Rozhovor s Ing. Petrem Cankařem ze společnosti Atmos, která momentálně patří mezi největší producenty kotlů na pevná paliva v Evropě.
Máte přebytek palivového dřeva a nevíte co s ním? Nebo naopak vytápíte biomasou a máte jí nedostatek? Nový specializovaný web "topení dřevem" Vám může rychle pomoci při uspokojení Vaší nabídky či poptávky po dřevě a další spalitelné biomase.
Nový ministr životního prostředí Petr Jan Kalaš obnovil příjem žádostí o podporu obnovitelných zdrojů na Státní fond životního prostředí. Desítky registrovaných žádostí o podporu však leží na Fondu bezmála půl roku, aniž by prošly rozhodovacím řízením. Má Fond dostatek finančních prostředků na další příjem žádostí?
Třebíč žije biomasou. Po kotlích na štěpku a instalaci ORC jednotky, které zásobují teplem část města od roku 2005, je zde ve fázi realizace další zdroj, tentokrát 5 MW kotel na slámu. Celkově vzroste instalovaný výkon z biomasy na zdroji na 15 MW.
Počiatkom roku 2000 sa firma Raden Košice zapojila do ekonomizácie kotolní a spracovala projekty na znižovanie spotreby zemného plynu v kotolniach v katastri obce Turňa nad Bodvou, ktorá má cca 3100 obyvateľov a leží juhovýchodne od mesta Rožňava v Turnianskej pahorkatine v teplotnom pásme 15 °C s prevládajúcimi severozápadnými vetrami.
Během roku 2005 vypracovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu první unikátní statistiky o využívání základních obnovitelných zdrojů energie v naší republice. Následující článek je průvodcem k těmto statistikám, které jsou ke stažení v oboru Obnovitelná energie - Dokumenty.
Stoupající ceny energií, elektřiny, topných olejů i zemního plynu způsobují návrat k topení pevnými palivy, bohužel v nemálo případech se topí nejen jimi, ale také vším, co hoří, což má negativní dopad na ovzduší v mnohých obcích. Článek pojednává o možnostech využití biopaliv, jako jsou např. topné brikety z obilí, slámy, energetického šťovíku apod.
SFŽP otevřel 15.3.2006 příjem žádostí do národních programů nejen pro fyzické osoby. Jedná se spíše o předvolební krok než o skutečnou formu podpory. Zájem je veliký, prostředků je málo. Finance z fondů Evropské unie díky komplikovaným administrativním procesům čerpáme pomalu. Pro malé projekty fyzických osob nejsou určeny vůbec.
Výroba elektřiny ze zvláštních plynů, zejména bioplynu, v posledních letech vzrůstá. Přispěla k tomu státní podpora, především přijetí zákona o obnovitelných zdrojích energie. Co všechno se dá spalovat při kogeneraci s plynovými motory? Jaké jsou výkupní ceny? Nejen těmito otázkami se zabývá dnešní díl ze seriálu článků na téma KOGENERACE.
Úvodním dílem startujeme sérii článků na téma kogenerační technologie, využití zvláštních plynů a dimenzování kogenerace. Tématům budeme věnovat několik článků během zimních měsíců. Jak je to s historií kogenerace, proč nastal její boom právě v posledních desetiletích, jakou má oporu v legislativě? Nejen na tyto otázky však naleznete odpovědi již dnes.
Schválení zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů včetně změn některých zákonů je jedním z nejdůležitějších kroků k ochraně životního prostředí a udržitelného rozvoje nejen u nás. Co nám říká, co garantuje a co s jeho platností vlastně může investor nebo chce celá naše společnost dosáhnout?