Odvolaného ministra průmyslu a obchodu Ing. Jiřího Rusnoka ve funkci vystřídá Ing. Milan Urban. Jeden z jeho prvních výroků pro novináře, který je nadpisem dnešního editorialu, ale jistě nebyl příliš šťastný.
V podobě, ve které byly parametry podpory tepelných čerpadel nastaveny doposud, mohlo docházet a docházelo k neefektivním instalacím poškozujícím jak uživatele (klienta), tak i myšlenku účinné podpory úsporné technologie využívání energie a snižování zátěže životního prostředí. Podporu TČ nelze stavět na předpokladu, že lokálně napomohou ke zlepšení ovzduší (výměnou za kotel na uhlí). Přesně na takové argumentaci byla založena podpora přímotopů a stále bohužel i podpora plošné plynofikace.
Stavební řešení budovy vytváří spolu s technickými systémy vytápění, větrání, případně chlazení jeden funkční celek. Jako celek by tedy měly být hodnoceny její stavebně-energetické vlastnosti, což se začíná prosazovat v zahraničí, ale zatím ne u nás. Článek je první částí dvoudílného bloku, jeho druhá část vyjde zítra. Za ní pak bude otevřena diskuze čtenářů k této problematice.
Minulý Nedělní editorial, přetištěný také v internetovém deníku Neviditelný pes, vyvolal většinou nesouhlasné reakce především od odpůrců obnovitelných zdrojů energie.
S předsedou České asociace pro obnovitelné energie Dr. Miroslavem Cenkem Ph.D. jsme hovořili nejen o činnosti asociace, ale i o jeho názorech na energetickou politiku státu.
Je to opravdu opovážlivost. Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel ohlásil v úterý zastavení procesu posuzování vlivů Temelína na životní prostředí, zrušil veřejné slyšení, které mělo být v Linci, a zeptal se naší vlády: "Co by se stalo, kdyby se Temelínská elektrárna neuvedla do provozu?" Má kancléř sousední země právo se takto ptát? Nebo je to opravdu jen naše vnitřní záležitost? A neměli jsme se na to už dávno zeptat p. ministra Grégra my, čeští občané?
Zabezpečení energetických potřeb občanů, podnikatelské i komunální sféry spotřeby je jedním ze základních úkolů každého státu. Ve starověkém státu byly tyto potřeby pokrývány spalováním dřeva a fyzickou prací otroků. S postupujícím vývojem společnosti byly tyto "energetické zdroje" nahrazovány pestrou paletou jiných (alternativních) zdrojů.