Nadace ABF ji pořádá ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu, Českou agenturou pro standardizaci, Svazem podnikatelů ve stavebnictví a dalšími partnery.
Vice než 12 % developerů zpracovává v BIM takřka všechny své podklady. Vyplývá to z posledního průzkumu, který pro společnost Wavin uskutečnila agentura Strateggo. Tento fakt bude jistě ještě umocněn novou legislativou, která pro určité stavby stanoví využití této metodiky jako povinné. Dává to smysl jak z pohledu přesnějších časových a finančních plánů, tak i reálnějšího pohledu na objekt a jeho následnou správu.
Více než polovina projekčních společností v České republice využívá při práci na svých projektech proces BIM a další téměř pětina jej plánuje brzy implementovat. Jaké typy firem drží krok s digitalizací a jaké se s technologiemi budoucnosti teprve seznamují? Jaký vliv má na modernizaci teritoriální působnost společností a jak české projekční firmy vidí svoji budoucnost na trhu? To ukázal unikátní výzkum realizovaný v prvním čtvrtletí letošního roku. Seznamte se s jeho výsledky.
Recenzovaný Článok sa zaoberá informačným modelovaním stavieb a tvorbou digitálnych dvojčiat stavieb využitím moderných metód zberu priestorových údajov (TLS a fotogrametria), pričom predstavuje algoritmus na automatizovanú kontrolu vyhotovenia stavebných objektov. Popisuje algoritmus pre automatizovanú tvorbu rozdielových modelov medzi BIM modelom a údajmi získanými z TLS resp. fotogrametricky. Výsledky slúžia na verifikáciu geometrických parametrov konštrukčných prvkov (ako napr. rovinnosť stien, priamosť potrubí), ako aj určenie odchýlok ich umiestnenia (poloha a orientácia) od samotného projektu (BIM modelu). Takto získané údaje slúžia ako podklad na kvalifikáciu a kvantifikáciu odchýlok počas riadenia výstavby.
Robotizace stavebnictví by mohla významně pomoci v urychlení výstavby, ale také by mohla kompenzovat nedostatek pracovníků, kterým stavební společnosti čelí. Celý proces je ovšem stále v plenkách. Jedním z hlavních předpokladů robotizace je funkční a využívaný BIM, ale také jistá úroveň technologického vybavení, kterou stavební společnosti zatím nedisponují. I přesto je velká část společností ochotna do robotizace investovat, a to až 15 % ze svého zisku. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q1/2021 zpracované analytickou společností CEEC Research.
Generativní navrhování je revoluční technologie, bez které se už v blízké budoucnosti úspěšné firmy neobejdou. S jeho pomocí lidé spojují síly s umělou inteligencí a objevují nevídaná konstrukční řešení a šetří čas i peníze. Tento nastupující fenomén je hybatelem ekonomického růstu a svým uživatelům poskytuje náskok před konkurencí. Jak zvládnout první návrh pomocí generativního designu?
Společnost Xella je nadnárodním výrobcem stavebních materiálů a jedním z pilířů její činnosti je i systematické zkoumání trhu, jeho potřeb, potenciálu či bariér. V České republice a na Slovensku aktuálně vidí Ing. arch. Zdeněk Podlaha, BIM manager Xella CZ&SK a Martin Mihál, vedoucí technického oddělení Xella CZ&SK, šest základních bodů, které je třeba ve stavebnictví řešit.
Když zajdete kdekoliv na světě do muzea, s největší pravděpodobností se budou tamní sbírky ohlížet do minulosti. V Dubaji se ale právě teď staví muzeum, kde tomu bude přesně naopak. Nové Muzeum budoucnosti má být inkubátorem nových nápadů a místem, kde se budou na odiv vystavovat inovace. Tuto ideu dokonale odráží i budova muzea.
Recenzovaný Článek se zabývá datovou strukturou pro účely posuzování životního cyklu staveb s využitím informačního modelu budovy (BIM). Posuzování životního cyklu (LCA) je metoda, využitelná pro prokázání vhodnosti navržených materiálů, konstrukcí nebo celých budov z hlediska životního cyklu a jeho působení na životní prostředí.
Magistrát města Třince hledal systémové řešení pro sběr informací a požadavků, a proto v roce 2015 začal využívat sdílené datové prostředí (CDE). V CDE se začala řešit správa dokumentů a realizace. Prvním pilotním projektem, na kterém si CDE vyzkoušeli, byla výstavba sportovní haly na ulici Nádražní mezi PZŠ Gustawa Przeczka a Jubilejní Masarykovou ZŠ.
Recenzovaný Rychlý postupující proces digitalizace ve stavebnictví zahrnuje i oblast geotechniky. Proces BIM je jedním z jeho projevů. Propojení 3D modelu podloží a vlastní geotechnické konstrukce tak může podat jasnější pohled na interakci této konstrukce s podložím. Současně však umožňuje zřetelnou kontrolu pro všechny účastníky stavebního procesu, zda všechny podmínky této vzájemné interakce jsou splněny, zda je zde docíleno základního principu navrhování geotechnických konstrukcí – péče věnovaná všem fázím návrhu a realizace musí odpovídat riziku s touto konstrukcí a podložím spojené. V této souvislosti bude též uvedena specifikace návrhu EC 7 druhé generace, jež s různými modely počítá.
Metoda BIM pomalu proniká do výuky středních škol stavebního zaměření. Nejpozději od září roku 2022 jim její zařazení ostatně ukládají také rámcové vzdělávací programy platné od podzimu loňského roku. Změny čekají také studijní programy technických vysokých škol, které již informační modelování vyučují.
Skupina Top Estates patří mezi lídry českých developerů, kteří nové rezidenční projekty realizují s podporou a v prostředí BIM. Díky nové technologii bude možné v projektech rychleji reagovat na změny, zvýšit efektivitu a do budoucna usnadnit i správu nemovitosti. Vysoký stupeň kvality v přípravě projektu se projeví i v zodpovědném přístupu ke klientům a uživatelům.