Staré tepelné čerpadlo není elektrickým vytápěním, na jehož výměnu lze žádat dotaci z NZÚ 2021+
Mezi vybranými stávajícími zdroji tepla, na jejichž výměnu lze žádat o dotaci z programu Nová zelená úsporám, je i elektrické vytápění. Podmínku programu však nesplňuje dříve instalované tepelné čerpadlo!
Do naší poradny přicházejí prakticky denně dotazy týkající se dotačního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Jeden z velice frekventovaných dotazů se týká možnosti náhrady již dříve instalovaného tepelného čerpadla za tepelné čerpadlo nové. Dle Závazných pokynů pro žadatele a příjemce podpory je u rodinných i bytových domů možné žádat o dotaci na výměnu elektrického vytápění v případě, že bude nahrazeno novým tepelným čerpadlem s elektrickým pohonem. Mnozí provozovatelé starších, již dříve instalovaných „elektrických“ tepelných čerpadel, si definované podmínky vykládají tak, že jejich stávající tepelné čerpadlo je také elektrickým vytápěním (pouze s výrazně vyšší účinností), a mají tak nárok na dotaci na jeho výměnu. Bohužel tomu tak není.
V případě podání žádosti o dotaci na výměnu stávajícího tepelného čerpadla, jako hlavního zdroje tepla, bude tato zamítnuta.
Pro potřeby dotací totiž tepelné čerpadlo s elektrickým pohonem není považováno za elektrické vytápění. V již zmíněných závazných pokynech je uvedena definice tepelného čerpadla následovně:
„Tepelné čerpadlo je takový zdroj energie, který odnímá nízkopotenciální teplo z nižší teplotní hladiny vnějšího prostředí a předává ho k dalšímu využití teplonosné látce na vyšší teplotní hladině v lokálních systémech napojených na otopnou soustavu budovy zajišťujících dodávku tepla pro vytápění a případně i přípravu teplé vody.“
Z definice je zřejmé, že tepelné čerpadlo získává rozhodující část energie pro výrobu tepla na vytápění a přípravu teplé vody z vnějšího prostředí, a nikoliv prostou přeměnou elektrické energie na energii tepelnou s využitím Jouleova jevu. Nelze jej tedy ve smyslu dotačního programu chápat jako elektrické vytápění.
Ostatně tento výklad je ve shodě s definicí zdrojů tepla, která je uvedena v Nařízení komise č. 813/2013 o ekodesignu, platného pro plynové kotle, tepelná čerpadla a elektrické vytápění. Zde jsou jako zdroje tepla definovány:
… ohřívače, které vyrábí teplo…
- spalováním fosilních paliv a paliv z biomasy
- využitím Jouleova jevu v prvcích elektrického odporového ohřevu
- zachycováním tepla okolního prostředí ze vzdušného, vodního nebo zemního zdroje tepla a/nebo odpadního tepla.
Zde je vidět, že evropská legislativa, platná i pro zdroje tepla instalované v rámci NZÚ, rozděluje zvlášť elektrické vytápění (využití Jouleova tepl…) a tepelná čerpadla (zachycování tepla okolního prostředí…).
A pokud Vám tento výklad nestačí, jednoznačnou odpověď naleznete na stránkách NZÚ v části „Časté dotazy“, kde naleznete následující dotaz a odpověď na něj:
Mám 15 let staré tepelné čerpadlo? Dostanu dotaci na jeho výměnu?
V současné době je podporována výměna těch nejstarších kotlů, které nedosahují alespoň 3. emisní třídy. Na výměnu tepelného čerpadla žádat nelze.