logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Informační a telekomunikační technologie

Informační a komunikační technologie - ICT (z anglického termínu Information and Communication Technologies), zahrnují informační technologie používané pro komunikaci a práci s informacemi. Základy oboru nacházíme v oblasti informační technologie (IT) – v odvětví techniky, které se nejen zabývalo vyhledáváním, sběrem, zpracováním, uchováním informací – ale také jejich následnou kontrolou, zobrazováním a dalšími způsoby jejich zpřístupnění.

O ICT mluvíme od chvíle, kdy byl tento původní koncept doplněn o prvek komunikace a kdy mezi sebou začaly komunikovat do té doby oddělené počítače a uzavřené sítě. U ICT se už nejedná pouze o hardwarové prvky (jako jsou například osobní počítače, servery, switche), ale také o související programové (SW) vybavení - operační systémy, internetové vyhledávače apod.
V dnešním světě představují ICT nepostradatelnou součást státní, podnikatelské i soukromé sféry. Za jednotlivé milníky posledních let vývoje ICT můžeme považovat osobní počítač, internet, mobilní telefon, cloud a za klíčová slova termíny jako hardware, software, uživatel aj. S ICT nedílně souvisí také další „nezařaditelná“ oblast, která se dotýká všech oborů lidské činnosti a to IoT (Internet of Things) …

Internet věcí
Jedna z definic pojmu „Internet věcí“ (IoT z anglického Internet of Things) zní: “Internet věcí” znamená síť propojených objektů/věcí, které jsou jednoznačně adresovatelné, s tím, že tato síť je založena na standardizovaných komunikačních protokolech umožňujících výměnu a sdílení dat a informací, jejichž analýzou bude možné docílit vyšší přidané hodnoty. Přičemž zde použitý termín síť nemusí představovat pouze Internet, ale může znamenat i lokální síť, v rámci které mohou věci komunikovat, avšak s prostupem do Internetu pro možnost sdílení výsledků. Následně použitý termín věc představuje neživý objekt obsahující elektroniku, software a senzory, pomocí kterých snímá určitou veličinu nebo veličiny a poskytuje schopnost sloužit k danému účelu.
Cílem IoT je propojení zařízení, systémů a služeb za účelem poskytnutí více dat, která mohou být převedena na informace a informace na znalosti, které lze následně aplikovat.


Mohlo by vás zajímat


Foto © Fotolia.com
19.2.2024Bc. Lenka Křížová, dataPartner s.r.o.
Recenzovaný Měnící se prostředí průmyslových podniků ovlivněné příchodem nových technologií se dotýká i údržby. Cílem příspěvku je představení možnosti řízení údržby s pomocí informačního systému, který svými funkcionalitami umožňuje využití všech strategií, tedy kromě korektivní a plánované údržby využívá i preventivní diagnostickou údržbu.
DOMAT IDE - nové vývojové prostředí pro regulaci a řízení technologických procesů. Zdroj: Domat Control System s.r.o.
16.2.2024Domat Control System s.r.o.
Nahlédněte do problematiky vytváření a konfigurace prototypů pro Modbusová zařízení v Domat IDE. Pro efektivní čtení a zápis dat je nezbytné vytvořit prototyp, který reprezentuje obraz proměnných zařízení v komunikačním kanálu.
9.2.2024Wavin Czechia s.r.o.
Společnost Wavin, přední světový poskytovatel plastových potrubních systémů pro obytné, kancelářské, komerční a průmyslové objekty, oznámila rozšíření své podpory pro projektanty a architekty. Nové iniciativy zahrnují inovativní nástroje, odborné školení a zvýšenou dostupnost odborných konzultací s cílem podpořit profesionály v oblasti infrastrukturního plánování. V loňském roce firma v České republice nabídla projektantům TZB i bezplatné zapůjčení licence pro softwarový nástroj Wavin TechCON, klíčový prvek pro efektivní plánování a design potrubních systémů.
26.1.2024Wavin Czechia s.r.o.
Vstřícnost ke svým partnerům a klientům se zdá být svatým grálem pro předního světového poskytovatele plastových potrubních systémů a dodavatele udržitelných řešení, z kterých je patrný velký respekt a úcta k vodě, k přírodním zdrojům a přírodě obecně. Svědčí o tom mimo jiné nabídka služeb, nástrojů a softwarů, kterou poskytuje bezplatně projektantům a architektům. Dle Pavla Seidla, technického poradce Wavin Czechia, jim tím chce nejenom usnadnit práci a často náročný přechod na BIM (Building Information Modeling), ale pochopitelně i prezentovat své produkty, které vznikají ve 40 výrobních závodech pětadvaceti evropských států.
Martin Sudík, muzeum společnosti Cetin
22.1.2024redakce
Optické vlákno je základem přenosu optického signálu a skládá se z jádra, které má průměr 8 μm, a pláště s průměrem 125 μm. V sídle společnosti Cetin nám technologii přenosu optickým vláknem představuje Ing. Martin Sudík, specialista síťové infrastruktury.
23.11.2023HELUZ cihlářský průmysl a.s.
S rozvojem digitalizace v oboru stavebnictví došlo i ke změnám v rámcových vzdělávacích programech, kdy od podzimu roku 2022 nastala povinnost výuky metody BIM na všech středních školách stavebního zaměření. Trend digitalizace stavebnictví a výuku metody BIM dlouhodobě podporuje vzdělávací projekt stawebnice.online. Najdete zde základní informace o metodě BIM, výuková videa pro projektování v Archicadu a nově také IFC Čtečku Stawebnice.
Energie pod kontrolou. Zdroj: Domat Control System
6.11.2023Domat Control System s.r.o.
Společnost Domat Control Systém s.r.o mění svou softwarovou řadu Merbon Family na DOMAT SOFTWARE a slibuje inovace a vylepšení v oblasti automatizace budov. Nový software přináší podporu .NET driverů, zlepšenou bezpečnost řídicích systémů a vylepšené nástroje pro vývojáře. K dispozici jsou také nové PLC regulátory za atraktivní ceny. DOMAT SOFTWARE otevírá novou éru v automatizaci budov a chce nabídnout efektivní, komplexní a uživatelsky přívětivý software.
20.10.2023Eaton Elektrotechnika s.r.o.
Nová platforma spojuje správu majetku, monitoring IT zařízení a provozních technologií, měření kvality energie a další jedinečné funkce v jediné nativní aplikaci. Portfolio digitálních řešení pomáhá zlepšit udržitelnost, odolnost a výkonnost kritické infrastruktury v datových centrech a distribuovaných IT aplikacích.
25.9.2023Konica Minolta Business Solutions Czech spol. s r.o.
Jedním z nejskloňovanějších výrazů současnosti je umělá inteligence (AI). Nálepku „chytré“ dostávají věci, u nichž bychom si to dříve ani neuměli představit. Máme chytré telefony, chytré televize, chytré domácí spotřebiče. Rychlý rozvoj AI však výrazným způsobem transformuje i samotnou průmyslovou výrobu. Firmy, které se dokážou adaptovat na změny a využít potenciál AI, budou mít výhodu v konkurenčním prostředí a zároveň schopnost poskytovat lepší hodnotu pro své zákazníky.
Robotická linka
24.9.2023Siemens, s.r.o.
Portfolio řešení a produktů, které Siemens představí na Mezinárodním strojírenském veletrhu pod heslem „rychlá, efektivní a udržitelná digitální transformace“, je určeno všem firmám, které chtějí vykročit na cestu digitalizace. „Aby byl přínos digitalizace co největší, je důležité digitální transformaci realizovat co nejrychleji,“ uvádí Eduard Palíšek, generální ředitel českého Siemensu a ředitel divize Digital Industries.
18.9.2023redakce
Rozhovor zaměřený na průběh výstavby z pohledu investora. Erik Štefanovič a Zbyněk Kovář ze společnosti DELTA Česká republika přiblíží téma nastupující digitalizace a rozvoje ve stavebnictví, projektové přípravy, výběrových řízení, řízení a koordinace staveb, ale také projektování budov s ohledem na udržitelnou výstavbu či měnící se požadavky investorů v době, kdy skokově vzrostly ceny energií.
21.8.2023Eviden Czech Republic
Společnost Eviden, an Atos business, upozorňuje na riziko, které přináší umělá inteligence (AI) do oblasti kyberbezpečnosti a přichází s novým konceptem, jak tyto dvě oblasti efektivně propojit. Od roku 2024 budou muset firmy dle nové evropské směrnice NIS2 splňovat přísnější podmínky kybernetické bezpečnosti. V rámci efektivního nastavení ochrany by tak měly počítat také s riziky, která nově přináší umělá inteligence a zároveň se snažit využít využít její potenciál. Využívání umělé inteligence by navíc v budoucnu měla zpřísnit směrnice známá jako AI Act. Na co si dát pozor už nyní? Radí Tomáš Hlavsa, ředitel divize Big Data & Security ze společnosti Eviden.
31.7.2023Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips
Rigips spustil unikátní aplikaci, která umožňuje simulovat akustický podhled v reálné místnosti. Stačí následovat nápovědu a během pár minut uvidíte, jak by zvolené řešení vypadalo ve skutečnosti. Nakonec si můžete i spočítat cenu za materiál.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.