logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Otopné plochy
Archiv článků od 23.5.2005 do 28.6.2006

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

28.6.2006
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

V dalším pokračování se budeme věnovat stěnovému vytápění. U stěnového vytápění jde o uložení otopného hadu na stěnu pod omítku. Na rozdíl od podlahového vytápění má stěnové vytápění svá specifika, ale i mnoho společného. Teplotní spád na okruhu, tedy i vychlazení zpátečky může být podstatně větší než u podlahové otopné plochy.

26.6.2006
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Velkoplošné vytápění, ať už v podobě podlahy, stěny či stropu, umožňuje sdílet teplo do vytápěného prostoru převážně sáláním, vnitřní povrchové teploty stavebních konstrukcí jsou pak vyšší než je teplota vzduchu. Seriál článků v rámci projektu teorie na webu je určen pro studenty vysokých škol, nebo jako pomůcka na zkoušky pro autorizované inženýry v oboru TECHNIKY PROSTŘEDÍ.

29.5.2006
Ing. Zdeněk Ryšavý

Na základě testovacích výpočtů prováděných pomocí programu Tepelný výkon (TV v.1.0.0), firmy PROTECH spol. s r.o. autor upozorňuje na možné rozdíly a na oblasti, ve kterých dochází k rozdílným výsledkům při hodnocení dle ČSN 06 0210 a ČSN EN 12831 a absenci potřebných hodnot součinitelů prostupů tepla lineárních vazeb.

5.4.2006
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, Ústav techniky prostředí, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Stanovení opravného součinitele na odlišný hmotnostní průtok, případně odlišné ochlazení. Ucelený soubor grafických a obrázkových výstupů umožňující snadnou orientaci a správnou aplikaci opravných součinitelů.

3.4.2006
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, Ústav techniky prostředí, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Recenzovaný Přepočet tepelného výkonu - teorie tepelného výkonu otopného tělesa se správným stanovením opravného součinitele na teplotní rozdíl.

27.2.2006
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D.

Klasický návrh otopných těles zohledňuje tepelnou pohodu uživatele v menší míře než nový způsob návrhu, který prezentuje autor a je označen jako návrh zohledňující tepelnou pohodu uživatele. Článek podrobně popisuje a porovnává oba způsoby návrhu.

15.2.2006
prof. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., Ing. Roman Vavřička, Ph.D., ČVUT v Praze, Ústav techniky prostředí

Ucelený přehled všech druhů otopných těles se základním popisem a jejich užitím. Příspěvek je určen do seriálu o otopných plochách jako uceleného dokumentu do teoretické základny na stránkách TZB-info.

13.2.2006
prof. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., Ing. Roman Vavřička, Ph.D., ČVUT v Praze, Ústav techniky prostředí

Článek se věnuje rozdělení a hodnocení charakteristik otopných těles. V závěru jsou uvedeny výsledky provozních měření náběhů teploty otopného tělesa pro různá zapojení. Během krátké doby bude článek doplněn o animace náběhu.

10.2.2006
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, Ústav techniky prostředí

Cílem tohoto seriálu je zpřístupnění ucelené informace o otopných plochách především pro studenty středních a vysokých škol nebo pro praktiky, kteří si chtějí osvěžit teoretické znalosti. Úvodní článek se věnuje teplotechnickému chování otopných ploch a pohodě prostředí.

14.11.2005
Ing. Jan Schwarzer, Ing. Martin Barták, prof. Ing. František Drkal, CSc., Ing. Miloš Lain, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Na Ústavu techniky prostředí byla řešena instalace velkoplošných obrazů při dodržení podmínek, které vyžadoval Státní ústav památkové péče. Praktickým využitím znalostí bude možno dosáhnout úspor vzhledem k vynaložené energii na výrobu chladu (vytváření tzv. vzduchových oáz chladu, bez nutnosti chladit celý prostor).

10.11.2005
redakce

V letošním roce je tomu 40 let, kdy byl v tehdejším Československu sériově vyroben první deskový radiátor. Původní výrobní závod byl v roce 1991 privatizován soukromou společností KORADO. Od té doby se výroba deskových radiátorů významně změnila. Právě u příležitosti 40. výročí byl pro všechny zájemce připraven den otevřených dveří do moderního výrobního závodu.

8.11.2005
KORADO, a.s.

Životní pohoda a vlastní výkonnost člověka je ovlivněna řadou faktorů. Práce, odpočinek a zábava jsou činnosti, které každý z nás každodenně prožívá při různých příležitostech a v různém prostředí. Vnímání prostředí, jeho přímý i nepřímý vliv na průběh všech životních činností nelze v žádném případě opomenout. Nedílnou součástí tohoto "zákulisí" je vytvoření příjemné tepelné pohody a rovnováhy tam, kde svůj život prožíváme.

4.11.2005
GIACOMINI CZECH, s.r.o.

Systém vyhřívání komunikace slouží k odtávání padajícího sněhu z komunikace tím, že udržuje povrchovou teplotu nad bodem mrazu na doporučené hodnotě +4°C. Tento systém není primárně určen k odtávání větších vrstev již napadlého sněhu, proto musí být provozován v pohotovostním stavu trvale v průběhu celého zimního období.

20.10.2005
REHAU, s.r.o.

Společnost REHAU, jedna z vedoucích firem dodávající systémy pro oblast technického zařízení budov na evropském trhu, realizovala v průběhu června a července tohoto roku další systém vytápění fotbalového hřiště v České republice.

22.9.2005
HENNLICH s.r.o., David Brychta, Ing. Petr Šubrt

Článek seznamuje s novým systémem velkoplošného systému chlazení a vytápění kapilárními rohožemi. Po informacích o výhodách oproti klasickým systémům, základních vlastnostech rohoží a způsobech navrhování systému popisují autoři výpočtové vztahy a příklad výpočtu potrubní sítě systému.

20.9.2005
GIACOMINI CZECH, s.r.o.

Vedoucí evropský výrobce systémů velkoplošného vytápění a chlazení GIACOMINI, zastoupený na českém trhu společností Arnema s.r.o., má dlouholeté zkušenosti s jejich uplatněním v prostorech pro bydlení, průmysl, sport, kulturu aj. Nově jsou plastové trubky GIACOTHERM použity v multifunkčním objektu Tipsport areny v Liberci.

20.6.2005
Ing. Michal Duška, Ph.D., prof. Ing. František Drkal, CSc., Ing. Miloš Lain, Ph.D.

Článek je zaměřen na stanovení tepelných zisků z vnitřního vybavení administrativních budov, jako jsou počítače, monitory, tiskárny, kopírky, faxy a skenery, které se významně podílejí na celkové tepelné zátěži pracovního prostředí.

23.5.2005
Ing. Simona Nesvadbová

Druhý díl o teorii dynamiky vytápěcích systémů popisuje modelování tepelné dynamiky budovy s použitím stochastických diferenciálních rovnic. Model byl publikován v Dánsku.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.