Tecomat Foxtrot – řídicí uzel pro Smart House
Nejedná se o stavební prvek, stavební materiál, ale o elektronický řídicí systém, určený pro řízenou koordinaci funkcí všech doposud oddělených jednoúčelových technických zařízení v domě. Dnešní domy, aby splnily všechny zákonné povinnosti např. na bezpečnost nebo minimalizaci spotřeby energií, se již bez instalace takového centralizovaného prvku neobejdou.
Doplňující text pro akci Výrobek roku časopisu Stavebnictví a interiér
Trh a zákazníci hledají takové zařízení, které by bylo cenově dostupné, dostatečně univerzální a rozšiřitelné v budoucnu s jednoduchým nastavením a s životností rovnající se životnosti klasického provedení drátového silnoproudu.
Domovní rozvaděč se systémovou instalací Foxtrot působí ve výsledku velmi kultivovaným dojmem Realizace ELPRAMO Praha.
Systém Foxtrot vychází z dlouholeté – 40leté – zkušenosti firmy Teco v oblasti průmyslové automatizace. Tedy z principů dlouhodobé životnosti systému v reálné instalaci, nekompromisní provozní spolehlivosti i v extrémních podmínkách, dlouhodobé a snadné servisovatelnosti – minimálně 20 let a propracované interní diagnostiky mezních a poruchových stavů, vzdáleného přístupu k diagnostice, vzdáleného upgrade firmware atd.
Dále je to rozšiřitelnost systému a volná programovatelnost, protože právě dlouholeté zkušenosti ukazují, že se projekty a automatizační úlohy v praxi neopakují a zejména v oblasti domů a bydlení je každá instalace vysoce individuální.
Při konstrukci systému Foxtrot, se kterým se počítalo nejen s užitím v oblasti průmyslu, ale i s instalacemi v domech a budovách, tedy do klasických silnoproudých rozvaděčů určených pro instalaci prvků – jističů na tzv. DIN lišty. Dbalo se tedy i na provedení upevnění a krytování všech základních a rozšiřujících modulů, aby vypadaly elegantně i v rozvaděčích, byť jsou většinou zavřené.
Novinka – Systém Foxtrot má na sběrnici CIB COmmon InstallationBbus(r) integrovaný battery management system pro každý článek složené lithiové baterie. Baterie již nyní a v budoucnu obzvlášť budou hrát významnou roli při regulaci stabilty sítě a při zvýšení soběstačnosti odběrního místa.
Systém byl rozšířen o dvouvodičovou instalační sběrnici CIB Common Installation Bus®. Dvouvodičovou proto, aby se minimalizovala pracnost při propojování, dále lze tuto sběrnici na rozdíl od zavedených průmyslových sběrnic libovolně větvit a nevyžaduje impedanční přizpůsobení na koncích. Nejdelší větev může být dlouhá až 500 m. Sběrnice je univerzální a mohou se na ni připojovat senzory – vypínače, otočné ovladače, termostaty s displeji, snímače kontaktů, čidla teploty, vlhkosti, CO2, kouře, pohybu aj. Připojí se na ně i aktory – výkonová relé, ovladače žaluzií a jiných motoricky ovládaných prvků – vrat, markýz aj., dále stmívače pro nejrůznější světelné zdroje, nově především LED žárovky, LED pásky a LED výkonové čipy, které jsou daleko komplikovanější než stmívání klasických žárovek. Sběrnice umožňuje připojit i zabezpečovací a přístupové prvky – zámky, kódovací klávesnice nebo RFID čtečky a biometrické čtečky. Specialitou systému je jeho nezávislost na určitém designu interiérových prvků – vypínačů, zásuvek. Na sběrnici lze připojit jakýkoliv. V řadě designů ABB, Obzor, EFAPEL, MERTEN dokonce existuje úprava na systémová tlačítka s krátkým zdvihem a signalizací stavu LED.
Do systému patří i bezdrátové prvky pro případ, že je nutno doplňovat senzory nebo aktory i později, když už není možné zasekat sběrnici.
Systém je otevřený i k jiným zavedeným standardům a sběrnicím. Má propojení a lze ho tedy kombinovat s prvky systému KNX, což je v západní Evropě standard pro sběrnicovou instalaci bez centrální jednotky. V přípravě jsou komunikace na další bezdrátové systémy, např. IQRF, Z-Wave, …
Systém Foxtrot podporuje nejen běžnou tzv. měkkou automatizaci – řízení osvětlení, žaluzií, teploty v jednotlivých místnostech případně multimediálních přehrávačů, měření spotřeby energii a ovládání přes mobilní telefon, ale i automatizaci „těžkou“, tj. řízení a optimalizaci spotřeby, nákupu, výroby a ukládání energií. Jde také o řízení odsunutí spotřeby tak, aby se do času rozložily zbytečné špičky, tj. souběhy spotřeby. Systém umožňuje řízenou maximalizaci spotřeby z instalovaných OZE – fotovoltaických i termických solárních panelů. Systém dává SW i HW podporu pro integraci LiFePo baterií s volitelnými kapacitami až do 15 kWh pro zálohování provozu domu i déle než jeden den. Systém podporuje komunikací a funkcemi novinky na trhu – domácí bateriové úložiště Savebox Home firmy Fitcaft Energy nebo Homegrid fitrmy Solární Panely.CZ. Do tohoto komplexního přístupu je již nyní zahrnuto hledání optimálního provozu elektromobilů.
Systém nepřináší jediný a tedy správný koncept řízení moderních domů nabitých technologiemi, ale sám je volně programovatelný a teprve systémový integrátor, který je v přímém kontaktu se stavebníkem, investorem, provozovatelem, mu může zrealizovat libovolnou funkci a může sám vytvořit zbrusu nové a pokročilé funkce. Příkladem může být použití Foxtrotu k řízení domácího minipivovaru nebo řízení samovýčepů přímo na stole zákazníka v restauracích sítě The PUB.
Systém je otevřený i podle programovacích standardů a k 600 stům funkcí dodávaných výrobcem formou softwarových knihoven bylo možno ihned integrovat dalších 600 funkcí z knihoven, které tvoří německé sdružení Open Source Community for Automation Technology (OSCAT).
Systém se stal základním řídicím systémem tepelných čerpadel cca 6 českých výrobců a vestavěnou řídicí jednotkou pro rekuperační ventilace dalších 2 českých výrobců a jednoho distributora zahraničního produktu. Připravuje se řízení bazénů, gastronomické vybavení – automatické pánve, videomixážní pult aj. Pro řízení rekuperace fy Atrea má systém Foxtrot podporu pro komunikaci s těmito jednotkami.
Systém Foxtrot má velkou lokální paměť pro naměřená data a uplatňuje se i v tzv. smart meteringu. Je přímo integrovaný do internetu jak pro dílkový přístup a servis, tak i pro získávání informací z internetových zdrojů – o předpovědi počasí, o cenách energií, o přesném čase. Je přípraven i pro integraci tzv. internetu věcí IoT, i když sám o sobě je velmi významnou věcí v internetu již od svého vzniku 2007. Dosud bylo vyrobeno a instalováno více než 20 000 centrálních modulů Foxtrot ve všech možných provedeních v různých i průmyslových oblastech použití a ve více než 30 zemích po celém světe. V současné době probíhá certifikace pro Austrálii a pro Severní Ameriku.
Připojení do internetu a návaznost na cloudové služby z provenience majoritního akcionáře české firmy Geovap tj. Geografický informační systém Marushka, databáze pro sběr dat z měřičů AVE2 a vizualizační systém pro dispečinky Reliance2 předurčují systém Foxtrot pro bezproblémovou integraci do vyšších struktur jako jsou Smart City a Smart Grid.
Komplexní řízení energetiky odběrního místa. Foxtrot zde hraje roli komunikačního a řídicího serveru domácnosti a komunikuje i navenek s cílem v budoucnu koordinovat výrobu a spotřebu elektřiny s okolními subjekty.
Vývoj a výroba řídicích systémů nejen pro inteligentní řízení domů a budov. Systémy Tecomat Foxtrot jsou chytrým standardem umožňujícím ovládat veškeré současné technologie přes nejrůznější komunikační zařízení od vypínače po dotykové panely.