Trh s fotovoltaickými elektrárnami (FVE) v České republice prochází zásadními změnami. Zatímco počet instalací na rodinných domech zaznamenal výrazný pokles, firemní segment nabírá na síle a ukazuje obrovský potenciál pro budoucí růst.
Společnost FENIX, specialista na sálavé vytápění, nabízí řešení na snižování energetické náročnosti celých budov. Spojení výroby energie z obnovitelných zdrojů ve spojení s domovní baterií, elektrickým vytápěním, ventilací a tzv. chytrou sítí přináší výrazné úspory pro domácnosti, středně velké společnosti i výrobní areály.
Ke sdílení energie v rámci komunit se upírají velká očekávání. Jde o další z krok, který má přispět k zajištění dostupné a levné energie, a zároveň motivovat spotřebitele k přesouvání spotřeby do časových období, kdy je elektřiny dostatek nebo ještě lépe přebytek. Od 1. července 2024 je podle novely energetického zákona č. 458/2000 Sb. (takzvaný Lex OZE II) povoleno komunitní sdílení elektřiny napříč Českou republikou.
Odborný Jedním z problémů, kterému můžeme v budoucnu čelit při výstavbě fotovoltaických elektráren, je nedostatek pracovních sil. Tento článek shrnuje technologická řešení, která jednak pomáhají tomuto nedostatku předcházet, jednak přispívají ke zrychlení výstavby především větších instalací. Vývoj a výroba podobných systémů pak může představovat příležitost pro uplatnění domácího průmyslu.
Zvýšení hodnoty nemovitosti většinou není hlavní motivací, na kterou majitelé domů před instalací solárních panelů pomýšlí. V popředí stojí spíše finanční úspory nebo zájem o udržitelné bydlení. Fotovoltaika se ale do hodnoty nemovitosti promítá zásadním způsobem. O kolik solární panely zvýší hodnotu vašeho domu?
Na letošním veletrhu Intersolar Europe, který se konal od 19. do 21. června v Mnichově, společnost Fronius opět ukázala, proč je tento rakouský solární průkopník nedílnou součástí odvětví. Výzvou „Meet the Solutions“ pozval poskytovatel řešení ke svému stánku dlouhodobé partnery, tisk a všechny zájemce o obnovitelné zdroje energie a představil nové produkty a řešení, aby se 24 hodin slunce stalo realitou.
Kombinace fotovoltaické elektrárny a tepelného čerpadla představuje – při optimálně nastavené komunikaci mezi střídačem a řídicí jednotkou – jeden z nejúčinnějších způsobů využití vlastní vyrobené energie k vytápění a ohřevu vody. Tepelná čerpadla navíc disponují funkcí chlazení, kterou domácnost využije především v letní sezóně: tedy v období, kdy vznikají největší přebytky vyrobené elektřiny.
Ing. Petr Varmuža, technický ředitel společnosti BayWa r.e., vypráví příběh o vývoji asymetrických hybridních střídačů pro český trh. Od svých prvních zkušeností s fotovoltaikou až po úzkou spolupráci s GoodWe Petr odhaluje klíčové momenty a inovace, které v poslední dekádě formovaly sektor obnovitelných zdrojů energie v ČR.
Stále více tepelných čerpadel je dnes instalováno zároveň s domácími fotovoltaickými elektrárnami. Vyvstává tedy zcela relevantní otázka, jak co nejlépe zužitkovat vlastní vyrobenou elektřinu z fotovoltaického systému pro tepelné čerpadlo jakožto významného spotřebiče. Díky energetickému managementu Bosch můžete svým zákazníkům nabídnout efektivní využití elektrické energie z jejich fotovoltaické elektrárny pro vytápění, přípravu teplé vody a využití přebytků (k omezení přetoků do distribuční sítě) např. pro chytré zásuvky a nabíjení elektromobilu.
Pokud chcete získat dotaci na fotovoltaiku o výkonu 50 kWp a více pro velkou budovu, instituci či firmu, musíte do 31. října 2024 získat stavební povolení. Na konci října se uzavírají dotační výzvy a bez stavebního povolení dotaci získat nelze. Pro udělení stavebního povolení musíte mít hotovou projektovou přípravu.