logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
BIM - Informační model budovy
Archiv článků od 9.2.2020 do 7.10.2020

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

7.10.2020
Česká agentura pro standardizaci

Přes veškerou snahu organizátorů v letošním plánovaném termínu nebude možné uskutečnit druhý ročník Summitu Koncepce BIM. Návštěvníci konference z řad všech stavebních profesí ale o unikátní setkání se zástupci vlád a státní správy řady evropských zemí i Česka nepřijdou.

22.9.2020
Callida, s.r.o.

Během léta představila společnost Callida nový produkt, který výrazně usnadňuje koordinaci a spolupráci na projektech. Je to Asite Adoddle – cloudová aplikace, která v sobě slučuje CDE a Field Management. Tento účinný nástroj je nejen uživatelsky přívětivý, ale také je kompletně v češtině, přestože pochází z Velké Británie. Pojďme se blíže seznámit s touto zajímavou aplikací a ukázat si, jaké možnosti nabízí.

17.9.2020
Callida, s.r.o.

Společnost Callida vznikla v roce 1990. Během 30 let se z malé softwarové firmy zaměřené na stavební rozpočty stal dodavatel komplexního řešení v oblasti řízení projektů. Je to stabilní firma a spolehlivý partner, který dnes svým zákazníkům poskytuje produkty a služby pro všechny fáze životního cyklu stavebních zakázek – od přípravy, přes realizaci a zdárné dokončení až po následnou správu. Jaká byla cesta k úspěchu a jaké má Callida vize do budoucna, to se dočtete v následujícím článku.

14.9.2020
Česká agentura pro standardizaci

Česká agentura pro standardizaci (ČAS) koncepčně připravuje zavedení metody BIM do české stavební praxe. V uzavřeném memorandu se všechny zúčastněné strany dohodly na vytvoření expertní skupiny, která připraví jednu z klíčových částí obsahu Datového standardu staveb – strukturu a přehled informací vyžadovaných právními předpisy pro fázi povolování stavby.

24.6.2020
Callida, s.r.o.

V dnešní době je při řízení projektů nejdůležitější mít vždy po ruce aktuální informace – snadno, rychle a na jednom místě. Jedině tak můžete učinit při přípravě i v průběhu stavební zakázky správná rozhodnutí.

Objekt ELI Beamlines – laserové centrum Břežany (zdroj – Akademie věd ČR)
16.6.2020
Bim.Point

Neměli bychom zapomínat na to, jak efektivně využívat informace o budově i po dokončení stavby. Teprve pak můžeme hovořit, že informace o budově jsou využívány pro správu budovy, respektive pro obor Facility Management (FM).

Workshopy s vládní Koncepcí BIM, foto ČAS
8.6.2020
Česká agentura pro standardizaci, Jaroslav Nechyba, Česká agentura pro standardizaci

Sdílení dat ke stavbám v digitální podobě bude brzy jednodušší. Nejen u nás ale i ve velké části Evropy. Česko se stalo iniciátorem vzniku nového klasifikačního systému CCI na evropské úrovni. Společný klasifikační systém zajistí jednotné pojmenování všech prvků stavby, které bude srozumitelné napříč obory i různými používanými programy. Zjednodušeně řečeno, zásuvka bude vždy zásuvka, ať ji již ve svém počítači a programu otevře projektant, investor, správcovská firma nebo kdokoli další. Mezinárodní spolupráce navíc rozšíří jeho využívání i do dalších zemí (nejen) EU.

19.5.2020
DELTA Group ČR - Delta Projektconsult s.r.o.

Vídeň pravidelně obsazuje první příčky v žebříčcích kvality života. Stala se v Evropě nejžádanější adresou. Zdá se, že z úspěšného fungování její bytové politiky má Praha zájem si vzít inspiraci. Magistrát města Prahy v průběhu února letošního roku odsouhlasil smlouvu o vzájemné spolupráci s Vídní a rád by se inspiroval úspěchem hlavního města našich rakouských sousedů.

6.5.2020
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

Vymyslet systém vodoměrů, popřípadě měřičů tepla, k tomu způsob měření a následně správu dat, je velký oříšek. Orientace ve vodoměrech, co který umí, ale hlavně co neumí, je zlatý grál dnešní doby. Kudy tato cesta vede, na co je potřeba se zaměřit a jaký je výsledný přínos? A kdo nás tím vším provede?

9.4.2020
Wavin Czechia s.r.o.

Wavin knihovny pro program Revit se vyznačují vysokou úrovní detailu a věrohodnosti celé výsledné instalace. Knihovny mají mnoho užitečných funkcí, které jsou specifické vždy pro daný typ systému, který se v projektu vyskytuje. Vlastní tvorba potrubních rozvodů je následně založena na intuitivním přístupu k modelování. Obrovskou výhodou knihoven Wavin je fakt, že věrohodně kopírují produktový sortiment výrobce ve všech jeho detailech.

Jaroslav Nechyba, ČAS
20.3.2020
redakce

Koncepce BIM 2022 spočívá ve využívání digitálních technologií při přípravě, realizaci a provozování staveb realizovaných jako veřejné zakázky. Ty budou od roku 2022 realizovány formou Building Information Managementu. Na otázky odpovídá Jaroslav Nechyba, ředitel odboru Koncepce BIM 2022 při České agentuře pro standardizaci.

19.3.2020
redakce

Pokud firma začíná projektovat v BIM, je klíčové zvolit si BIM manažera, jehož zodpovědností je vytvářet podporu řadovým projektantům a tvořit standardy BIM ve firmě. V rozhovoru odpovídá Michal Špalek ze společnosti Energy Benefit Centre.

© AdobeStock
16.3.2020
Michal Špalek, Energy Benefit Centre a.s.

Odborný Level of detail (LOD) byl původní název konceptu, který vzniknul v USA ve firmě VicoSoftware. AIA (American Institute of Architects) jej převzala a přejmenovala jej na Level of Development (LOD), který tento pojem vystihuje lépe a obsahuje jak grafickou, tak informační podrobnost modelu. Level of detail je totiž nejčastěji interpretován pouze jako grafická podrobnost modelu. Naopak v Anglii NBS (National Building Specification) sestavila vlastní systém a nazvala jej Level of Definition (LOD), který je velmi podobný, ale komplexnější. Velmi často dochází k záměně těchto pojmů a je doporučeno zkratku LOD využívat pouze pro Level of Development nebo Level of Definition.

12.3.2020
Tomáš Svoboda, obchodní ředitel společnosti Callida, Callida, s.r.o.

TZB-info doporučuje A tenhle znáte? Potkají se dva kolegové ze stavební branže. Je jedno, jestli to jsou rozpočtáři, přípraváři, projektoví manažeři či stavbyvedoucí, a jeden povídá tomu druhému: „Představte si, že už existuje jeden univerzální formát pro výměnu dat

© AdobeStock
9.2.2020
Michal Špalek, Energy Benefit Centre a.s.

CDE – Common Data Environment je jediný zdroj informací, který určený ke shromažďování, správě a šíření informací pro všechny, kteří se podílí na projektu. Výhodou je usnadnění práce mezi jednotlivými týmy, definuje vždy jedinou platnou verzi informace, a tím zamezuje chybám, duplicitám a nedorozumění.

© AdobeStock
9.2.2020
Michal Špalek, Energy Benefit Centre a.s.

Softwarů, které jsou určeny pro práci s BIM, je velké množství. Dají se rozdělit na tři základní kategorie – pro navrhování staveb, pro správu staveb a pro prohlížení.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.