logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Likvidace odpadních vod

Systém hospodaření s vodou v budovách je důležité chápat jako celek a brát v úvahu všechny vstupy a výstupy s vodou spojené – vodu samotnou, energii a látky v ní obsažené. Použitá voda obsahuje využitelnou tepelnou energii a recyklovatelné látky, např. fosfor, jehož ekonomicky využitelné zásoby se rychle zmenšují. V poslední době technologie respektují více energetické poměry (ČOV by neměla spotřebovávat, ale produkovat energii) a zabývají se odstraněním dalších, dosud nesledovaných a přitom z hlediska zdraví významných látek, z odpadních vod. Novinky se týkají jak vegetačních, tak „strojních“ ČOV.

Odpadní vody jsou shromažďovány a poté likvidovány (žumpa, septik) nebo odváděny do kanalizace. Dříve se budovaly systémy jednotné kanalizace (odpadní i dešťová voda), dnes systém oddílné kanalizace (splašková voda oddělena od dešťové).
U vesnické zástavby či u osaměle stojících objektů je centrální kanalizace finančně velmi náročná a volí se decentralizovaný způsob čištění odpadních vod – domovní čistička odpadních vod.
Z pohledu snižování nároků na energii se nabízí řešení s využitím vegetačních (kořenových) čistíren. Pokud se projektanti vyvarují chyb, lze očekávat fungující vegetační čistírny, ale je potřeba vegetační čistírnu správně provozovat a nespoléhat se pouze na absolutně bezúdržbový systém, který bude fungovat s nulovými provozními náklady.

Dotační podpora existuje.
V dotačním období 2014–2020 dochází k výrazným úpravám podmínek pro získání dotací na výstavbu a rekonstrukce ČOV a kanalizací. Hlavním kritériem pro úspěšné získání dotace je celková efektivnost daného řešení, zejména tedy celkové investiční a provozní náklady na počet napojených osob. Pro realizaci domovní čističky odpadních vod v místech, kde centrální kanalizace nebude realizovaná, vyhlašuje individuálně konkrétní město či obec.

Je důležité nezapomenout na prioritu vsakování dešťových vod.
V současnosti podle novely Vodního zákona nesmí stavební úřad vydat stavební povolení na novou stavbu a rekonstrukci bez vyřešení hospodaření s dešťovými vodami již v samotném projektu stavby.

Způsob zacházení s použitou vodou má vliv na kontaminaci podzemních vod a přímo tak ovlivňuje i kvalitu a množství pitné vody a únik nutrientů zhoršuje i využití vod např. pro rekreaci.
Trend je jednoznačný: voda, živiny i energie v odpadní vodě obsažené by měly být recyklovány.

POROVNÁNÍ MOŽNOSTÍ
NÁVRH
VYUŽITÍ SRÁŽKOVÝCH VOD




Mohlo by vás zajímat


27.10.2024České ekologické manažerské centrum, z.s.
Prestižní událost Týden výzkumu a inovací pro praxi a životní prostředí (TVIP) se opět přiblížila. I letos se sejde odborná veřejnost a zástupci průmyslových podniků v Hustopečích, kde se podělí o své nejnovější poznatky a inovativní přístupy v oblasti rizik, výzkumu a praktických aplikací. Speciální pozornost se bude tentokrát upírat na potravinářský sektor.
21.8.2024Ing. Ondřej Zedník, doc. Ing. Michal Kriška, Ph.D.
Recenzovaný Přírodní čistírny odpadních vod využívají jako hlavní čisticí stupeň systém filtračních polí. V současné době představuje nejvyužívanější typ filtrační pole s vertikálním směrem průtoku, které je tvořeno souvrstvím kameniv. Pro hlavní filtrační vrstvy vertikálních filtrů je nutné naplnit požadovanou hodnotu koeficientu nasycené hydraulické vodivosti. Příspěvek se věnuje stanovení hydraulické vodivosti recyklovaných vybraných stavebních materiálů a možnosti využití ve vodárenství.
Zdroj: Petr Kratochvíl/Needpix
15.8.2024Mgr. Oldřich Sklenář
Solární energie představuje levný a účinný způsob zušlechťování paliv, jako je dřevní biomasa, tuhá alternativní paliva nebo digestát vznikající při provozu bioplynových stanic nebo čistíren odpadních vod. S jejím využitím je možné dosáhnout snížení spotřeby paliva, prodloužení životnosti spalovací technologie a snížení množství emisí škodlivin.
2.8.2024Ing. Ondřej Kosík, prof. Ing. Petr Hlavínek, CSc.
Recenzovaný V souvislosti s evropskou legislativou bude pro všechny čistírny odpadních vod (ČOV) stanoven soubor požadavků k odstraňování vybraných léčivých látek. Cílem této práce je stanovit účinnost různých řešení na přírodní bázi (NBS) pro dodatečné odstranění mikropolutantů.
31.7.2024EuroClean, s.r.o.
Mobilní kontejnerové úpravny vody se již dlouho používají v oblastech přírodních katastrof, kde lidé nemají přístup k pitné vodě a je možné je nasadit téměř okamžitě. Takové univerzální jednotky nejčastěji používají příslušníci hasičského sboru a armády, ale i státní instituce různých zemí světa. Armáda může zasáhnout v oblastech, kde je vodní infrastruktura zničena, ale například město nebo vesnice se nachází blízko řeky.
30.7.2024Mgr. Oldřich Sklenář
Úspory pro obce, vodohospodářské společnosti, ale i jejich zákazníky nebo přínos pro klima a životní prostředí nabízejí fotovoltaické elektrárny, vyrábějící elektřinu pro provoz čistíren odpadních vod. Článek představuje příklady takových provozů z Česka i zahraničí.
28.7.2024Ing. Tomáš Macsek, Ph.D., Ing. Tomáš Chorazy, Ph.D., prof. Ing. Petr Hlavínek, CSc.
Recenzovaný Tento článek prezentuje výsledky projektu s názvem Za zdravější a lepší vodu v Brně, který měl za úkol identifikovat a kvantifikovat znečištění pitných a odpadních vod města Brna. Studie by měla být jedním z podkladových materiálů pro vytváření nových legislativních požadavků pro řízení snížení vlivů tohoto znečištění na člověka a životní prostředí.
13.6.2024REHAU s.r.o.
Jedním z nejskloňovanějších témat poslední doby je snížení úrovně hluku v bytech i v rodinných domech. Výrobci stavebních materiálů se této problematice věnují delší dobu, neboť požadavky zákazníků jsou v tomto ohledu náročnější, než tomu bylo dříve. Současné moderní stavby jsou již dobře izolované vůči hlukům zvenku a tím, že nás venkovní hluk prakticky neruší, intenzivněji vnímáme naopak hluky šířící se uvnitř objektu.
8.5.2024EuroClean, s.r.o., Marcela Malcová
Škála polutantů, s nimiž se voda na své cestě setkává, je nesmírně rozmanitá. Ať už se jedná o splašky z domácností nebo z nejrůznější průmyslové výroby či zemědělství, všechny představují pro životní prostředí významnou zátěž.
9.4.2024MEA Water Management s.r.o.
V Praze vzniká na brownfieldu v Modřanech první modrozelená čtvrť s mimořádně hospodárným bydlením v evropském kontextu. Developer Skanska buduje nový typ bydlení s důrazem na modrozelenou infrastrukturu, recyklaci šedé vody, vlastní solární panely, zelené střechy a celé spektrum dalších technologií.
Den starostů na veletrhu Aquatherm Praha 2024
6.3.2024Martin Kubín, redakce
Konference Den starostů zaplnila kongresový sál PVA Letňany a tématem akce byla nová směrnice o čištění městských odpadních vod a novela zákona o vodách. Důležité byly nové požadavky na čistění odpadních vod a aktuální programy na podporu vodovodů a kanalizací.
1.2.2024EuroClean, s.r.o.
Letošní události u našich sousedů spojené s hromadnými případy legionelózy (Shrnutí epidemie Legionelly v Polsku: 165 nemocných, 25 úmrtí) nejen výrazně zvýšily úroveň povědomí lidí o bakterii Legionella, ale také donutily řadu manažerů, správců budov a technických oddělení k provedení opatření zaměřeným na minimalizaci rizika infekce Legionellami v průmyslových objektech a bytových domech.
Mokřadní střecha na rodinném domě ve vnitrobloku v Praze Holešovicích.
18.1.2024Ing. Michal Šperling, Kořenovky.cz
Recenzovaný Díky výsadbě rostlin lze lépe čelit problému přehřívání prostoru v městské zástavbě, k němuž dochází vlivem klimatických změn. Efektivním způsobem, jak rozšířit vegetaci ve městech a zároveň využít velké množství odpadní vody produkované v domech, jsou kořenové čistírny odpadních vod umístěné na střeše, fasádě či v mokřadních záhonech. Po odstranění hrubých nečistot ve vícekomorové separační nádobě je voda čerpána na kořenovou čistírnu, kde dochází k jejímu biologickému čištění. Vyčištěnou vodu lze využít na splachování toalet nebo k zavlažování. Stálý přísun odpadní vody současně zajišťuje mokřadním rostlinám neustálé zásobení vodou i živinami a působí tím pozitivně na jejich růst.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.