Tak jako stará moudrost říká, že šetřit by měl člověk v době kdy nejvíce vydělává, tak přemýšlet o vytápění či tepelném čerpadle by měl v letním období. V tomto duchu přináším námět na přemýšlení o tématice chlazení i vytápění tepelným čerpadlem.
Standardní systémy pro vytápění a chlazení (VRV systémy, vzduchotechnika, fan-coily) jsme porovnali s plošnými systémy jak po stránce provozních charakteristik, tak i samotné efektivity vytápění a chlazení. Účinnost jednotlivých systémů demonstrujeme v podobě topných a chladicích faktorů při kombinaci s tepelným čerpadlem.
V prvním čtvrtletí 2015 byla dokončena instalace a zprovoznění unikátního systému rekuperace odpadního tepla v Ústavu jaderné fyziky AV v Řeži u Prahy. Tepelná čerpadla voda-voda Master Therm zapojená v kaskádě chladí nově pořízený cyklický urychlovač částic TR24 (cyklotron) od kanadské firmy Advanced Cyclotron Systems Inc., který bude sloužit zejména pro výzkum v oblasti radiofarmak.
Článek se zabývá případovou studií systému absorpčního solárního chlazení pro budovu areálu Univerzitního Centra Energeticky Efektivních Budov v Buštěhradě. Tepelná zátěž byla stanovena a analyzována pomocí simulačního softwaru TRNSYS. Na danou zátěž byl navržen systém absorpčního solárního chlazení s využitím reálných výkonnostních charakteristik jednotlivých dílčích částí systému.
Panasonic modifikoval svůj AHU kit pro připojení systémů ECOi a ECO G s použitím stejného chladicího okruhu jako u VRF systémů. AHU kit může být připojen k ventilačním jednotkám oběhu čerstvého vzduchu a řízení vlhkosti, a je vhodný pro pohodlné řešení chlazení a vytápění. Je tak ideální pro veřejné budovy, hotely, obchody, kanceláře a rozsáhlé budovy.
Proces chlazení a klimatizace je v automobilovém závodě důležitým prvkem v průběhu celého procesu autodílny, lakování, konečné montáže hnacího ústrojí a pro infrastrukturu závodu. Závody usilují o efektivnější, rychlejší, flexibilnější a lépe ovladatelné postupy, které vedou ke zvýšení produktivity. Proto je rozhodující mít spolehlivý a stálý zdroj zásoby chlazené vody.
Normy a usmernenia pre odhad požadovanej minimálnej miery vetrania, ktoré dnes máme, nie sú zďaleka kompletné. Cieľom je, aby bolo možné vypočítať požadované vetranie priamočiaro, ako sú výpočty pre chladenie, výpočty tepelnej záťaže. Príspevok je venovaný hodnoteniu vnútorného prostredia v budove na základe jednotlivých zložiek mikroklímy.
Optimální vlhkost vzduchu začala být považována především v druhé polovině minulého století za nedílný parametr komfortu a hygieny občanských staveb a staveb pro zdravotnictví. Ještě delší tradici má však klimatizace průmyslových hal, která se odvíjí od větrání textilních továren ve Spojených státech na počátku dvacátého století.
EPBD je považovaná za veľmi dôležitú legislatívnu zložku aktivít Európskej Únie zameraných na energetickú hospodárnosť, ktorá je navrhnutá tak, aby spĺňala Kyótsky protokol a zodpovedala požiadavkám vyplývajúcim zo Zelených kníh o bezpečnosti energetickej dodávky. Príspevok je venovaný jednotlivým častiam energetického hodnotenia budov podľa súčasných Európskych noriem.
Evropské nařízení o látkách poškozujících ozonovou vrstvu (1005/2009/ES) vyžaduje postupné ukončení použití příslušných látek včetně chladiv HCFC, jako je R-22. Od 1. ledna 2015 je použití recyklovaných nebo regenerovaných chladiv HCFC k servisu stávajících chladicích a klimatizačních zařízení (RAC) nezákonné.