logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Likvidace odpadních vod
Archiv článků od 3.12.2008 do 18.1.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

18.1.2010
Ing. Jakub Vrána, Ph.D., VUT v Brně, Ústav TZB

Článek navazuje na přehled norem pro vnitřní vodovod. Tato druhá část přehledu aktuálních norem je věnována kanalizaci. Z přehledu je zřejmý poměrně značný počet norem pro kanalizaci vně budov, která jsou v přímé souvislosti s vnitřní kanalizací.

30.11.2009
Ing. Tatiana Mifková, roz. Sklenárová, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav vodního hospodářství obcí

V současné době existuje celá řada důvodů pro omezení odtoku dešťové vody z jednotlivých nemovitostí. S ohledem na ochranu životního prostředí, ale i s ohledem na technické a ekonomické souvislosti je potřebné snižovat množství odváděných dešťových vod při využití všech možností.

16.11.2009
Ing. Tatiana Mifková, roz. Sklenárová, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav vodního hospodářství obcí

Řešením problému odvodňování velkých ploch je vybudování retenčních prostorů, většinou je tento problém limitní pro další rozvoj území. Masová zástavba, rozsáhlé střechy a zpevněné plochy značně mění odtokové poměry v krajině. Dešťová voda odtéká rychle, tvoří agresivní přívalovou vlnu a může působit záplavy a škody.

14.11.2009
Aliaxis Česká republika s.r.o.

Je mnoho důvodů, proč hospodařit s dešťovou vodou decentralizovaně, tedy nakládat s ní přímo v místě vzniku. Vzhledem ke stále častějšímu výskytu omezení povoleného přepadu srážkových vod do kanalizace z důvodu její omezené kapacity hledají investoři efektivní a ekonomicky optimální řešení této problematiky.

5.10.2009
Ing. Karel Plotěný, Asio spol. s r.o.

Co se týká legislativy, část výrobková (normy) je na slušné úrovni, problém je povolování, i když je nutno říct, že jsou vodoprávní úřady a pracovníci povodí, kteří i přes legislativní „díry“ dokáží vystupovat rozumně, což pak ale bez opory v zákonech není zas až tak jednoduché.

22.9.2009
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o., Ing. Lubomír Čepek

Čerpání odpadních vod je komplexní problém, který zahrnuje mnoho různých aplikací kalových čerpadel, která zajišťují odvádění povrchové dešťové vody, drenážní vody, vyčerpávání bazénů a nádrží, čerpání splaškové vody, odčerpávání vody ze šachet, čerpání požární vody a v neposlední řadě zahrnuje i odvádění odpadních a splaškových vod z míst, která jsou pod úrovní kanalizace.

7.9.2009
Ing.Jiří Palbuchta, Asio spol. s r.o.

Recenzovaný Zachytávání a oddělování žlutých a dešťových vod a jejich následné využití v zemědělství (žluté vody) a v domácnostech (dešťové vody) je reálné. Při použití sestavy výrobků nádrže na dešťovou vodu, nádrže na stabilizaci moči a domovní čistírny odpadních vod došlo k 85% úspoře pitné vody.

2.9.2009
KSB - PUMPY + ARMATURY s.r.o., koncern

Ačkoliv na veletrhu ISH ve Frankfurtu (10.–14.3.2009) představila firma KSB Aktiengesellschaft několik nových typů čerpadel, největší pozornost návštěvníků poutal nově vyvinutý software na výběr čerpadel KSB, nazvaný EasySelect.

31.8.2009
Ing. Jiří ŠÁLEK, Ph.D., Prof. Ing. Jan ŠÁLEK, CSc.

Poznatky z vlastního výzkumu a publikované zahraniční zkušenosti byly podkladem pro zpracování návrhu na využití kalových polí s mokřadními rostlinami, který představuje stanovení potřebné plochy, počtu a uspořádání kalových polí.

18.8.2009
ASIO NEW, spol. s r.o., Ing. Karel Plotěný

Slibné aplikace jsou např. recyklace různých drahých nebo těžkých kovů, nátěrových pigmentů, farmaceutický a potravinářský průmysl. V oblasti klasického čištění odpadních vod je nejvíce aplikací na jatkách, při zahuštění nebo odvodnění kalu, ale především u bioplynových stanic.

3.8.2009
Ing. Karel Plotěný, Asio spol. s r.o.

V těchto dnech putuje z vlády do parlamentu návrh novely "Vodního zákona" 254/2001 Sb. Hlavní změny pro menší investory se týkají povolování vypouštění odpadních vod např. z domovních čistíren. Změny spočívají v tom, že bude možné zasakovat při zohlednění místních podmínek i z větších objektů, a v tom, že se změní při povolování výrobků s označením CE přístup k povolování.

25.5.2009
Ing. Tatiana Sklenárová, VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav vodního hospodářství obcí

Užívání sladké vody v současné podobě překračuje stupeň její obnovitelnosti. Koncepty DESAR nabízejí různé varianty dělení odpadních vod z domácností (černá, šedá, hnědá, žlutá voda), a tím vychází vstříc možnostem zpětného využívání. Pro využívání dešťové vody musíme zohlednit požadavky na její kvalitu.

23.3.2009
Francois Derrien, Odd. vody a budov, CSTB, Francúzsko,, překlad: Ing. Marek Kušnír, doc. Ing. Zuzana Vranayová, PhD., Stavebná fakulta TUKE Košice

Tento článek představuje příklad na zpětné využití šedé vody v domácnosti. Uváděný původní experiment poskytuje údaje, které jsou důležité pro znalot technických, ekonomických a zdravotních parametrů. Výzvou je definování přijatelné kvality vody v porovnání s jinými existujícími posudky.

23.2.2009
Ing. Dagmar Kopačková

Na každornočním semináři STP tentokrát zazní např. potřeba vody v hodnocení energetické náročnosti budov, připravovaná novela vyhlášky 148/2007 Sb., energetická náročnost termodesinfekce, úspory termostatickými bateriemi, riziko a požadavky při využívání dešťových vod, nové normy pro vnitřní plynovody.

9.2.2009

Článek shrnuje informace o konstrukčních úpravách chránících před atmosférickými srážkami, srážkovou vodou povrchovou, podzemní netlakovou vodou a podzemní tlakovou vodou.

26.1.2009
Dr. Ing. Zdeněk Pospíchal, QZP, s.r.o.

Článek se v širším pohledu dívá na instalaci kuchyňských drtičů včetně zkušeností ze zahraničí.

19.1.2009
Ing. Jarmila Šťastná

Ze 30 restaurací v regionu Vysoké Mýto však separuje své bioodpady pouze třináct provozoven. Zbytek s odpadem nakládá nějakým jiným způsobem. Domnívám se, že buď odpad odchází přes kuchyňské drtiče do kanalizace, nebo zůstává součástí komunálního odpadu.

3.12.2008
Ing. Petr Szuscik, ABB s.r.o.

Bohužel i úpravny vod a odpadních vod jsou často vystaveny riziku úderu blesku. Zejména díky rozsáhlé ploše čističek a často nechráněným polohám. Ochrana prostředků pracujících s koloběhem vody se zaměřuje na všechny typy zařízení, např. čerpací stanice, čističky, vodojemy, transport a distribuce.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.