Odborný Jak zaručit funkčnost spojení kotle, kamen a komína? Kladný výsledek orientačního výpočtu komína popsaného v článku je základním předpokladem. Pro vydání kladné revizní zprávy je bezpodmínečně nutný odborný výpočet.
Spalování je konverze primární chemické energie obsažené v palivu (např. uhlí, ropa, zemní plyn nebo dřevo) na teplo (sekundární energii) oxidačním procesem. Spalování je proto technický pojem pro chemickou reakci mezi kyslíkem a spalitelnou složkou obsaženou v palivu, doprovázenou uvolněním energie. Spalovací procesy probíhají za vysokých teplot (až 1 000 °C i výše).
Odborný TZB-info doporučuje Provoz kotlů na pevná paliva s trvale nízkou teplotou spalin a výskytem kondenzace vyžaduje specifické vlastnosti od komínového systému. Ne každý z nich, i se šamotovou vložkou, lze použít. Diskutující se vyjadřují, jaké legislativní zatřídění od výrobce by měl komín mít a jak postupuje revizní technik.
Český výrobce domácích spotřebičů, sporáků a kamen na pevná paliva značky KVS MORAVIA – firma KVS EKODIVIZE a.s. vám nabízí řešení. Od ledna 2020 znovu uvádí na trh interiérový varný spotřebič s teplovodním výměníkem KVS MORAVIA typ 9106, který je určený k etážovému vytápění i vaření, a po provedené inovaci vyhovuje Nařízení komise EU 2015/1185 – EKODESIGN lokálních topidel na tuhá paliva a bude možné ho tedy bez omezení provozovat i po roce 2022.
Odborný TZB-info doporučuje Obecně, mezi majiteli domů, ale někdy i u některých profesí je vžitá zásada, že jakákoliv šamotová vložka je odolná agresivnímu kondenzátu ze spalin kotlů na pevná paliva. V diskusi se odborníci shodli, že ne každý komínový systém se šamotovou vložkou lze použít pro mokrý provoz, tedy s výskytem kondenzace spalin.
TZB-info doporučuje Od 1. března 2020 byla navýšena podpora programu Nová zelená úsporám pro stávající bytové domy v Praze. V oblasti zateplení bytových domů A.2 např. stoupla podpora pro obvodové stěny z 510 na 680 kč/m2. Při koupi pasivního rodinného domu nebo bytu v pasivním bytovém domě může žádat první kupující. Nově se také podporuje instalace dobíjecích stanic pro elektromobily. Vyplývá to ze závazných pokynů všech třech výzev programu platných od 31. ledna a zveřejněných na stránkách programu.
V České republice jsou stovky tisíc bytů, které jsou individuálně vytápěny plynovými kotly. Zpravidla se jedná o závěsný kombinovaný kotel, tedy kotel s průtokovou přípravou teplé vody bez zásobníku. Většina těchto kotlů byla instalována v době masivních plynofikací a nyní je na hranici životnosti a je potřeba je vyměnit.
Vytápění v bytových domech se nejčastěji řeší buď dodáním tepla ze vzdálené teplárny, nebo lokálně. V tomto případě si vlastní kotel pořídí buď jednotlivé bytové jednotky nebo vybudují kotelnu společnou, kterou spravuje právě SVJ. Domovní kotelny existovaly v bytových domech od nepaměti, v dnešní době však kotle na pevná paliva nahradily plynové kotle.