logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Informační a telekomunikační technologie

Informační a komunikační technologie - ICT (z anglického termínu Information and Communication Technologies), zahrnují informační technologie používané pro komunikaci a práci s informacemi. Základy oboru nacházíme v oblasti informační technologie (IT) – v odvětví techniky, které se nejen zabývalo vyhledáváním, sběrem, zpracováním, uchováním informací – ale také jejich následnou kontrolou, zobrazováním a dalšími způsoby jejich zpřístupnění.

O ICT mluvíme od chvíle, kdy byl tento původní koncept doplněn o prvek komunikace a kdy mezi sebou začaly komunikovat do té doby oddělené počítače a uzavřené sítě. U ICT se už nejedná pouze o hardwarové prvky (jako jsou například osobní počítače, servery, switche), ale také o související programové (SW) vybavení - operační systémy, internetové vyhledávače apod.
V dnešním světě představují ICT nepostradatelnou součást státní, podnikatelské i soukromé sféry. Za jednotlivé milníky posledních let vývoje ICT můžeme považovat osobní počítač, internet, mobilní telefon, cloud a za klíčová slova termíny jako hardware, software, uživatel aj. S ICT nedílně souvisí také další „nezařaditelná“ oblast, která se dotýká všech oborů lidské činnosti a to IoT (Internet of Things) …

Internet věcí
Jedna z definic pojmu „Internet věcí“ (IoT z anglického Internet of Things) zní: “Internet věcí” znamená síť propojených objektů/věcí, které jsou jednoznačně adresovatelné, s tím, že tato síť je založena na standardizovaných komunikačních protokolech umožňujících výměnu a sdílení dat a informací, jejichž analýzou bude možné docílit vyšší přidané hodnoty. Přičemž zde použitý termín síť nemusí představovat pouze Internet, ale může znamenat i lokální síť, v rámci které mohou věci komunikovat, avšak s prostupem do Internetu pro možnost sdílení výsledků. Následně použitý termín věc představuje neživý objekt obsahující elektroniku, software a senzory, pomocí kterých snímá určitou veličinu nebo veličiny a poskytuje schopnost sloužit k danému účelu.
Cílem IoT je propojení zařízení, systémů a služeb za účelem poskytnutí více dat, která mohou být převedena na informace a informace na znalosti, které lze následně aplikovat.


Mohlo by vás zajímat


21.8.2024Hilti ČR spol. s r.o.
Výběr správných produktů a řešení pro protipožární aplikace pro TZB instalace je pro mnoho profesionálů a dodavatelů těžkopádný proces. Zejména architekti, projektanti a inženýři často zjišťují, že tento úkol trvá déle, než je běžně dostupný čas. Není snadné prostudovat všechny schvalovací dokumenty, abyste specifikovali správné řešení a poskytli návod, které produkty použít v jaké kombinaci a jak je správně nainstalovat. Nový Hilti ETA Selektor požárních ucpávek nyní poskytuje skvělé řešení výše uvedených výzev, kde pomáhá výrazně snížit čas a náklady. Není to jen výběr produktu: je to řešení, které je o krok napřed. Realizátoři a projektanti mohou definovat konkrétní způsob těsnění kabelů nebo potrubí pro projekt a software dynamicky navrhuje schválená řešení pro stěny nebo stropy s požární odolností. Nový Hilti ETA Selektor je navíc vybaven projektovým panelem, který přehledně zobrazuje všechna vybraná řešení.
Tepelné čerpadlo, foto © TZB-info
5.8.2024Ing. Erika Langerová, ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov
Odborný Příspěvek rozebírá využití „Hardware-in-the-Loop“ testbedů pro pokročilé odlaďování softwaru pro řízení systémů s tepelnými čerpadly. Uvádí důvody pro využití těchto testbedů, popisuje princip jejich řešení a ve stručnosti diskutuje architekturu. Prezentuje také několik příkladů dobré praxe ze zahraničí i z ČR.
12.7.2024doc. Ing. Tomáš Kučera, Ph.D., Ing. Filip Mečíř
Recenzovaný Snižování nákladů na energie je v současné době, ovlivněné skokovým růstem cen, velmi diskutovaným tématem. Jednou z možností je „útěk“ na spotové trhy, druhou, často volenou, pak instalace fotovoltaických elektráren na vodárenské objekty a přilehlé pozemky. Plné využití potenciálu těchto možností je ovšem vázáno na možnosti časového přesunu výroby a přepravy pitné vody. Vzhledem k těmto požadavkům se jako východisko jeví využití neuronových sítí pro predikce spotřeby vody a optimalizačních algoritmů v rámci SCADA systémů.
30.6.2024Vlastimil Růžička, redakce
Praktické ukázky využití AI v podnicích, konzultační zóny a workshopy, na nichž si mohli zájemci vyzkoušet AI nástroje, nabídla konference Hospodářské komory a České asociace umělé inteligence. Týkala se takřka všech oborů, stavebnictví nevyjímaje, a ukázala možnosti oborové spolupráce. Nabízíme krátkou rekapitulaci.
Fronius Argeno: Od podzimu 2024 doplní Argeno produktové portfolio jako nový komerční střídač
28.6.2024FRONIUS Česká republika s.r.o.
Na letošním veletrhu Intersolar Europe, který se konal od 19. do 21. června v Mnichově, společnost Fronius opět ukázala, proč je tento rakouský solární průkopník nedílnou součástí odvětví. Výzvou „Meet the Solutions“ pozval poskytovatel řešení ke svému stánku dlouhodobé partnery, tisk a všechny zájemce o obnovitelné zdroje energie a představil nové produkty a řešení, aby se 24 hodin slunce stalo realitou.
18.6.2024Domat Control System s.r.o.
Při oživování komunikací s cizími systémy je neocenitelným pomocníkem tzv. port monitor. Je to funkce nebo zařízení, které umožňuje číst data tak, jak jsou přenášena po linkách, a případně je i analyzovat a tak ihned ukázat příčinu problému.
Foto © Peter Atkins, Fotolia.com
17.6.2024VDT Technology
VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní vědecko-výzkumný projekt simulace a optimalizace provozu úpraven vody, jehož cílem bylo vyvinout virtuální dvojče úpravny vody a otestovat jeho využitelnost v praxi. Na projektu spolupracoval s Vysokou školou chemicko-technologickou, Ústavem pro hydrodynamiku Akademie věd ČR, Mezinárodním bezpečnostním institutem a městem Železná Ruda.
31.5.2024Ing. Lubomír Macek, CSc., MBA, Aquion Praha
Recenzovaný Na konferenci Voda Zlín se autor článku zabýval majetkovou evidencí vodovodů se zaměřením na infrastrukturní majetek. Představil budování informačního systému postupným plněním a kontrolami dat a přidáváním nové funkčnosti spolu s nově se objevujícími potřebami. Podrobnou majetkovou evidenci pak použil jako základ nejen pro podávání hlášení státu, ale i jako základ pro hodnocení stavu dané infrastruktury, pro plánování její obnovy a údržby. Podrobná majetková evidence slouží jako základ všech ostatních agend, pomáhá při hledání úspor finančních prostředků při posuzování životního cyklu jednotlivých prvků infrastruktury, uživateli zajišťuje rychlou a přehlednou dostupnost potřebných dat, návaznost na ostatní informační systémy, zejména GIS snižuje množství manuální práce a zajišťuje aktuálnost dat. Jednotlivé části infrastruktury a i napojené činnosti mohou být plně geolokovány.
28.5.2024Ing. Jan Tichý, Ph.D., doc. Ing. Alena Tichá, Ph.D.
Recenzovaný Článek z velké části kopíruje čtvrtou kapitolu knihy Správa dopravní infrastruktury v souvislostech, kterou nedávno vydala VŠLG o.p.s. v Přerově. Celá kniha pak unikátním způsobem zachycuje vazby mezi výstavbou dopravní infrastruktury, její správou a dopravním provozem. Všechny zmiňované pilíře knihy jsou popisovány v ekonomickém kontextu se zaměřením na mnohé informační souvislosti.
16.5.2024Delta Green s.r.o.
Domácnosti s fotovoltaikou mohou vydělávat na elektřině i v době, kdy majitelé nejsou doma. Umožňuje to nová platforma Proteus, kterou do ostrého provozu tento měsíc pustila společnost Delta Green. Chytrým domácnostem umožňuje automatické řízení spotřeby a výroby elektřiny.
7.5.2024Kamstrup A/S
Kompaktní ultrazvukové vodoměry Kamstrup jsou výkonné, přesné a vykazují vysokou spolehlivost. Vodoměry nabízí i velké množství dalších dat, která je možné využít pro správu vodárenských sítí. Mnoho dat ovšem samo o sobě řešením není. Tím je až jejich další zpracování. Dovolte nám tedy představit modul Water Intelligence, který s těmito daty pracuje.
1.5.2024redakce
Seznamte se s detaily digitálního stavebního řízení, které prezentoval Ing. arch. Klán, ředitel ředitel odboru digitalizace a informačních systémů MMR ČR, na dubnové konferenci Kroky k udržitelnému stavebnictví, kterou připravila redakce TZB-info.
Desigo – moderní řešení automatizace budov
19.4.2024Siemens, s.r.o.
Desigo je vlajková loď společnosti Siemens v oblasti řídicích systémů pro individuální projekty automatizace budov a HVAC aplikací. V roce 2021 došlo k radikální změně v přístupu k rozvoji sítě systémových integrátorů, což přináší řadu novinek, které bychom vám rádi představili.
Optické kabely v bytovém domě
18.4.2024Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Společnost CETIN vlastní a provozuje největší mobilní a pevnou telekomunikační infrastrukturu v České republice. Největší přenosové rychlosti dat na neomezené vzdálenosti poskytuje optická síť, a proto je také na našem území preferována. Optika se již standardně přivádí až do bytů koncových uživatelů. Rozvod optiky v bytovém domě nám ukázal Tomáš Cirkl ze společnosti CETIN.
Foto © luchschenF, Fotolia.com
2.4.2024Ing. Jiří Holoubek, prezident Elektrotechnická asociace České republiky
Recenzovaný Jednotlivé firemní IT systémy jsou často nekompatibilní a jejich vzájemná komunikace je velmi komplikovaná. Jednotné integrované operační prostředí zajišťuje skutečnou online komunikaci nejen technologických zařízení, ale i zařízení pro monitoring kvality, plánovací systémy realizace zakázek, servisu a údržby, stejně jako management energií.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.