Recenzovaný Autor analyzuje podmínky, které pro zdroje tepla vytváří kritéria nuná ke splnění požadavků kladených na budovy s téměř nulovou spotřebou energie (NZEB).
Každoročně se v únoru na pražském holešovickém výstavišti koná veletrh Dřevostavby společně s veletrhem o vytápění a výstavou, která ukazuje mistrovskou práci truhlářů, tesařů a uměleckých řezbářů. Akce svorně dokazují, že obliba dřevostaveb a úsporného bydlení ve spojení s ekologickým designem stále roste – dřevo je materiálem budoucnosti. "Příští akce bude více zaměřená na obce a města," říká manažer veletrhu Vít Nohejl.
Projekt "Intergas od nás" představuje ucelený soubor požadavků na dodavatele plynových kondenzačních závěsných kotlů Intergas s cílem garantovat zákazníkovi vše. Od skutečnosti, zda se daný typ kotle do konkrétního místa instalace vůbec hodí, přes vyřešení všech problémů, které jsou s instalací kondenzačních kotlů vždy spojeny až po pozáruční servis, a to vše s plnou zárukou.
Recenzovaný Rodinné domy s koncepcí elektrického vytápění pomocí elektrokotle, nebo elektrického přímotopného systému a přípravou teplé vody v elektřinou ohřívaném zásobníku nesplňují požadavek na energetickou náročnost budov. Autoři analyzují velikost konverzního faktoru elektrické energie a dalších parametrů, které by splnění požadavku na ENB zajistily.
Společnosti se také mnohem více zajímají o kvalitu vnitřního prostředí budov, v nichž trávíme až 90 % svého času. V souvislosti s tím stoupá také počet firem věnujících se různým oblastem šetrné výstavby od vývoje stavebních technologií přes hospodaření s vodou až po udržitelné materiály a recyklaci odpadů.
Tepelné solární soustavy mají své stabilní místo na trhu a přispívají ke splnění požadavků kladených kritérii na energetickou náročnost budov. Pro rodinné domy bude standard nZEB povinný od 1. 1. 2020 a ten není splnitelný bez podílu obnovitelných energií. V článku jsou naznačeny základní informace týkající se programu Nová zelená úsporám ve vztahu k rodinným domům a tepelným solárním soustavám.
V úterý 21. listopadu 2017 proběhlo na ČVUT slavnostní předání titulů a dalších ocenění v 15. ročníku celostátní soutěže Český energetický a ekologický projekt, stavba a inovace roku 2016. Vyhlášení vítězů již tradičně proběhlo za účasti zástupců PSP ČR, vlády, vypisovatelů, významných osobností oboru a médií. Titul v kategorii A – stavby a budovy získala společnost HAIDY za přestavbu základní školy v Kněžmostě.
Nezbytnost dlouhodobého strategického plánování výstavby, uvažování o životním cyklu budov primárně s ohledem na člověka a jeho měnící se potřeby, nutnost ochlazování měst, potřeba revitalizací staveb a využívání brownfieldů v rámci smart cities – nejen k těmto závěrům dospěl v pořadí již 6. ročník mezinárodní konference Šetrné budovy 2017 pod taktovkou České rady pro šetrné budovy. Více než dvacítka významných zahraničních a domácích řečníků se za účasti téměř tří stovek hostů zaměřila na vize a trendy budoucího vývoje ve vztahu k architektuře, udržitelnosti a automatizaci budov, hospodaření s vodou, cirkulární ekonomice, využívání brownfieldů, problematice chytrých měst či tvorbě zdravého a komfortního vnitřního prostředí.
Třináctý ročník konference Regenerace bytového fondu a veřejných budov, která proběhla 21. a 22. listopadu, přinesl ucelený pohled na aktuální stav navrhování a provádění kontaktních zateplovacích systémů ETICS. Vedle dalších zajímavých témat a „povinných“ přednášek státních institucí se zateplovacím systémům z velké části věnovaly oba dny konference.
Ve čtvrtek 19. 10. proběhl v budově krajského úřadu Pardubického kraje seminář na téma zadávání veřejných zakázek na šetrné budovy, který jsme pořádali společně s Českou radou pro šetrné budovy. Ústředním tématem semináře byly postupy, jichž mohou obce či kraje využít při zadávání zakázek na budovy s téměř nulovou spotřebou energie, jejich financování a architektonické přípravě.
Recenzovaný Článek se zabývá procesem energetické optimalizace unikátního nájemního bytového domu na vysoký energetický standard. Projekt je výjimečný nejen svojí architekturou a velikostí, ale především vizí, díky které byl vytvořen. Nejedná se o běžný developerský počin „postav a prodej“, ale jde o nájemní bydlení s hotelovými službami a plně vybavenými byty. Investorovi tak záleží dlouhodobě nejen na kvalitě a užitném komfortu samotného objektu, ale i na tom, jakým způsobem ovlivní své okolí.
Bateriové úložiště se ukázalo jako velmi flexibilní nástroj optimalizace spotřeby budovy v průběhu 24 hod. cyklu, prokázala se jeho schopnost práce s ohraničeným příkonem při uspokojení všech potřeb. Úložiště v třífázovém zapojení rovněž výrazně přispívá ke zrovnoměrnění odběru energie v jednotlivých fázích.