logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Likvidace odpadních vod
Archiv článků od 30.1.2012 do 15.10.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

15.10.2012
Ing. Tomáš Kučera, Ph.D., Ing. Petra Vašalovská, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav vodního hospodářství obcí

Účinnost flotace jako separačního procesu používaného při úpravě vody je ovlivněna celou řadou faktorů. V příspěvku jsou prezentovány dílčí výsledky výzkumu na toto téma, konkrétně je demonstrován vliv nasycení upravované vody vzduchem a poloha přepážky mezi kontaktní a separační zónou.

nádrž na dešťovou vodu
1.10.2012
Aliaxis Česká republika s.r.o., Ing. Ondřej Samek

Podívejte se sami! Na videu je ukázána instalace nádrže Columbus 3700 l u rodinného domu, na němž je z poloviny plochá a z poloviny sedlová střecha. Součástí instalace je příprava stavební jámy, podsyp nádrže, částečné napuštění vodou, zásyp a zhutnění. Dále je provedeno napojení přívodu vody, bezpečnostního přepadu a napojení čerpadla.

24.9.2012
ACO stavební prvky spol. s r.o.

Stále extrémnější povětrnostní situace vyžadují komplexnější způsoby odvodňování. Společnost ACO vyvíjí systémová řešení, která působí oběma směry: Chrání lidi před vodou – a naopak. ACO Stormbrixx zapadá do systémového řetězce, kde je řešena každá kapka od jejího dopadu přes její zpracování až po její zpětné vypuštění.

27.8.2012
Mgr. Radomír Dohnal

Chemické složení atmosférických srážek nad územím ČR jsou předmětem dlouhodobého sledování. V zásadě můžeme možné zdroje (bodové a plošné) znečištění rozdělit na ty vyvolané lidskou činností a zdroje přírodní, většinou související s eolickou činností, zvýšenou prašností nebo sopečnou aktivitou.

8.8.2012
MEA Water Management s.r.o.

V posledních několika letech se stalo oblíbeným řešením odvodňovat rozlehlé zpevněné plochy pouze úzkou štěrbinou, která neomezuje estetické ztvárnění celku. Firma RONN vyrábí a dodává nerezové štěrbiny v kombinaci s polymerbetonovými žlaby umístěnými pod nimi v konstrukci vozovky.

16.7.2012
Ing. Gabriel Markovič, Ústav pozemného staviteľstva, SvF, TU v Košiciach

Za využitelný objem vsakovací sestavy se při návrhu uvažuje 95 % objemu celé vsakovací sestavy, která byla navržena. Výpočtem můžeme zjistit také akumulační objem vsakovací sestavy. Stoupání hladiny vyplývá z přírůstku objemu daném rozdílem mezi protékající a odtékající vodou.

Nová čistírna odpadních vod v České Kamenici
1.7.2012

Původní mechanicko-biologická čistírna odpadních vod (ČOV) v České Kamenici byla uvedena do provozu v roce 1999. Použitá technologie však nesplňovala požadavky nové, přísnější legislativy po vstupu ČR do Evropské unie, která požaduje, aby ČOV velikostní kategorie do 10 000 ekvivalentních obyvatel (EO) z odpadních vod odstraňovaly i fosfor.

28.6.2012
Aliaxis Česká republika s.r.o., Ing. Ondřej Samek

Ekonomická krize zmítající v současnosti stavebnictvím v ČR a ne příliš pozitivní očekávání vyvíjí obrovský tlak na firmy především v oblasti úspor. To samozřejmě platí i pro vsakovací zařízení a retenční nádrže na dešťovou vodu, které jsou dnes již běžnou součástí většiny nových staveb. Úspory a zamezení plýtvání jsou jistě tím správným směrem, kterým se musíme v této době ubírat.

25.6.2012
Ing. Gabriel Markovič, Ústav pozemného staviteľstva, SvF, TU v Košiciach

Ačkoliv plochy střech jsou jen zlomkem z celkové plochy městského povrchového odtoku, dokonce i malé zásobníky mají příznivý vliv při odkanalizování území. Dříve se jednalo o betonové nádrže, dnes je nejčastějším materiálem plast.

19.6.2012
TopolWater, s.r.o.

Nová ČOV byla vybudována v rámci akce „Němčice nad Hanou – dostavba kanalizace a ČOV“, která byla financována Ministerstvem zemědělství ČR, Olomouckým krajem a městem Němčice nad Hanou. Celková hodnota stavby byla 60,1 mil. Kč.

11.6.2012
Ing. Helena Wierzbická

Při řešení problematiky nakládání s domovními odpady je stále potřebnější zabývat se možnostmi třídění složek odpadu. Systémy, používané pro nakládání s odpady, by již neměly pohlížet na odpad jako na jednolitou hmotu, ale měly by stanovit způsob nakládání s jednotlivými složkami. Jednou z těch složek, jejíž množství v domovním odpadu a surovinová hodnota patří k nejvýznamnějším, je bioodpad.

4.6.2012
RNDr. Jana Krejsová, radní Jihočeského kraje

Současné i budoucí využívání dešťové vody v městských i vesnických sídlech s hustou sítí obytných i provozních budov včetně zpevněných ploch lze proměnit od standardních ekologicky i ekonomicky neprosperujících svodů do kanalizací nebo vodotečí na zachycení tohoto zdroje vody pomocí vsaků do půdního profilu dané hydrogeologické lokality.

30.4.2012
Ing. Gabriel Markovič, Ústav pozemného staviteľstva, SvF, TU v Košiciach

Článek je příspěvkem k problematice vsakování srážkových vod z povrchového odtoku a popisuje postup dimenzování vsakovacích šachet. Nejdůležitějším údajem je koeficient vsakování kf v podloží, resp. v místě, kde se vsakovací zařízení umístí. Součinitel propustnosti půdy kf vyjadřuje rychlost v m/s, kterou protéká srážková voda určitým typem prostředí, t.j. zeminy.

vsakovací zařízení
26.3.2012
Aliaxis Česká republika s.r.o.

Společnost GLYNWED s.r.o. zveřejnila na svých stránkách www.glynwed.cz praktické kalkulátory pro výpočet akumulační nádrže na dešťovou vodu a vsakovacích zařízení. Ty mohou pomoci jak projektantům, tak také samotným kupujícím při návrhu a výběru optimální sestavy pro hospodaření s dešťovou vodou. Oba kalkulátory jsou připraveny podle nejnovějších technických norem.

9.2.2012
STP - Společnost pro techniku prostředí, Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D.

Seminář je určen pro všechny, kdo projektují a schvalují projekty zdravotních instalací a pro všechny, kdo potřebují aktuální informace k vnitřním vodovodům a k řešení likvidace odpadních vod.

4.2.2012
Lucie Vytlačilová, MÉDEA PUBLIC RELATIONS

Dokončená čistírna odpadních vod zpracovává odpadní vody z více než 30 000 domácností a 7 500 provozoven nejen z České Lípy, přislíbenou evropskou dotaci však ještě nedostala. Problémy s dotacemi v celkové výši asi 650 milionů korun jsou ale i u jiných čističek z projektu Čistá Ploučnice.

30.1.2012
doc. Ing. Petr Hlavínek, CSc., Ing. Radim Mifek

Recenzovaný Článek shrnuje poznatky o kvalitě a kvantitě odpadních vod na výstupu z gravitačních a alternativních způsobů odkanalizování a následný vliv těchto vod na ČOV. Výsledky sledovaných ukazatelů se liší v závislosti na druhu použité kanalizace, a to zejména v ukazatelích BSK5, CHSK a N-NH4+, tedy v ukazatelích, které jsou ovlivněny oxidačně-redukčními podmínkami v kanalizaci.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.