Modelové výpočty UCCEB při ČVUT v Praze pro stanovení podílu OZE u novostaveb s elektrickým vytápěním po roce 2020.
Recenzovaný Příspěvek prezentuje výsledky studie potenciálu snížení emisí CO2 českého fondu budov v období do roku 2075. Model byl založen na datech aliance Šance pro budovy, která modelovala pět různých scénářů úspor energie v budovách ČR podle hloubky energetických sanací a rychlosti aplikace úsporných opatření. Výsledky byly porovnány s uhlíkovým rozpočtem nastaveným tak, aby byly dodrženy závazky mezinárodní Pařížské klimatické dohody.
Podniky v dohledné době čeká nová povinnost: Na svých parkovištích budou muset vybudovat dostatek vyhrazených stání a dobíjecích stanic pro elektromobily a zajistit přívody elektřiny ke stáním, kde dobíjecí stanice zatím nejsou. Na koho se tyto nové požadavky budou vztahovat? A co všechno bude třeba splnit? Prozkoumali jsme dostupné informace a poradíme, jak se na nová pravidla co nejlépe připravit.
S nástupem standardu budov s téměř nulovou potřebou energie souvisí potřeba utěsnit v domě všechny spáry, včetně těch nacházejících se okolo komína. Požárně bezpečné řešení nevyplývá ze štítkového zařazení komína podle norem, ale opírá se o doporučený způsob daný výrobcem, říká v rozhovoru pro TZB-info Ing. Vrba.
Tradičně se v jihočeské Volyni scházejí okolo Velikonoc všichni příznivci dřeva, především projektanti, architekti, stavaři, lesníci i požárníci, aby představili dřevo jako stavební systém budoucnosti, jako surovinu moderního člověka, kterému není lhostejná ekologie a úspory energií. Dvoudenní konference Dřevostavby 2019 zaznamenala i tentokrát velký ohlas.
Konference Tepelná ochrana budov se koná 23. a 24. května tradičně v hotelu Patria na Štrbském plese ve slovenských Tatrách. Dvoudenní program pod odbornou garancí Ing. Jiřího Šály, CSc., a prof. Ing. Zuzany Sternové, PhD., zaplní přednášky s tématy tepelné ochrany a energetické náročnosti budov. Na příjemné setkání, které se koná každé dva roky, Vás zve i TZB-info jako mediální partner.
V osmi krajských městech proběhne během ledna a února série odborných konferencí HELUZ od A do Z na téma stavby rodinných domů s konstrukčními systémy HELUZ. Jak navrhovat nulové domy po roce 2020? Proč se bez komínu neobejdeme ani v nulovém domě? A nač si dát pozor při navrhování nosných konstrukcí?
Roman Šalomoun a Roman Průša ze společnosti Jablotron Living Technology v rozhovoru pro TZB-info představili nový elektrokotel Volta a doplněk CoolBreeze k větrací jednotce Futura. Oba výrobky jsou součástí portfolia výrobků vyvíjených pro výstavbu domů, rodinných domů, v nízkoenergetickém standardu NZEB, který bude obecně závazný již od 1. 1. 2020.
Recenzovaný Článek popisuje základní principy hodnocení šetrných budov národní metodikou SBToolCZ se zaměřením na nejnovější verzi této metodiky pro školské budovy. Dále je uveden příklad certifikované školské budovy, jejíž renovace byla posuzována a optimalizována s využitím systému SBToolCZ. Výsledkem je přeměna stávajícího veřejného objektu na inteligentní energeticky nulovou budovu.
Recenzovaný Text se věnuje dosud málo sledované stavebněfyzikální souvislosti použití střešních oken v domech s velmi nízkou energetickou náročností. Z energetického hlediska mají být počty a velikosti střešních oken navrhovány velmi zdrženlivě. Je úlohou projektanta, aby vybral nejlepší dostupná okna a nutné související zvýšení prostupu tepla vykompenzoval zlepšením kvality jiné části obálky budovy.