logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Likvidace odpadních vod

Systém hospodaření s vodou v budovách je důležité chápat jako celek a brát v úvahu všechny vstupy a výstupy s vodou spojené – vodu samotnou, energii a látky v ní obsažené. Použitá voda obsahuje využitelnou tepelnou energii a recyklovatelné látky, např. fosfor, jehož ekonomicky využitelné zásoby se rychle zmenšují. V poslední době technologie respektují více energetické poměry (ČOV by neměla spotřebovávat, ale produkovat energii) a zabývají se odstraněním dalších, dosud nesledovaných a přitom z hlediska zdraví významných látek, z odpadních vod. Novinky se týkají jak vegetačních, tak „strojních“ ČOV.

Odpadní vody jsou shromažďovány a poté likvidovány (žumpa, septik) nebo odváděny do kanalizace. Dříve se budovaly systémy jednotné kanalizace (odpadní i dešťová voda), dnes systém oddílné kanalizace (splašková voda oddělena od dešťové).
U vesnické zástavby či u osaměle stojících objektů je centrální kanalizace finančně velmi náročná a volí se decentralizovaný způsob čištění odpadních vod – domovní čistička odpadních vod.
Z pohledu snižování nároků na energii se nabízí řešení s využitím vegetačních (kořenových) čistíren. Pokud se projektanti vyvarují chyb, lze očekávat fungující vegetační čistírny, ale je potřeba vegetační čistírnu správně provozovat a nespoléhat se pouze na absolutně bezúdržbový systém, který bude fungovat s nulovými provozními náklady.

Dotační podpora existuje.
V dotačním období 2014–2020 dochází k výrazným úpravám podmínek pro získání dotací na výstavbu a rekonstrukce ČOV a kanalizací. Hlavním kritériem pro úspěšné získání dotace je celková efektivnost daného řešení, zejména tedy celkové investiční a provozní náklady na počet napojených osob. Pro realizaci domovní čističky odpadních vod v místech, kde centrální kanalizace nebude realizovaná, vyhlašuje individuálně konkrétní město či obec.

Je důležité nezapomenout na prioritu vsakování dešťových vod.
V současnosti podle novely Vodního zákona nesmí stavební úřad vydat stavební povolení na novou stavbu a rekonstrukci bez vyřešení hospodaření s dešťovými vodami již v samotném projektu stavby.

Způsob zacházení s použitou vodou má vliv na kontaminaci podzemních vod a přímo tak ovlivňuje i kvalitu a množství pitné vody a únik nutrientů zhoršuje i využití vod např. pro rekreaci.
Trend je jednoznačný: voda, živiny i energie v odpadní vodě obsažené by měly být recyklovány.

POROVNÁNÍ MOŽNOSTÍ
NÁVRH
VYUŽITÍ SRÁŽKOVÝCH VOD




Mohlo by vás zajímat


13.6.2024REHAU s.r.o.
Jedním z nejskloňovanějších témat poslední doby je snížení úrovně hluku v bytech i v rodinných domech. Výrobci stavebních materiálů se této problematice věnují delší dobu, neboť požadavky zákazníků jsou v tomto ohledu náročnější, než tomu bylo dříve. Současné moderní stavby jsou již dobře izolované vůči hlukům zvenku a tím, že nás venkovní hluk prakticky neruší, intenzivněji vnímáme naopak hluky šířící se uvnitř objektu.
8.5.2024EuroClean, s.r.o., Marcela Malcová
Škála polutantů, s nimiž se voda na své cestě setkává, je nesmírně rozmanitá. Ať už se jedná o splašky z domácností nebo z nejrůznější průmyslové výroby či zemědělství, všechny představují pro životní prostředí významnou zátěž.
9.4.2024MEA Water Management s.r.o.
V Praze vzniká na brownfieldu v Modřanech první modrozelená čtvrť s mimořádně hospodárným bydlením v evropském kontextu. Developer Skanska buduje nový typ bydlení s důrazem na modrozelenou infrastrukturu, recyklaci šedé vody, vlastní solární panely, zelené střechy a celé spektrum dalších technologií.
Den starostů na veletrhu Aquatherm Praha 2024
6.3.2024Martin Kubín, redakce
Konference Den starostů zaplnila kongresový sál PVA Letňany a tématem akce byla nová směrnice o čištění městských odpadních vod a novela zákona o vodách. Důležité byly nové požadavky na čistění odpadních vod a aktuální programy na podporu vodovodů a kanalizací.
1.2.2024EuroClean, s.r.o.
Letošní události u našich sousedů spojené s hromadnými případy legionelózy (Shrnutí epidemie Legionelly v Polsku: 165 nemocných, 25 úmrtí) nejen výrazně zvýšily úroveň povědomí lidí o bakterii Legionella, ale také donutily řadu manažerů, správců budov a technických oddělení k provedení opatření zaměřeným na minimalizaci rizika infekce Legionellami v průmyslových objektech a bytových domech.
Mokřadní střecha na rodinném domě ve vnitrobloku v Praze Holešovicích.
18.1.2024Ing. Michal Šperling, Kořenovky.cz
Recenzovaný Díky výsadbě rostlin lze lépe čelit problému přehřívání prostoru v městské zástavbě, k němuž dochází vlivem klimatických změn. Efektivním způsobem, jak rozšířit vegetaci ve městech a zároveň využít velké množství odpadní vody produkované v domech, jsou kořenové čistírny odpadních vod umístěné na střeše, fasádě či v mokřadních záhonech. Po odstranění hrubých nečistot ve vícekomorové separační nádobě je voda čerpána na kořenovou čistírnu, kde dochází k jejímu biologickému čištění. Vyčištěnou vodu lze využít na splachování toalet nebo k zavlažování. Stálý přísun odpadní vody současně zajišťuje mokřadním rostlinám neustálé zásobení vodou i živinami a působí tím pozitivně na jejich růst.
18.1.2024Skanska
Skanska spouští výstavbu druhé etapy Modřanského cukrovaru, která nabízí 126 bytových a 6 nebytových jednotek. Bytový komplex charakterizuje promyšlená modrozelená infrastruktura, nejnižší energetická náročnost budov PENB – A, certifikace BREEAM a bohatý prostor pro komunitní setkávání. Dokončení druhé etapy je v plánu do konce roku 2025 a investice přesáhne miliardu korun. Aktuálně je v druhé etapě prodáno 35 % bytů, cena startuje od 125 780 Kč vč. DPH za metr čtvereční.
28.12.2023PVK, a.s.
V roce 1888 došlo ke konstituování zásadního správního orgánu letos slavícího 135 let od založení – Kanalizační kanceláře. Ve své době se jednalo o zásadní zásah do administrativy. Spolu s Kanalizační kanceláří vznikly i další orgány, mající na starosti správu zásobování vodou.
Foto: Kořenovky.cz
27.12.2023Ing. Michal Šperling, Kořenovky.cz
Na konferenci o vodě a u příležitosti vydání nové knihy Michala Šperlinga (Grada, 2023) jsme se zeptali nejenom na možnosti revitalizace obecních kořenových čistíren odpadních vod, ale rovněž i malých kořenových čistíren u domů či rekreačních objektů.
7.12.2023redakce
Rostoucí urbanizace, nedostupnost zdrojů a změna klimatu výrazně ovlivňují požadavky na vodní hospodářství a je tedy stále větší potřeba zajistit efektivní, udržitelnou a spolehlivou vodní infrastrukturu nejen pro rostoucí města, ale i pro odlehlé a řídce obydlené regiony.
Foto © olegmalyshev, Fotolia.com
7.12.2023Ing. Karel Plotěný, ASIO
Recenzovaný Příspěvek pojednává o řešení sanitace venkova. S klesající hustotou obyvatel rostou náklady na centrální odkanalizování, a tak pak u obcí s vysokými náklady na odkanalizování hrozí to, že stočné bude nad úrovní sociálně únosné ceny vody. I proto by měly být používány další způsoby sanitace. Při řešení venkova by navíc měla být v budoucnu brána v úvahu nejen ekonomická stránka, ale stejně jako u jiných investic všechny aspekty udržitelnosti (viz posuzování EGSu investic ve firmách). Po zkušenostech s dopady změn klimatu, zkušenostech s přírodními jevy a válečnými událostmi měly být součásti posouzení i vliv na změnu klimatu a odolnost řešení vůči rizikům.
Praha dokončila protipovodňovou ochranu Karlína
11.11.2023Pražské vodovody a kanalizace, a. s.
O výstavbě protipovodňových opatření v Karlíně, který byl z větší části vyplaven právě vodou z kanalizační sítě, rozhodlo vedení metropole ihned po povodních v roce 2002.
Foto: Asociace pro vodu CzWA
19.10.2023Vlastimil Růžička, redakce
Tradiční bienální konference s názvem VODA v Litomyšli vstoupila již do svého 15. ročníku. Kromě stovky standardních a bleskových přednášek proběhl letos v jejím rámci také diskusní panel na téma revize evropské směrnice o čištění odpadních vod. Podívejme se na některé zajímavé momenty v odborném programu.
20.9.2023Jana Šmídková, Asociace pro vodu ČR z.s.
Vědci, odborníci z provozů, dodavatelé technologií i studenti z oboru vodního hospodářství se po dvou letech opět setkávají na největší domácí odborné konferenci o vodě. CzWA svoji bienální konferenci s jednoduchým podtitulem VODA pořádá již popatnácté. Konference probíhá ve dnech 20. až 22. září. Vrací se opět do Litomyšle a s ní přijíždějí rekordní čtyři stovky účastníků.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.