Na konferenci Vytápění Třeboň 2013 měli účastníci možnost využít informační technické podpory u 31 stánků firem zejména z oborů vytápění a regulace. Nabízíme Vám nyní výběr ze zajímavostí.
Každý, kdo měl možnost se zúčastnit lednového stavebního veletrhu BAU, jistě potvrdí, že novinek prezentovaných na stáncích vystavovatelů bylo opět nepřeberně. Jednou z oblastí, které se řada firem věnovala s důrazem, bylo automatizované řízení budov, potažmo inteligentní opláštění objektů. Tomuto tématu vyčlenila prostor i firma Schüco International KG, která automatizaci budov řadí mezi klíčové, neustále se vyvíjející oblasti globálního trhu.
Energeticky úsporné budovy se postupně stávají standardem i v oblasti rezidenčního bydlení. Důkazem tohoto trendu je i úzká spolupráce mezi předním českým výrobcem energeticky efektivních domů, firmou RD Rýmařov, a společností Siemens, která je tradičním dodavatelem produktů a řešení snižujících energetickou náročnost. Obě společnosti navázaly na předchozí úspěšnou spolupráci a pro zájemce o úsporné a komfortní bydlení připravily nový produkt s názvem Inteligentní domy RD Rýmařov 2013.
Tento článek navazuje na předchozí část Instalace komunikační sběrnice M-Bus. V dokončení nás čeká několik tipů pro práci s komunikačními převodníky, kterými je sběrnice M-Bus propojována s PLC nebo PC s vizualizací, a taktéž tipy pro zapojení pulsních převodníků.
Volba nejvhodnějšího zdroje tepla pro byt či rodinný dům je důležité rozhodnutí s dlouholetým dopadem na komfort bydlení a životní styl. Důležité přitom nejsou pouze náklady na energie či palivo, ale také jednoduchá obsluha a bezúdržbový provoz. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás připravili přehled základních mýtů a pověr, které se kolem volby zdroje tepla šíří.
Společnost Schneider Electric uvádí na trh SmartStruxure - novou generaci inteligetního řídicího systému budov (iBMS). Článek přináší stručný přehled o historii BMS a nastínění celkové koncepce elektro architektury Schneider Electric. Nový iBMS přináší hlubší propojení s IT technologiemi, než jste byli zvyklí.
Indikátor topných nákladů Sontex 556 umožňuje obousměrnou radiovou komunikaci s dalšími prvky dálkového odečítacího systému. Navíc zajišťuje odesílání naměřených dat pouze na vyžádání. Díky tomu nabízí minimálně desetiletou výdrž baterie. Dálkové odečty pomocí radiového signálu mohou zlevnit rozúčtování spotřeby až o 20 %.
Zařízení je navrženo pro ohřev a předehřev teplé vody. Základ soustavy tvoří 108 solárních kolektorů TWI T3 s celkovou plochou 218,1 m2. Solární pole je rozděleno do 13 sérií a dvou samostatných částí, které prostřednictvím deskových výměníků předávají energii do akumulační nádrže SunSave s objemem 8000 l.
Vyznat se v informacích oboru vytápění není lehké. Uživatelé otopných soustav jsou vystavení nástrahám komerce a snaha uspořit drahé teplo nutí lidi podstupovat názorové střety v prostředí fám, mýtů a chimér. Ten, kdo nás klame, to může činit záměrně, nebo být sám obětí nesprávných úvah, protože obor vytápění není snadný. Pokusme se alespoň trochu celou situaci zprůhlednit.
Domat Control System na přelomu roku uvádí na trh komunikátor M007 a webový portál ContPort. Provozovatelům sítí CZT, firmám zabývajícím se facility managementem, správcům FVE, ale i odběratelům energií, jako jsou obchodní řetězce, bytová družstva nebo sítě peněžních ústavů, nabízí cenově dostupnou alternativu pravidelných ručních odečtů a hlášení e-mailem.
Řídicí systém AC Heating xCC, který používáme pro tepelná čerpadla a plynové výtopny, se neustále vyvíjí. Máme zde novinky z oboru měření a regulace, které jsme mimo jiné prezentovali na výstavě Aqua-therm 2012. Pro ty, kteří se na výstavu nemohli dostavit, zde máme informace k dispozici touto formou.
Od prosince 2012 začíná platit nová směrnice EU, která řeší problematiku dálkového měření spotřeby vody a energií s možností častějšího automatického odečtu. Takzvaný Smart Metering pomůže domácnostem i firmám ušetřit v nákladech na energie až 20 % ročně. S moderní technologií rovněž odpadá povinnost zpřístupnit byt či průmyslový objekt k odečtu.
Matematický opis lineárneho dynamického systému môžeme zostaviť definovaním fyzikálnych javov a zákonitostí alebo s využitím štatistickej analýzy experimentálne nameraných dát. U oboch metód hovoríme o identifikácii, pretože neznámy systém identifikujeme pomocou nám známych vzťahov. Článok sa zameriava na problematiku stavových modelov a ich uplatnenie pri riešení problémov vedenia tepla v budovách. Po vybudení reálnymi meteorologickými podmienkami tak bude možné simulovať dlhodobé priebehy tepelných záťaží miestnosti a v kombinácii s predpoveďou počasia predikovať vývoj vnútorných teplôt v krátkodobom časovom horizonte, čo umožní rozšíriť stratégiu riadenia o dlhodobé prerušované a útlmové režimy vykurovania.
Napadlo vás někdy, proč když máte zdroj tepla nezávislý na elektrické síti, nemůžete topit při výpadku proudu? Většina topných systémů na tuhá paliva v sobě skrývá značné riziko. Pokud majitel nepřestane v kritické situaci topit, může dojít ke zničení kotle i rozvodů. Zálohování funkce klasických oběhových čerpadel je problematické. Prvním profesionálním řešením na trhu je český výrobek CP-201.
Tento článek popisuje možnosti inteligentního řízení peletkového kotle, postupy a zejména pak dosažené výsledky. Přestože se jedná o specifickou instalaci, lze závěry zobecnit a využít je tak i u dalších instalací se složitějšími hydronickými poměry.