovy i v případě požáru je nutné chránit sloupy i nosníky před vysokými teplotami. Následkem vysokých teplot ztrácí stavební konstrukce z oceli svoji únosnost a dochází k porušení jejich stability. S protipožárními deskami AESTUVER a protipožárními sádrovláknitými deskami fermacell Firepanel A1 lze snadno realizovat odolné protipožární obklady ze tří a čtyř stran s různou požární odolností.
Společnost PCS spol. s r.o., divize Rapiscan, představuje na českém a slovenském trhu zcela nový revoluční detektor RESOLVETM, který dokáže detekovat nebezpečnou látku i skrz neprůhledný obal. Tento unikátní detektor přináší nové možnosti v oblasti identifikace výbušnin, narkotik a dalších nebezpečných látek.
Recenzovaný Aktivní požárně bezpečnostní zařízení, zejména elektrická požární signalizace, stabilní hasicí zařízení a zařízení pro odvod kouře a tepla, tvoří významnou součást zabezpečení staveb. Pro jejich správnou funkci je nezbytné věnovat pozornost prioritě uvedení zvoleného zařízení do činnosti, jejich vzájemné koordinaci a interakci.
Mezinárodní konference Dřevostavby, kterou pořádá Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola ve Volyni, úspěšně zakončila svůj dvacátý ročník. Společně s osvědčenými partnery a již podruhé s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov (UCEEB) připravila zajímavou retrospektivu proměn staveb ze dřeva.