TZB-info doporučuje Stavbu větrných a solárních elektráren by měla významně urychlit novela stavebního zákona platná od 1. 1. 2024. Hlavní změny pro estav.tv představují právníci z advokátní kanceláře Doucha Šikola advokáti.
Početná rodina Čisteckých našla své vysněné bydlení v moderní dřevostavbě na píseckém předměstí. Dřevostavba navržená s cílem poskytnout rodině maximální komfort a užitek se pyšní pečlivě zvolenými stavebními materiály, poskytuje zdravé ovzduší, příjemné klima v zimě i v létě a využívá hned několik technologických vychytávek, jako jsou fotovoltaické panely či rekuperační systém upravující vnitřní teplotu bez využití externí energie.
Porotherm od Wienerbergeru představí ověřené produkty i novinky roku 2024 na veletrhu Infotherma Ostrava. Hlavními tématy 29. ročníku výstavy jsou vytápění, úspory energie a využívání obnovitelných zdrojů. Porotherm představí speciální typ zdiva pro novostavby, který umožňuje efektivní snižování energetické spotřeby v domácnosti. Vystavovaný sortiment bude také doplněn o úsporné produkty z portfolia Wienerbergeru. Veletrh se uskuteční od 22. do 25. ledna 2024 na výstavišti v Ostravě.
Efektivní propojení generátoru s fotovoltaickou elektrárnou sehrává klíčovou roli pro zachování maximálního komfortu domácnosti během zimních měsíců (v případě ostrovních FVE) nebo při výpadku proudu tzv. blackoutu. Jakou ale vhodnou kombinaci zvolit a zároveň nechybovat při výběru? Důležitá otázka, která na počátku může ušetřit nemalé peníze, starosti a taky čas.
Jakými způsoby se šíří hluk v bytových a rodinných domech? Proč je výhodnější vsadit na materiály s vysokou objemovou hmotností? Na co pamatovat při montáži fotovoltaických panelů? Jakými způsoby lze efektivně čelit nedostatku řemeslníků a rostoucí ceně práce? A může být cesta k bydlení bez stresů inspirována minulostí? Odpovědi nejen na tyto otázky dostali účastníci letošního odborného semináře uspořádaného společností KM Beta. Získat je ale může kdokoliv i teď – díky kompletnímu videozáznamu všech přednášek a debat.
Recenzovaný Tento odborný článek se zaměřuje na problematiku zelených střech a jejich vztah ke statice staveb. Analyzuje různé typy zelených střech a jejich vliv na výšku vegetačního souvrství a celkové zatížení. Dále zmiňuje vliv zatížení větrem na zelené střechy zahrnující jak lehké skladby souvrství, tak i problematiku biosolárních střech – systémových řešení zelených střech s fotovoltaikou, kdy jsou nosiče FV přitíženy skladbou zelené střechy. Článek diskutuje o výzvách spojených s navrhováním a inženýrským řešením zelených střech s ohledem na jejich stabilitu a bezpečnost a dává doporučení pro spolupráci střešního zahradníka a statika z pohledu dlouholetého realizátora zelených střech.
Letos již popatnácté se konala odborná konference Defekty budov. Pořádá ji Katedra stavebnictví Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích ve spolupráci s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT) a Sdružením pro ploché střechy. Konference navázala na sérii předcházejících ročníků zaměřených na vady, poruchy, sanace a rekonstrukce konstrukcí a budov, tentokrát v souvislosti s instalacemi fotovoltaiky. Nabízíme některé zajímavé momenty.
Stavba fotovoltaiky téměř výhradně na střechách rodinných domů znamená, „že v době energetické krize dáme levnou elektřinu z fotovoltaiky třeba třetině Benešova,“ říká v rozhovoru Jan Krčmář, ředitel Solární asociace. Jaké jsou bariéry rozvoje fotovoltaiky na rodinných domech, v areálech firem nebo na polích? A proč o ně vůbec usilovat?
Ceny elektřiny a plynu v roce 2022 zvýšily zájem měst a obcí o úspory energie, vlastní obnovitelné zdroje nebo komunitní energetiku. Jak ale tato opatření uchopit, aby dávala smysl a vyplatila se? Informace přináší cyklus regionálních konferencí Zkrotíme energie, který pořádá Svaz moderní energetiky.
Rozvoj fotovoltaického průmyslu není jen o zvyšování účinnosti solárních modulů. Konkurence mezi výrobci je tvrdá a zákazníci jsou stále náročnější. Společnost AIKO Solar Energy se právě objevila v České republice s nabídkou, která na trhu dosud nebyla.
Fotovoltaika bude opět na zemědělské půdě. Tentokrát o to však stojí sami farmáři. Výstavbu agrovoltaiky ale v ČR, stejně jako u jiných obnovitelných zdrojů, brzdí hlavně legislativa. To se teď změní. O agrovoltaice jsme v podcastu estav.tv hovořili s Jiřím Bímem, vedoucím sekce agrovoltaiky Solární asociace.