Projektování a správa staveb v BIM se stává realitou. Zkušenosti z praxe DELTA
BIM – Building Infromation Modeling je digitální model zobrazující budovu ve virtuálním prostředí. Nejde ale jen o zobrazení ve 3D, model je především nositelem dalších informací. Co všechno digitalizace umožňuje, nám dobře demonstruje například automobilový průmysl.
Již dlouho je snaha společnosti tyto myšlenky zavést i ve stavebnictví. Jak se to nyní daří vyprávěl ve studiu TZB-info jednatel společnosti DELTA Česká republika.
„BIM není jen o 3D zobrazení, ale hlavní přínos, který nám BIM do projektu dal, je nový způsob spolupráce a koordinace týmu,“ uvádí jednatel společnosti DELTA Česká republika Erik Štefanovič.
Papírové výkresy používali projektanti tisíce let, neměli možnost zjistit, jak objekt bude skutečně fungovat. V BIM mohou projektanti věnovat startu projektu více pozornosti a mají možnost si budovu vyzkoušet dříve, než je postavena. Důkladně připravený projekt v BIM znamená úsporu omylů, tedy času i peněz na stavbě.
„Narážíme na nepřipravenost některých subjektů, které se na úspěšné realizaci projektu podílí (například v komunikaci s úřady či realizačními firmami) a díky tomu jsme nuceni vytvářet digitální dvojče budovy,“ pokračuje Erik Štefanovič.
Co je myšleno pojmem digitální dvojče? A jaké má firma zkušenosti s BIM ze zahraničních realizací v západní Evropě. Jak se firmě daří implementovat digitální stavebnictví na české projekty? Podívejte se na celý rozhovor ve videu.
Soustřeďujeme ve svém týmu více než 400 odborníků a expertů na architekturu, projekci staveb včetně BIM projektování, projektový management a celkové řízení a koordinaci staveb včetně detailního stavebního dozoru - digitální nástroje Datenpool, PlanRadar, ...