Reklama

Společnost ČEZ ESCO slaví 10 let a hlásí trvalý zájem o energetické úspory

Deset let zkušeností a rostoucí zájem o energetické úspory potvrzují stabilní poptávku. Obce investují především do škol, nemocnic a radnic. Nová legislativa podpoří i úspory ve státních budovách.

Reklama

Více zajímavých videí na estav.tvOn-line televize pro architekturu, stavbu a bydlení

Společnost ČEZ ESCO působící v Česku založil ČEZ v roce 2015 a o dva roky později vstoupil i na německý ESCO trh. Dnes ČEZ ESCO a sesterská Elevion Group působí v celkem 15 zemích, kde mají 117 společností a 182 poboček a zastoupení. Nabízené služby zahrnují dodávku elektřiny a plynu, stavbu a provoz energetických zařízení, včetně kogenerací a fotovoltaických elektráren, HVAC, TZB, elektromobilitu nebo projekty energetických úspor.

Růst tržeb a expanze v Evropě

Celkové roční tržby ČEZ v ESCO službách se za 10 let vyhouply na téměř 50 miliard korun z původních necelých dvou miliard a celkový zisk před odpisy (EBITDA) loni přesáhl 5 miliard korun. V budoucnu ČEZ očekává v sektoru ESCO růst tržeb a EBITDA o zhruba 10 procent ročně, a to zejména organickou cestou.

„Zákazníci chtějí čistší a efektivnější energetiku, úsporu peněz i emisí a také požadují moderní technologie, které jim usnadní podnikání a život. Toto jsou trendy, které stály u zrodu ČEZ ESCO a od té doby dále zintenzivnily. Jsem rád, že ČEZ tento trend zachytil včas a před 10 lety založil ČEZ ESCO a poté Elevion Group, inženýrské firmy, které jsou zákazníkům schopny dodat chytrá moderní energetická a průmyslová řešení na míru. Dnes jsme jedním z největších poskytovatelů ESCO služeb v Evropě, působíme v patnácti státech a chceme se dál rozvíjet. Předpokládáme, že naše hospodářské výsledky v ESCO budou v následujících letech růst tempem zhruba 10 procent ročně,“ říká místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.

Významné projekty a realizace

Celkově má ČEZ v sektoru ESCO zhruba 7 500 zaměstnanců a ročně realizuje 12 500 zakázek, řadu z nich velmi prestižních. Šlo mimo jiné o instalace automatických systémů nebo vzduchotechniky na druhém největším evropském urychlovači částic v Darmstadtu. Elevion Group také staví vůbec největší fotovoltaiku v Nizozemsku o výkonu 189 megawattů. ČEZ ESCO během pouhých čtyř měsíců realizovalo halu s čistými prostory pro výrobce čipů onsemi v Rožnově pod Radhoštěm a dodalo vzduchotechniku pro polární stanici J. G. Mendela na Antarktidě.

Přečtěte si také Největší projekt EPC v ČR realizuje ČEZ ESCO Přečíst článek

Trvalý zájem o úspory navzdory poklesu cen energií

I když v poslední době došlo ke snížení cen elektřiny a plynu, zájem o úsporná opatření podle firmy trvá. Domácnosti, průmyslové podniky i obce si totiž dobře uvědomují rizika budoucích cenových otřesů i možné problémy s dostupností energie.

Velký impulz k většímu zájmu o úspory přinesla energetická krize v roce 2022. Tehdy si mnozí zákazníci poprvé důkladně uvědomili, kolik za energie skutečně platí. Vzrostlo také povědomí o nových technologiích, které umožňují snížit spotřebu. Díky těmto změnám je dnes mnohem snazší zákazníkům vysvětlit, jaké výhody mohou úsporami získat.

„ČEZ ESCO za deset let své existence dokázalo ušetřit svým zákazníkům přes 3 miliardy korun a více než 6 milionů tun emisí CO2. Obsloužili jsme více než 50 000 zákazníků a realizujeme přes 6000 projektů ročně. Máme poloviční podíl na trhu s projekty energetických úspor EPC a jsme dodavateli efektivních řešení pro většinu velkých firem i subjektů veřejné správy. Naše fotovoltaiky, kogenerace, vzduchotechniku či osvětlení najdeme po celém Česku. Velkými úkoly, které nás čekají v následujících letech, je přebudování českého teplárenství a pomoc našemu průmyslu s jeho racionální dekarbonizací,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Energetické úspory ve veřejném sektoru

Obce a města dnes tvoří významnou část zákazníků společnosti Česko, která v této oblasti již realizovala stovky projektů. Nejčastěji se úspory zaměřují na školy, nemocnice, radnice a další veřejné budovy. Výhodné je spojovat více objektů do větších celků, kde lze úspory lépe plánovat i vyhodnocovat.

Významný posun v oblasti veřejného sektoru slibuje novela zákona o kontrole veřejných financí. Ta usnadní realizaci úspor také pro státní instituce, jako jsou vysoké školy nebo fakultní nemocnice. Podle zástupců společnosti Česko se zájem o úspory bude dále šířit i díky pozitivní zkušenosti jednotlivých měst a obcí, které slouží jako inspirace ostatním.

 
 

Reklama