Nejmodernější geodetické technologie a služby v jednom – to je BIM3D
Profesionální pořizování 3D dat se zpracováním BIM modelů a zajištění leteckých snímků s následnou tvorbou ortofotomap. Tak by se v kostce daly popsat služby na BIM3D.cz, které společnost HRDLIČKA spustila v březnu letošního roku. Pojďte se o celém inovativním projektu dozvědět víc!
O společnosti Hrdlička
HRDLIČKA spol. s r.o. patří mezi největší poskytovatele geomatických služeb v České republice. Nabízí řešení pro odbornou i širokou i veřejnost, soukromé podniky, státní i veřejnou správu. Významnými klienty jsou společnosti působící v oborech stavebnictví, energetiky, telekomunikací a vodohospodářství.
BIM (building information modeling) a 3D data jsou trendem, který hýbe celým stavebnictvím. To potvrzuje i Lea Leinweberová ze společnosti Hrdlička, která pracuje na pozici vedoucí oddělení zabývajícího se právě jejich pořizováním a která budoucnost 3D dat a modelů vidí velmi pozitivně. A právě společnost Hrdlička spustila ucelený projekt BIM3D.cz, který nabízí služby právě pro získávání a zpracování výše zmíněných dat či modelů.
Pojďme se na jednotlivé služby podívat detailněji
- Laserové skenování
- Fotogrammetrie
- Ortofotomapa
- 3D modely
- BIM
Prvním krokem je sběr dat
LASEROVÉ SKENOVÁNÍ
Moderní metoda laserového skenování je určena pro sběr 3D dat objektů jakéhokoliv rozměru, a to v té nejvyšší úrovni detailu. 3D laserový skener, který používá tým ze společnosti Hrdlička, sbírá až 1 milion bodů za sekundu. Díky této metodě pak vzniká výsledné mračno bodů, které reprezentuje aktuální stav objektu v daném čase.
Mezi výhody laserového skenování patří přesné měření objektů s minimem odchylek, velmi rychlý sběr obrovského množství 3D dat a komplexní měřická dokumentace odpovídající skutečnosti. Díky menšímu počtu doměřování dochází k snížení ekonomických nákladů a musíme zmínit i špičkovou techniku, díky které je měření možné ve stísněných prostorech a za špatných světelných podmínek.
Konkrétně se jedná o mobilní laserový skenovací systém Geoslam ZEB REVO RT, skenovací totální stanici Trimble X7 či SX10 a laser skener FARO Focus M.
Laserové skenování v praxi
Pro lepší představu a pochopení metodiky uvádíme konkrétní příklad z praxe, kdy společnost Hrdlička provedla detailní laserové skenování stožárů VVN za účelem doplnění chybějící dokumentace. Bylo tedy nutné vytvořit podklady pro výkresovou dokumentaci a případný 3D model stávajících stožárů.
Tato metoda byla zvolena vzhledem k tvarové členitosti stožárů a požadavku na vysokou přesnost. U terénních prací proběhlo statické pozemní laserové skenování, kdy se stožár naskenoval ze všech stran tak, aby výsledná hustota naskenovaných bodů byla průměrně 1 cm s přesností 3 mm. Poté vzniklo bodové mračno, které sloužilo jako podklad pro vytvoření dokumentace příhradových stožárů. Díky tomu také došlo k odhalení deformací vybraných prvků stožárů.
FOTOGRAMMETRIE
Další měřičskou metodou, na kterou se firma Hrdlička specializuje, je fotogrammetrie. Tato metoda umožňuje rychlý a bezkontaktní sběr dat o zemském povrchu digitálními fotoaparáty – za pomoci buďto bezpilotních křídel nebo dronů. Během letu je snímán a měřen zemský povrch, následně se pak vyhodnocuje zaznamenaný stav z pořízených fotografií v čase. Pro fotogrammetrii Hrdlička využívá dron DJI Phantom 4 Pro a bezpilotní křídlo senseFly eBee Plus.
Sběr dat pomocí fotogrammetrie a následný výpočet kubatur odtěžení pro Vápenku Čertovy schody
Výhody a výstupy fotogrammetrie v kostce
Rozhodně musíme zmínit rychlost, přesnost a možnost zaměření velkého území. Dále mezi výhody této metody patří aktuálnost a vysoká podrobnost a možnost sledování vývoje stavu lokality nebo objektu v určitých časových úsecích.
Výstupy služby fotogrammetrie
- Ortofoto ve vysokém rozlišení
- Digitální model terénu a povrchu
- Barevné mračno bodů či mesh
- Výpočet kubatur odtěžení v lomech, přesuny zeminy apod.
- Vizualizace prostorových dat
Výsledný produkt: Ortofotomapy, 3D modely, 2D výkresy nebo BIM
ORTOFOTOMAPA
Pod tímto pojmem si představte kartografické dílo, které je složené z leteckých měřících snímků u nichž jsou zachovány veškeré náležitosti mapy – tedy měřítko, souřadnicový systém a směrová orientace. Jsou pořizovány za pomocí bezpilotního systému senseFly eBee Plus, který je využíván především pro rozlohou větší zakázky, nebo skrze dron DJI Phantom 4 Pro. Ten se využívá převážně pro přesnější a méně rozsáhlé zakázky, či v případě vertikálního mapování.
Postup tvorby ortofotomapy
Jaké jsou výhody a výstupy při tvorbě ortofotomapy?
Mezi hlavní výhody řadíme přesnost a tvarovou věrnost mapovaného terénu, stejně tak jako zobrazení skutečných barev, díky čemuž je uživatelům poskytnuta lepší čitelnost. Taktéž je možno zaměřit nebezpečné a těžko přístupné terény a lokality. Díky ortofotomapám získá uživatel úplný a přehledný pohled na zemský povrch, a v případě potřeby lze sledovat vývoj stavu lokality nebo objektu v určitých časových úsecích.
K čemu slouží ortofotomapy?
- Pro účely mapování větších i menších území
- Pro tvorbu aktuálního digitálního modelu terénu nebo povrchu
- Pro vyhodnocení zdravotního stavu vegetace
- Pro nalezení tepelných ztrát
Výstupy služby ortofotomapa
- Ortofoto ve vysokém rozlišení
- Digitální model terénu a povrchu
- Barevné mračno bodů nebo mesh
- Vizualizace prostorových dat
3D MODELY
Cílem 3D modelů je zobrazit skutečný stav budov, objektů nebo třeba průmyslových komplexů. Každý 3D model je vyhotoven v požadované hustotě bodů a maximální přesnosti, díky které pak dochází k projektování a modelování nových staveb.
A jak 3D modelování vlastně probíhá?
Nejdříve je nutno specifikovat konkrétní požadavky na model – typ modelu (rastr, vektor), úroveň či formát. Poté dochází ke sběru dat – podle typu terénu nebo objektu se vybere vhodná metoda sběru (např. laserová skenování, fotogrammetrie). Ve chvíli, kdy se sesbírají data, je nutné je vhodně zpracovat do požadovaného výstupu. V případě modelování nabízí společnost Hrdlička 3D digitální modely v požadované úrovni detailu nebo 2D vygenerovanou výkresovou dokumentaci.
Pojďme si představit konkrétní případovou studii.
3D model zámku Nekmíř
Renesančně-barokní zámek se nachází 12 km od Plzně a byl postaven na místě středověké tvrze ze 14. století. Do dnešní podoby byl však zámek přestavěn ve 2. polovině 18. století. Pro snímání vnitřních i vnějších prostorů firma Hrdlička zvolila laserové skenování přístroji Trimble SX10 a Geoslam ZEB REVO RT.
Z takto získaného mračna bodů byl vytvořen přesný 3D model krovu všech dřevěných prvků, který posloužil jako podklad pro projekční kancelář. Ta tyto podklady potřebovala pro možnost generování půdorysu, pohledů a řezů v libovolném místě krovu. Vytvořená data Hrdlička programově zpracoval za pomocí softwarových programů Autodesk ReCap, REVIT a Autocad.
Postup tvorby 3D modelu krovu zámku Nekmíř: specifikace požadavků na model, sběr dat a jejich zpracování do cílového modelu
BIM
Zkratka BIM vychází z anglického pojmu building information modeling. V češtině pak mluvíme o tzv. Informačním modelu budovy. Jedná se moderní proces tvorby 3D modelu budov, který reprezentuje fyzický a funkční objekt se všemi jeho charakteristikami. Stručně řečeno, v případě BIM se jedná o takové elektronické dvojče reálného objektu, a to se všemi grafickými a popisnými informacemi o všech prvcích.
BIM se hojně využívají při projektování, evidenci stavby nebo třeba i při správě budovy, BIM je ideálním zdrojem dat pro facility management.
Jaké výhody přináší informační model budovy?
V první řadě je to rozhodně úspora nákladů a času za celý životní cyklus stavby, dále pak lepší kontrola stavebního procesu a zvýšení kvality díla. Díky přesným výstupům dochází i ke zlepšení komunikace mezi účastníky stavebního procesu, a to nejen díky snadnějšímu přístupu všech zúčastněných k informacím.
Výstupy služby BIM
- 3D digitální model v požadované úrovni detailu
- Možnost vizualizace modelu ve webové prohlížečce
- Nové možnosti prezentace a vysvětlení stavebního projektu
- Analýzy a vyhodnocování dat formou tabulkových výkazů
Fáze tvorby BIM modelu areálu stavební firmy z Valašského Meziříčí
Pokud vás měření a zpracování digitálních dat zajímá více, navštivte stránky www.bim3d.cz, podívejte se na YouTube kanál, kde najdete spoustu zajímavých videí nebo si poslechněte některý z podcastů Let's HRDLIČKA.