Německé výzkumné instituce a firmy prezentovaly první výsledky rozsáhlého výzkumu posuzujícího výhody kombinovaného využití solárních tepelných a fotovoltaických elektráren.
V pátek 18. listopadu bude vyhlášena nová výzva programu Nová zelená úsporám podporující novostavby bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností a také změny bytových domů na energeticky úsporné budovy. Podporovány budou zelené střechy a využití tepla z odpadní vody. Změní se podpora fotovoltaiky. Podporovány budou veřejné budovy.
Cílem Tesly po akvizici dceřiné společnosti SolarCity bude, aby většina střech – minimálně na rodinných domech – vyráběla elektřinu. Kromě toho by měla dobře vypadat a málo stát. Spolu s novou generací baterie Powerwall vzbudilo uvedení solární střechy zasloužený rozruch, ale vyvolalo také řadu otázek.
Chytré sítě a chytrá města jsou často slýchanou odpovědí na otázku, jak skloubit pohodlný životní styl pro stále více lidí s nízkou spotřebou energie a s menšími emisemi CO2. Hodně se o nich mluví, ale jak konkrétně by měly vypadat v provozu? Několik praktických projektů právě probíhá ve Vídni a okolí a stojí za nimi společnost Siemens. Řeč je o městské laboratoři Aspern Seestadt a chytré budově Siemens City.
Konec roku se blíží a s ním vydání nových cenových rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. V posledních letech jsou právě regulované ceny pro mnoho zákazníků tou rozhodující položkou způsobující změnu plateb. Rok od roku se regulované ceny zdražují, bude tomu tak i letos? Co navrhuje regulátor s ohledem na notifikaci podpory výroby elektřiny z podporovaných zdrojů?
Obec Sulzberg se nachází na hřebeni 1041 m vysoké stejnojmenné hory v nejsevernější části Bregenckého lesa. Sulzberg hraničí na severovýchodě s německými sousedními obcemi Oberreute a Oberstaufen (Horní Allgäu). Ze Sulzbergu je za jasného dne možné přehlédnout směrem k jihu celý Bregencký les. Na horizontu je přitom možné vidět horské panorama Vorarlberska. Při pohledu na sever je vidět sousední Německo s jeho Allgäu.
Díky novým dotacím se mnozí investoři v Česku připravují na pořízení hybridních fotovoltaických elektráren včetně baterií (tzv. HFVE). Základním rozhodnutím je pro investory zejména volba kvalitního střídače a baterie pro skladování energie. Vyplatí se raději investovat do lithiových baterií nebo do moderní technologie průtočných baterii?
Solární asociace ve spolupráci s Aliancí pro energetickou soběstačnost na slavnostním galavečeru ocenila projekty využívající obnovitelné zdroje energie, které vznikly na území ČR v posledních deseti letech. Mezi více než 80 přihlášenými pracemi bodoval například rodinný dům na Ostravsku využívající solární energii pro domácnost i elektromobil, soběstačný hotelový areál Davidův mlýn na severu Moravy, chytrá solární lavička CapaSitty či energeticky nezávislá obec Kněžice.
Recenzovaný Podpora obnovitelných zdrojů energie formou net meteringu měla značný podíl na rozšíření obnovitelných zdrojů energie v USA. Přes svou popularitu byl také od začátku provázen kritikou jako ohrožení příjmů energetických společností, a tím i jejich schopností poskytovat energetické služby. S rostoucím instalovaným výkonem fotovoltaiky se některé státy rozhodly politiku net meteringu revidovat.
Síť autorizovaných zkušeben v národní asociaci Česká peleta již proškolila a prozkoušela přes 1250 topenářů a instalatérů z oborů kotle na biomasu, kamna na biomasu, tepelná čerpadla, solární termické systémy a fotovoltaické systémy. Nejobsáhlejší databáze a vyhledávací systém www.topenaridotace.cz již obsahuje přes 2500 záznamů. Každý si zde může přehledně nalézt svého montážníka pro dotované instalace vytápění nebo revize a kontroly kotlů.
Evropská komise schválila český systém podpory výroby elektřiny v malých vodních elektrárnách a výroby tepla z bioplynu. Souhlasná stanoviska Komise se týkají systémů podpory běžících do roku 2020 a jejich plný text bude zveřejněn na webových stránkách komise. Na rozhodnutí o výrobě elektřiny ze slunečního záření a dalších obnovitelných zdrojů se ještě čeká.
Pražská energetika (PRE) přichází s novou službou Instalace a servis fotovoltaických elektráren. Služba je určená primárně pro domácnosti vlastnící rodinný dům nebo chalupu, které mají zájem o solární elektrárnu s instalovaným výkonem do 10 kWp bez nutnosti vlastnit licenci na výrobu elektřiny. Součástí nabídky je také speciální produkt FVE, díky němuž zákazníci ušetří na dodávce elektřiny. Pro případné zájemce připravila PRE i výhodné financování samotné výstavby.
Letošní energetická prognóza agentury Bloomberg New Energy Finance (BNEF) zvaná New Energy Outlook 2016 (NEO 2016) se od předpovědi z předchozího ročníku příliš neodchýlila. Z dosavadního vývoje BNEF identifikuje dva hlavní zdroje roku 2040 – OZE a uhlí. Trendy jsou tedy stejné jako loni a NEO 2016 se spíše než převratnými tvrzeními zabývá upřesněním těchto trendů.
Recenzovaný Obnovitelná energie má řadu přínosů, a proto je podporována i vyžadována vládami jednotlivých států i Evropskou unií. Naplňování této snahy však již probíhá na regionální úrovni, a když se neudělá správně, může mít nežádoucí a dlouhodobé dopady, které řada místních zastupitelů – ať už na krajské nebo obecní úrovni – dobře zná.
V roce 2015 byla společností MICRONIC Přerov dokončena implementace řídicího systému Tecomat Foxtrot pro řízení ekonomického provozu vytápění a přípravy TUV ze solárních panelů, zemních vrtů a tepelného čerpadla. Cílem řešení bylo zajistit energetickou soběstačnost administrativní budovy a sportovního centra.
Recenzovaný V roce 2014 byla v Austrálii dokončena unikátní fotovoltaická elektrárna se záložním bateriovým systémem. Systém nenapájí budovu ani nedodává elektřinu do sítě, ale je zdrojem energie pro rozhlasový vysílač. První rok provozu ukazuje vysokou efektivitu, potvrzuje spolehlivost fotovoltaické technologie a její vhodnost i pro náročné spotřebitele.