Systém hospodaření s vodou v budovách je důležité chápat jako celek a brát v úvahu všechny vstupy a výstupy s vodou spojené – vodu samotnou, energii a látky v ní obsažené. Použitá voda obsahuje využitelnou tepelnou energii a recyklovatelné látky, např. fosfor, jehož ekonomicky využitelné zásoby se rychle zmenšují. V poslední době technologie respektují více energetické poměry (ČOV by neměla spotřebovávat, ale produkovat energii) a zabývají se odstraněním dalších, dosud nesledovaných a přitom z hlediska zdraví významných látek, z odpadních vod. Novinky se týkají jak vegetačních, tak „strojních“ ČOV.
Odpadní vody jsou shromažďovány a poté likvidovány (žumpa, septik) nebo odváděny do kanalizace. Dříve se budovaly systémy jednotné kanalizace (odpadní i dešťová voda), dnes systém oddílné kanalizace (splašková voda oddělena od dešťové).
U vesnické zástavby či u osaměle stojících objektů je centrální kanalizace finančně velmi náročná a volí se decentralizovaný způsob čištění odpadních vod – domovní čistička odpadních vod.
Z pohledu snižování nároků na energii se nabízí řešení s využitím vegetačních (kořenových) čistíren. Pokud se projektanti vyvarují chyb, lze očekávat fungující vegetační čistírny, ale je potřeba vegetační čistírnu správně provozovat a nespoléhat se pouze na absolutně bezúdržbový systém, který bude fungovat s nulovými provozními náklady.
Dotační podpora existuje.
V dotačním období 2014–2020 dochází k výrazným úpravám podmínek pro získání dotací na výstavbu a rekonstrukce ČOV a kanalizací. Hlavním kritériem pro úspěšné získání dotace je celková efektivnost daného řešení, zejména tedy celkové investiční a provozní náklady na počet napojených osob. Pro realizaci domovní čističky odpadních vod v místech, kde centrální kanalizace nebude realizovaná, vyhlašuje individuálně konkrétní město či obec.
Je důležité nezapomenout na prioritu vsakování dešťových vod.
V současnosti podle novely Vodního zákona nesmí stavební úřad vydat stavební povolení na novou stavbu a rekonstrukci bez vyřešení hospodaření s dešťovými vodami již v samotném projektu stavby.
Způsob zacházení s použitou vodou má vliv na kontaminaci podzemních vod a přímo tak ovlivňuje i kvalitu a množství pitné vody a únik nutrientů zhoršuje i využití vod např. pro rekreaci.
Trend je jednoznačný: voda, živiny i energie v odpadní vodě obsažené by měly být recyklovány.
NÁVRH
VYUŽITÍ SRÁŽKOVÝCH VOD