Detailní měření vlivu výše útlumu vytápění v mimopracovní době na celkovou spotřebu energie ve Fenix Office Centru v Jeseníku
V lednu letošního roku byly v rámci měření, které na objektu nepřetržitě probíhají už od června 2016, získány cenné údaje i o chování budovy za situace, kdy dojde v mimopracovní době k útlumu vytápění. Otázka zněla - přinese tento krok nějaké úspory energie a pokud ano, jaké? Bude mít tento krok vliv na další parametry – například na výskyt odběrových špiček?
Grafy ukazují, jak se vyvíjela spotřeba energie na vytápění ve dnech 15. až 19. ledna, kdy nebyl útlum v mimopracovní době prováděn. Venkovní teploty oscilovaly kolem 0°C, nejnižší teplota ve sledovaném období byla -6°C, nejvyšší pak 8°C. Spotřeba budovy pak odpovídala vývoji teplot – nejnižší byla ve středu 17. ledna v poledne, kdy teploměr ukazoval již zmíněných osm stupňů nad nulou.
V následujícím týdnu, tj. od 22. do 26. ledna, byl v mimopracovní době vytápění utlumeno o 1°C. Začátek týdne byl mrazivý (teplota klesla až na -18°C, ale postupně teploty rostly a od poloviny týdne se pohybovaly kolem +3°C. Nejtepleji pak bylo ve středu 24. ledna v poledne (+10° C). Tento den bylo vytápění po skončení pracovní doby utlumeno o 2°C.
Měření spotřeby energie ukázaly, že při srovnatelných venkovních teplotách byl v případě vytápění bez útlumu odběr energie výrazně plynulejší a bez špiček (-40%). Rozdíl mezi útlumem 3°C a 2°C se projevil pouze po víkendu, v pracovních dnech nedošlo v daném období v objektu k většímu útlumu jako 2°C. Ze zprávy UCEEB ČVUT, hodnotící jak energetickou část, tak i kvalitu vnitřního prostředí, vyplynulo jako nejvýhodnější užití útlumu o 2°C v době mezi 17 hod. odpoledne a 3. hodinou ranní. Poněkud překvapivě byla při tomto režimu prokázána vysoká úspora energie na vytápění – o 14 až 20% Navíc při zachování kvality vnitřního prostředí v kategorii I.
Útlumový režim vykazuje i svá negativa v podobě cca o 20% vyšší spotřeby v čase 7-16 hodin a výrazně vyšší odběrové špičky v ranních hodinách (mezi 3. a 6. hodinou). Obě tato negativa však lze eliminovat správně dimenzovaným bateriovým úložištěm. V rámci experimentu byla posuzována i rychlost snižování hladiny CO2 v různých režimech ventilace včetně ventilace vypnuté.
Na detailní a komplexní hodnocení si počkáme do podzimu 2018, kdy vydá Fenix Trading a UCEEB závěrečnou zprávu, hodnotící objekt ve všech aspektech.
Podle podkladů společnosti Fenix Trading připravil ing. Peter Šovčík
Jako český výrobce s více než 30letou tradicí nabízíme kompletní sortiment elektrického sálavého vytápění - topné rohože a topné kabely ECOFLOOR, topné folie ECOFILM, sálavé panely ECOSUN, přímotopné konvektory ECOFLEX, regulaci bytovou i průmyslovou. Na ...