Mezi vybranými stávajícími zdroji tepla, na jejichž výměnu lze žádat o dotaci z programu Nová zelená úsporám, je i elektrické vytápění. Podmínku programu však nesplňuje dříve instalované tepelné čerpadlo!
V rámci dotačního programu Nová zelená úsporám NZÚ lze od října 2021 žádat mimo jiné také o dotaci na výměnu nevyhovujícího zdroje tepla v bytových domech. V článku je stručný komentovaný výklad podmínek.
Už jen do konce letních prázdnin mají domácnosti a firmy čas na výměnu starých kotlů na pevná paliva za ekologické zdroje tepla. Aktuální situace na energetickém trhu v kombinaci s pandemií a výpadky v dodavatelsko-odběratelském řetězci mohou však způsobit v blízké době zmatek na domácím trhu.
Úspěch žádosti o dotaci na výměnu zdroje tepla z programu Nové zelená úsporám 2021+ předpokládá splnění řady podmínek. S jejich splněním žadatelům pomůže praktická příručka zpracovaná redakcí TZB-info v rámci grantu z norských fondů.
Kvůli rostoucím cenám energií se řada lidí vrací k topení dřevem. Cena palivového dříví totiž zůstává nízká, a tak jeho kouzlo objevují i ti, kteří se dosud do štípání polínek nehrnuli. Souběžně proto roste zájem také o nové kotle na dřevo, které jsou úspornější a snadněji se obsluhují.
Webináře jsou samostatně pro různé žadatele o dotace pro rodinné domy, pro bytové domy, na výměnu kotle, a připraven je i webinář k podání žádosti. Účast je zdarma.
Žádost o dotaci na výměnu neekologického zdroje tepla se podává pouze elektronicky. Součástí žádosti je několik povinných příloh. Žadatel se musí prokázat e-identitou.
Ve srovnání s předchozím programem Nová zelená úsporám 2014+ není nutné výměnu starého zdroje tepla spojit se zateplením budovy a nevyžaduje se projekt od autorizované osoby!
Odpovědi na otázky, jaké neekologické zdroje tepla je možné vyměnit s dotační podporou z programu Nová zelená úsporám, a jaké nové zdroje tepla lze instalovat jako náhradu za ně.
Vzniká nový seznam výrobků a technologií, který pomůže k výběru žadatelům o dotaci na výměnu kotle nebo pořízení nového zdroje tepla z nově, v říjnu 2021, otevřeného programu NZÚ a připravovaného programu Kotlíkových dotací, který bude pro žadatele otevřen počátkem roku 2022.
Dotační programy Kotlíkové dotace a Nová zelená úsporám pokračují v nových formátech. Článek popisuje, jaké jsou rozdíly v podmínkách pro podporu výměny zdrojů tepla v rodinných a bytových domech v těchto programech.
Nové kolo dotací na výměnu neekologických zdrojů tepla pro vytápění domácností se nově bude týkat také výměn v trvale obývaných objektech pro rodinnou rekreaci, a v bytech v bytových domech.
Tento článek slouží jako průvodce racionální úvahou a plánováním, které vám může ušetřit desetitisíce. Woltair pro vás připravil speciální cenové akce, které když využijete všechny dohromady, získáte nové tepelné čerpadlo za poloviční cenu.
Zásadní změnou NZÚ je rozšíření programu na bytové domy po celé ČR, sloučení s programem Dešťovka a vysoké bonusy za kombinaci více opatření nebo s kotlíkovými dotacemi. Majitelé rodinných domů kombinací mohou získat až 90 tisíc Kč, vlastníci bytových domů až 200 tisíc Kč.
Jedním z prvních veřejných výstupů z projektu Výměny kotlů 21+ , který realizuje TZB-info s podporou Norských fondů, byl seminář v rámci doprovodného programu veletrhu ForArch 2021.
Každý třetí nový zdroj tepla, který nahradil zastaralý kotel na pevná paliva v rámci kotlíkových dotací, byl plynový kondenzační kotel. Rostoucí zájem o zemní plyn dokládá i nárůst žádostí o zprovoznění dříve nevyužívaných tzv. mrtvých přípojek.