logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Zemní filtr AS BIO FILTR

Mechanický zemní filtr slouží jako dočištění odpadních vod z domovních čistíren odpadních vod (DČOV) nebo septiků.

AS BIO FILTR je sestaven z přítokového a odtokového potrubí, plastové nádrže, speciální filtrační náplně, pracího zařízení a zařízení na odtah kalu (biomasy).

Přítokovým potrubím natéká voda do plastové nádrže, kde protéká přes filtrační náplň, která je nepřetržitě zaplavena předčištěnou vodou a poté je odvedena pomocí sběrného potrubí doodtoku. Filtrační vrstva je uložena ve střední části nádrže a je postupně obalována vrstvou biomasy, která přispívá k procesu čištění. S přibývající dobou filtrace narůstá množství biomasy, které je nutné z filtru odčerpat zpět do domovní čistírny odpadních vod či septiku.

Výhody mechanického zemního filtru:

  • Minimální nároky na prostor
  • Náhrada za pískový filtr
  • Snadná a rychlá manipulace
  • Minimální náklady na provoz
  • Jednoduchá konstrukce
  • Jednoduchá obsluha
  • Jednoduchá údržba
  • Možnost trvalého či přerušovaného provozu

Instalace zemního filtru AS BIO FILTR:

Filtr se osazuje do výkopu na betonovou podkladní desku nebo na zpevněnou základovou spáru přímo za DČOV nebo septik. Dále je propojen s výstupním objektem. Tento filtr není nutné obetonovat. Po samotném osazení a propojení je možné okamžitě spustit provoz. Součástíá dodávky je i plastové neporůzné víko a kalové čerpadlo.

Jakou vodu je možné na filtr přivádět

Na filtr je možné přivádět splaškové odpadní vody z objektu, pro který byla v rámci projektu určen. Konstrukce filtru a jeho technologické parametry jsou dimenzovány na čištění odpadních vod, které odpovídají složením charakteru komunálních splaškový odpadních vod dle ČSN 75 6402 "Čistírny odpadních vod do 500 ekvivalentních obyvatel"a dle ČSN EN 12566-1 "Malé čistírny odpadních vod do 50 EO - Část 1 Prefabrikované septiky"

Provoz a údržba zemného filtru AS BIO FILTR:

Pří dočištění vod probíhá ve filtru prakticky stejný proces, jako samočistící proces v přírodě. Z toho vyplývá jistá "zranitelnost" filtru při nepřiměřeném a k přírodě bezohledném chování, zejména v oblasti používání a vypouštění chemických přípravků.

Při správném provozování je třeba cca 1x/ 2 týdny až 3 měsíce provést mechanické pročištění filtrační náplně pomocí stlačovacího pístu umístěného v nádrži filtru. Použitím pístu dojde k uvolnění usazených částeček biomasy, které se pomocí čerpadla odčerpávají zpět do DČOV (aktivační části) nebo do septiku.

Do odpadů v objektu, ke kterému je předřazená čistírna či septik připojen nebo přímo do filtru je zakázáno vylévat jakékoliv látky, které zhoršují nebo dokonce znemožňují funkci filtru. Je zakázáno vypouštění zejména těchto látek:

  • jedy a toxické látky,
  • barvy, ředidla a chemické postřiky
  • neředěné kyseliny a zásady
  • jiné chemikálie např. vývojka, ustalovač apod.

POZOR na desinfekční prostředky !

  • desinfekční prostředky sanitární hygieny je nutné používat velice obezřetně. Likvidují nejen viry a bakterie v domácnosti, ale spolehlivě i bakterie v čistírně a ve filtru, které zabezpečují čistící efekt.

POZOR na nepřiměřeně časté praní prádla!

  • na kvalitu dočišťovacího procesu ve filtru má negativní vliv i nepřiměřeně velké množství saponátů a tenzidů při nárazovém praní prádla (několik praček po sobě v krátkém časovém intervalu). Rozvrhněte si časově "velké prádlo" do několika dnů !

POZOR na tuky a oleje !

  • kromě chemických činitelů jsou pro dobrou funkci filtru ve velkém množství nebezpečné i živočišné tuky a rostlinné oleje. Svým rozkladem silně okyselují odpadní vodu a tím vytváří velmi nepříznivé prostředí ve filtru.
 

Kvalita odtokových vod

Za předpokladu nátoku odpadních vod které odpovídají složením a charakterem komunálním splaškovým odpadním vodám dle ČSN 75 6402 "Čistírny odpadních vod do 500 ekvivalentních obyvatel" a ČSN EN 12566-1 "Malé čistírny odpadních vod do 50 EO - Část 1 Prefabrikované septiky" je filtr AS - BIO filtr schopen běžně dosahovat na odtoku následujících hodnot:

Umístění do terénu

Při osazení čistírny do terénu je nutno respektovat provedení nádrže. Způsob osazení musí být řešen v rámci schváleného projektu provedeného oprávněnou osobou. V případě umístění ČOV v podzemním objektu musí být zajištěn přístup do objektu v souladu s příslušnými normami a předpisy a musí být zajištěno větrání objektu.

Kolem půdorysu filtru musí být manipulační prostor o šířce min. 0,6 m a nad ČOV musí být minimální světlá výška 1,8 m.

Přehled možných typů osazení

Přehled možných typů osazení filtru vzhledem k jeho konstrukci a statickému dimenzování je schematicky shrnut v následující tabulce:

Možné typy osazení:

Typ 1 - provedení samonosné, plastová nádrž: Použití pro nádrže samonosné při osazení v zeleném pásu. Výšku nádrže je možno přizpůsobit hloubce osazení pod terén. Nástavec je možno uzpůsobit max. pro hloubku osazení nádrže do 2 000 mm pod upraveným terénem. Při způsobu osazení je nutno respektovat příslušné pokyny. Plochu v bezprostřední blízkosti filtru je možné navíc přitížit nahodilým zatížením max. 2,5 kN/m2.

Typ 1 /SV - provedení samonosné, plastová nádrž pod hladinu spodní vody. Použití pro nádrže samonosné při osazení v zeleném pásu. Za stejných podmínek jako v typu 1, avšak s hladinu spodní vody nad úrovní základové spáry. Nádrž je třeba fixovat pomocí betonových prvků ( např. přitížení paty nádrže monolitickým betonem, zatížení stropu nádrže bet. prefabrikáty apod.) proti vyplavání. Protiváha, včetně hmotnosti filtru, musí mít větší hmotnost než vztlak podzemní vody.

Typ 2 - provedení samonosné, plastový skelet s monolitickou betonovou výplní. Vzhledem k pevnosti a statické dimenzi betonových stěn vzniklé kombinované konstrukci plast-beton jsou tyto nádrže vhodné pro použití ve všech podmínkách (pod hladinu spodní vody, v pojížděné ploše apod.). Výhodou zůstává úspora na venkovním bednění a odpadá nutnost venkovní izolace betonu proti spodním agresivním vodám.

Podrobný návod k zemnímu filtru

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.