logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Budoucnost vzduchotechnických systémů s průlomovou technologií Solus od Lindabu

Lindab přichází na trh s revoluční novinkou, systémem Solus. Jedná se o energeticky úspornou technologii chladicích trámů v interiérech budov, která je celosvětovým unikátem. První stavbou, v níž se Solus instaluje, je nová dominanta švédského Jönköpingu – architektonicky působivá administrativní budova Runda Huset. Využití technologie Solus Lindab aktuálně zvažuje také v České republice.

„Jde o vůbec první systém, který k předávání energie mezi prohřátým a chladným prostorem a k vytvoření příjemné, až pokojové teploty po celé budově využívá chladicích trámů s jediným vodním okruhem,“ vysvětluje Göran Hultmark, výzkumný a vývojový manažer koncernu Lindab z oddělení pro řešení vnitřního klimatu. Solus je tak schopen 24 hodin denně zajišťovat stálou teplotu ve všech místnostech budovy. To se daří prostřednictvím recyklovaného využívání energie, dostupné v okruhu, kterým cirkuluje voda. Nová technologie vlastně přesouvá energii mezi místnostmi s chladným a zahřátým vzduchem na základě aktuálních potřeb. Mícháním vody, která se vrací z různých zón budovy, lze recirkulovat mírně ohřátou vodu a energie namísto jejich chlazení či ohřívání, jak je tomu u konvenčních systémů. Jednoduše řečeno sníží teplotu v místnostech na prosluněné straně ve prospěch zastíněných kanceláří na straně druhé. Z hlediska úspory energie a zvyšování komfortu je to opravdu chytré řešení! Kombinací systému Solus s využíváním obnovitelných energií lze totiž dosáhnout značných úspor. „Náklady na chlazení se díky technologii Solus snižují až o 45 %. A to zdaleka nejsou všechny výhody. Patří mezi ně i snadnější instalace a mnohem menší nároky na údržbu,” dodává Göran Hultmark.

 
Budoucí open space kancelář se systémem Solus v budově Runda Huset
Budoucí open space kancelář se systémem Solus v budově Runda HusetSystém Solus má svou premiéru v 16patrové administrativní budově Runda Huset v jihošvédském Jönköpingu u jezera Munksjöstaden. Podle Gunnara Järvhammara ze společnosti Tolust, která je majitelem budovy, klade tato válcovitá „kulatá” stavba s vysokým podílem prosklených ploch značné nároky na konstrukční řešení úpravy vnitřního klimatu. „V celém objektu chceme vytvořit příjemné prostředí pro nájemce, které zajistí stálou teplotu po celý den. Právě proto se pro nás při porovnání s jinými, konvenčnějšími technologiemi stal systém Solus jasnou volbou,“ dodává Gunnar Järvhammar.

 
Montáž systému Solus
Montáž systému Solus

Dodávka od Lindabu zahrnuje téměř 600 chladicích trámů Solus. To vše společně se systémy Pascal pro větrání s proměnlivým množstvím vzduchu (VAV) v prostorách s rychle se měnícími požadavky na tepelnou zátěž, jako jsou například různé konferenční místnosti, a s kompletním potrubním systémem Lindab. Generálním dodavatelem stavby je společnost Gärahovs Bygg, která ji realizuje tak, aby vyhověla požadavkům na stříbrnou certifikací zelených budov. Systém Solus instaluje firma FS-Service, která plní zároveň i funkci konzultanta. Za architekturou projektu stojí studio Yellon.

O tom, že Solus od Lindabu je opravdu revoluční novinkou, svědčí i jeho nominace na Produkt roku v kategorii proudění vzduchu (Air Movement Product of the Year), kterou mu udělil britský prestižní oborový časopis H&V News. Výsledky budou vyhlášeny v dubnu 2016 v Londýně.

Detaily systému SolusDetaily systému SolusDetaily systému SolusDetaily systému Solus

Lindab Ventilace
logo Lindab Ventilace

Nabízíme kompletní sortiment zahrnující VZT jednotky, požární klapky, čisté prostory, potrubní systémy, distribuční elementy, indukční jednotky, pasivní stropy a další příslušenství pro vzduchotechniku.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.