OdbornýPodle tabulky lze provést základní porovnání provozních nákladů TČ vzduch/voda a kotlů na biomasu při vytápění domácností zohledňující možné změny cen elektrické energie a paliv z biomasy.
Technologie fotovoltaiky kombinované se zemědělstvím i velkokapacitních elektrických akumulátorů jsou již na trhu a je po nich poptávka. Pro plnohodnotné využití těchto zařízení je ale potřeba, aby je bylo možné legálně provozovat. Potřebné kroky nyní podnikly německá a rumunská vláda.
OdbornýDřevní peleta se u nás vyrábí výhradně ze zbytkové suroviny při zpracování dřeva. Na výrobu, distribuci, včetně energie na dávkování jednoho kilogramu pelet do hořáku, je potřeba cca 0,2 kWh energie z fosilních neobnovitelných zdrojů, což je 4,1 % z její výhřevnosti.
Cena dřevních pelet vzrostla. V porovnání s ostatními zdroji energií je však stále velmi výhodná. V článku je podrobněji popsán vývoj a aktuální stav na trhu v ČR a okolních státech.
Biometan je přirozenou náhradou zemního plynu z Ruska. V Česku podle odborníků může v dohledné době nahradit okolo 5 procent současné spotřeby zemního plynu.
Cílem novely zákona o podporovaných zdrojích energie je také nastartování rozvoje zatím marginálního sektoru výroby biometanu. Počítá se s tím, že vzniknou nové biometanové stanice, a že některé stávající bioplynové stanice projdou konverzí na biometanovou stanici.
TZB-info doporučujeČeský soběstačný dům stojí v Pošumaví a není napojený na žádné sítě. Jak si zvládne tento ostrovní dům zajistit dostatek elektřiny a tepla?
3.4.2022
Ing. Jiří Horák, Ph.D., alias SMOKEMAN, Ing. František Hopan, Ph.D.
Aby hořlavina obsažená v palivu řádně shořela, a tím nám předala energii, je potřeba zajistit minimálně 4 podmínky – musí tam být, musí se k sobě přiblížit, musí se jim chtít a musí mít čas a prostor.
Novela zákona o podporovaných zdrojích energie přináší nové způsoby podpory obnovitelných zdrojů energie. Zároveň reformuje systém vydávání záruk původu vyrobené elektřiny a rozšiřuje je na další zdroje.
Z prachu pocházejícího ze spalování dřeva se vytváří strašák. Přitom moderní spotřebiče ho produkují násobně menší množství než milióny starých kamen a krbů nebo kotlů. Stačí je vyměnit. A dále užitečně využívat obnovitelnou dřevní hmotu, která už jinak využít nejde.
Dotační podpora obnovitelných zdrojů energie je stanovena na určitou dobu. Co se stane, až tato doba uběhne? Zůstane podpora zdrojům, které prošly renovací nebo výměnou komponentů? Na oba případy reaguje Novela zákona o podporovaných zdrojích energie.
Politicky zřejmě nejkontroverznější a nejvíce diskutovanou částí novely zákona o podporovaných zdrojích energie jsou § 30 až § 37, které upravují postup pro kontrolu přiměřenosti podpory, která je již vyplácena zdrojům uvedeným do provozu v letech 2006 až 2015.
Invaze na Ukrajinu vznesla na evropskou energetiku bezprostřední požadavek vyšší soběstačnosti a bezpečnosti. Doteď přitom bylo prioritou snižování emisí. Co z toho vyplývá?
Mezinárodní energetická agentura (IEA) představila 10 návrhů, jak by se mohla Evropa zbavit závislosti na ruském zemním plynu. K nim přidává jednoho podstatného „žolíka“. Co navrhuje?
Vlhkost spalovaného dřeva zásadním způsobem ovlivňuje ekonomiku provozu a účinnost spalovacího zdroje, potřebu čistění komínů, ale i množství emisí, které tento zdroj vypouští do ovzduší.