Informace a dostupnost technických norem hraje velmi důležitou roli při uvádění stavebních výrobků na trh EU. Za tím účelem může být velmi efektivní používat internetové stránky Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví.
Inovativní přistup hodnotí míru skutečně efektivně využité energie (v teplé vodě) u nejrůznějších typů zásobníkových ohřívačů – tím jsou postaveny na jednotnou hodnotící základnu. Tento přistup je značně odlišný oproti dnes v tuzemsku zavedenému hodnocení energetické náročnosti ohřívačů, dle nějž jsou sledovány a hodnoceny pouze tepelné ztráty v klidovém stavu.
Dlouho diskutovaná potřeba řešení problémů s českými výtahy se projevila naplno při semináři pražského STUDIA AXIS dne 14. června 2012. Setkali se zde zástupci bytových družstev, majitelé a provozovatelé výtahů, s projektanty a dodavateli, aby posoudili technické normy a směrnice, zejména z hlediska konstrukční a také požární bezpečnosti. Program semináře, jehož garantem byla Unie výtahového průmyslu v ČR, nabízel i doprovodné akce, které se týkaly financování či aktuálních technických novinek v oboru Výtahy.
Požární inženýrství představuje možnost, jak definovat požadavky požární bezpečnosti u rizikových, složitých nebo nestandardních staveb. Spočívá ve specifickém posouzení rizikových podmínek požární bezpečnosti postupem odlišným od postupů předepsaných v ČSN na základě §99 zákona č. 133/1985 Sb. o požární ochraně. Poznámky k normám představíme ve třech částech. Část první: Nevýrobní objekty.
Jaký bude vývoj zavádění BIM (Building Information Modeling) v podmínkách ČR? Jak ovlivní BIM smluvní vztahy a autorská práva? Kdy a jak se BIM projeví na legislativní úrovni? Na úvod jen tři z mnoha otázek, které v souvislosti s procesem BIM patrně vyvstanou na mysli nejednomu z účastníků konference BIM Day 2012.
Komíny se vyúsťují tak vysoko nad nejbližší okolí, aby nebylo narušováno životní prostředí nebo aby okolí nebylo znečišťováno spalinami. Při provozu má být vyloučen rušivý vliv okolních objektů na funkci komína. V článku jsou shrnuty podmínky pro navrhování vyústění komínů jak šikmých, tak plochých střech.
V souvislosti s novým zněním Evropské směrnice o energetické náročnosti budov EPBD (přepracování), 2010 [1]) je jistě potřebné diskutovat o další generaci budov s minimalizovanou potřebou energie. Je namístě připomenout vazbu mezi jasně popsanými kategoriemi nízkoenergetických a pasivních budov na straně jedné a budovami energeticky nulovými na straně druhé. Zmíněná směrnice ovšem obsahuje řadu dalších významných bodů, kterými je potřebné se bezodkladně zabývat.
Společnost Betonconsult pořádala v měsíci září již šestý ročník konference Podlahy, doplněné o problematiku povrchových úprav. Konference je každoročně zdrojem unikátních informací o osvědčených řešeních i nejnovějších inovacích v oboru. V letošním roce se nejvíce hovořilo o pracovní verzi změn v normě ČSN 74 4505. V příspěvku je uveden text normy s vyznačenými návrhy změn. I vy se můžete připojit k připomínkování. Přeškrtnutý text je navržen k vypuštění, podtržený k doplnění.
Na trhu EU, tedy i na trhu ČR, se mohou uživatelé setkat od roku 2007 s vodoměry, které byly typově schváleny podle nové evropské směrnice MID 2004/22/EC. Tyto vodoměry lze na první pohled rozpoznat podle odlišného štítku. Účelem tohoto příspěvku je krátké seznámení s údaji, které jsou na štítku vodoměru uváděny.
Zjednodušeně lze říci, že Property management je správa prostor, Asset management správa majetků a Facility management zajištění podpůrných služeb uživatelům a zaměstnancům. ČSN EN 15221 - Facility management se postupně zavádí do praxe a je nutné provázání s připravovaným standardem ISO Asset management.
Technické podklady by měly poskytovat dostatek jednoznačných informací. Význam stavebně-energetických výpočtů stoupl s dotačními programy pro pasivní domy. Nyní je nutné zpřesnění definice energeticky nulových domů jako logického pokračování pasivního domu s přiměřeným doplněním o aktivní energetické prvky.
Energetický audit dle zákona 406/2000 Sb. o hospodaření energií, který je v současnosti používán, je pouze (českým) fotografickým snímkem aktuálního stavu organizace v době žádosti o dotaci. Norma 16001 má šanci stát se nástrojem výrazně účinnějším: totiž systematickým, dlouhodobě působícím a celoevropským.
V rámci veletrhu IBF v Brně proběhl kulatý stůl Transformace českého stavebnictví k energeticky úsporným budovám. Špičky v oboru energetické náročnosti budov společně formulovaly memorandum, jehož cílem je podpořit transpozici směrnice 2010/31/EU (EPBD II) do českých předpisů. Zazněly i nejaktuálnější informace o termínech novelizace vyhlášky 148/2007 Sb. a výsledcích posledního projednávání revize požadavkové normy ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov.