Loni se v Evropě postavilo 29 gigawattů (GW) nových výrobních kapacit energie, z nichž přes dvě třetiny tvořily obnovitelné zdroje – šlo hlavně o větrné a sluneční elektrárny.
Od 15. března 2016 je možné podávat žádosti o dotace na energetické úspory v bytových domech v Praze. Dotace jsou poskytovány v rámci 2. výzvy pro bytové domy programu Nová zelená úsporám. Druhá výzva je kontinuální a bude otevřena do konce roku 2021. Výzva nabízí vyšší maximální podporu, a to 30 % způsobilých výdajů.
Stát v roce 2015 vyhlásil dva poměrně štědré programy na podporu domácích OZE – Novou zelenou úsporám a kotlíkovou dotaci. Instalaci dotovaných zdrojů však mohou provádět pouze řemeslníci a firmy, které pro to mají patřičnou kvalifikaci. TZB-info přináší přehled míst, kde je možné zkoušku absolvovat a kolik získání kvalifikace stojí.
Český výrobce REGULUS se zapojil do české expozice na mezinárodní výstavě EXPO 2015. Jeho exponáty nebyly hned na první pohled vidět, přesto se staly nedílnou součástí Českého pavilonu. Pavilon totiž využíval energii z obnovitelných zdrojů pro ohřev vody a REGULUS k tomu poskytl ucelenou technologii, která využívala energii získávanou ze slunce a ze vzduchu.
Střídač Fronius Symo Hybrid byl nedávno vyznamenán cenou PLUS v šesti ze sedmi kategorií. V kategorii Inovace, High Quality, Design, Uživatelský komfort, Funkčnost a Ekologie je střídač řady SnapINverter považován za vynikající a inovativní kvalitní výrobek. Kromě toho získal titul Nejlepší výrobek roku 2015/2016 v kategorii Energie a osvětlení.
Recenzovaný Cílem distributora elektrické energie je mít na straně zákazníků pokud možno konstantní odběr. Při správném rozdělení odpínatelných spotřebičů do skupin je možné původní nasmlouvanou hodnotu čtvrthodinového maxima snížit, a tím ušetřit na paušálních platbách. Regulátor čtvrthodinového maxima si tak na sebe může v krátké době vydělat.
Další konference o změnách v energetické legislativě poukázala, že připravenost českých firem na tyto procesy je stále nedostatečná. Důležitým datem je 5. prosinec, kdy se firmy musejí rozhodnout, jakým způsobem budou hlídat své energetické výdaje. Konference se však týkala i jiných novinek energetické legislativy.
Trendem moderní společnosti je trvale rostoucí spotřeba energie. Proto se zaměřujeme na zvyšování podílu OZE a snižování energetické náročnosti spotřebičů, budov i dopravy. Uvědomme si, že z nejčistších forem obnovitelných zdrojů, tj. slunečního záření, větru nebo třeba pohybu mořské vody lze vyrobit výhradně elektrickou energii.
Recenzovaný Je analyzováno stárnutí modulů fotovoltaické elektrárny v Dukovanech. V práci je porovnávána jak výroba elektrické energie v jednotlivých letech, tak pokles hodnot maximálního výkonu fotovoltaického modulu od hodnot udávaných výrobcem a rovněž jsou zde popsány zjištěné defekty na vybraných modulech
Nová hala postavená v areálu Univerzity aplikovaných věd ve finském Häme má téměř nulovou spotřebu energie. Při její stavbě byla použita kombinace řady moderních technologií, např. fasádní fotovoltaiky nebo tepelného čerpadla ve spojení se solárními kolektory.