BIM je zkratka anglického termínu Building Information Modeling nebo také Building Information Management. Do češtiny jej překládáme nejčastěji jako Informační model budovy. Na základě této definice by bylo možné si představit, že se jedná pouze o digitální model budovy ve 3D, který zahrnuje geometrický model budovy a negrafické informace k budově a jejím částem. S těmito třemi čistě prostorovými dimenzemi si ale při popisu BIM nevystačíme.
Informační model budovy může zahrnovat veškeré fáze budovy, od fáze definice investičního záměru, přes fázi projekční přípravy, fázi výstavby, fázi samotného užívání budovy, fázi případné změny dokončené budovy až po fázi demolice budovy. Čas se často označuje za tzv. čtvrtý rozměr modelu - 4D. Někdy jsou připojovány i další dimenze, jako cena (5D model), udržitelnost (6D model) atd.
Do procesu BIM v ideálním případě vstupují všechny zainteresované strany. V projekční fázi to jsou investor, architekt, projektant, oboroví specialisté (statik, rozpočtář, akustik, tepelný technik, energetik atd.), v dalších fázích se připojí zhotovitel, uživatel budovy, správce budovy atd. Je zřejmé, že pokud mají všechny tyto skupiny osob účinně spolupracovat na jednom projektu, je nutné dodržovat určitá pravidla spolupráce. Velmi důležité je sdílení informací. V souvislosti se sdílením informací v BIM mluvíme o tzv. společném datovém prostředí (anglicky Common Data Environment, zkr. CDE).