OdbornýVýroba velkokapacitních akumulátorů je poměrně nové odvětví. Návrh a stavba bateriového úložiště, které má splňovat určité parametry a zároveň mít ustálený výrobní proces, tak zatím naráží na řadu výzev.
Teprve zima prověří, jak zvládne fungovat dům odpojený od sítě. Vypravili jsme se na zimní návštěvu Českého soběstačného domu, abychom vyzkoušeli, zda zimní podmínky přinesou obyvatelům nějaký diskomfort.
TZB-info doporučujeČeský soběstačný dům stojí v Pošumaví a není napojený na žádné sítě. Jak si zvládne tento ostrovní dům zajistit dostatek elektřiny a tepla?
Zvýšit komfort pacientů i zdravotníků a zároveň ušetřit peníze, vodu i energii se podařilo Karlovarské krajské nemocnici. Realizaci úsporných opatření na klíč provedla společnost Enesa.
Ve středu 23. března 2022 ráno se ve velké části Německa nerozjely elektrické nákladní vlaky. Český tisk jako jediné dostupné vysvětlení zmiňoval „nedostatečné napájení trakční soustavy.“ Příčina tohoto stavu však uvedena nebyla. A kde není vysvětlení, tam je prostor pro dojmy.
Invaze na Ukrajinu vznesla na evropskou energetiku bezprostřední požadavek vyšší soběstačnosti a bezpečnosti. Doteď přitom bylo prioritou snižování emisí. Co z toho vyplývá?
Mezinárodní energetická agentura (IEA) představila 10 návrhů, jak by se mohla Evropa zbavit závislosti na ruském zemním plynu. K nim přidává jednoho podstatného „žolíka“. Co navrhuje?
Nedaleko Hradce Králové se nachází dvě fotovoltaické elektrárny vybavené systémy natáčení panelů vůči slunci – trackery. Vznikly v dobách ještě před solárním boomem v roce 2010 a stojí za nimi zajímavé příběhy technické i podnikatelské. Pojďme se na ně podívat.
Kvůli nepříznivému počasí pro výrobu elektřiny vyrobily německé obnovitelné zdroje v roce 2021 o 15 terawatthodin elektřiny méně než v roce 2020. I tak se tamní OZE podílely na celkové výrobě elektřiny ze 45 %.
Město Klatovy díky úsporným opatřením šetří za energie přes 4 miliony korun ročně. Na jejich realizaci však tehdy město nemělo moc peněz. Hledaly se tedy úspory s nejlepším poměrem cena – výkon. Pojďme se na ně podívat blíže.
Fotovoltaika je zdrojem dlouhodobě levné elektřiny. Pro řadu firem a obcí však není vlastní elektrárna finančně dostupná. ČEZ ve spolupráci s Komerční bankou připravil variantu pro firmy s odběrem elektřiny nad 50 megawatthodin ročně. Její výhodou jsou nulové vstupní náklady a provoz bez starostí.
Máte peníze, pozemek a chcete velkou fotovoltaickou elektrárnu. Nebo máte pole a líbí se vám agrofotovoltaika. Obojí je navíc dotované z Modernizačního fondu. Vypadá to, že stavbě nic nebrání, ale jsme v ČR. Co vás čeká? Na to jsme se zeptali našich hostů ve studiu TZB-info.
Získání dotace na fotovoltaiku z Nové zelené úsporám je od října 2021 jednodušší a výhodnější než dřív. Přináší také několik novinek, třeba podporu ostrovních elektráren. Jaké jsou nové podmínky pro fotovoltaiku?
V roce 2020 manželé Komárkovi nainstalovali na svůj rodinný dům fotovoltaiku s tepelným čerpadlem. Jak jsou po prvním roce spokojeni, kolik ušetřili peněz a co by dnes udělali jinak? Zeptali jsme se.
Jak modernizovat starší činžáky pro potřeby 21. století? Kodaňská ulice Hedebygade prošla proměnou už na přelomu milénia a mnoha řešeními předběhla dobu. Najdete zde nejen fotovoltaiku, ale i zadržování dešťové vody nebo komunitní centrum.
V době solárního boomu kolem roku 2010 byla jasná volba 35° na jih. Dnes ale máme nové technologie i možnosti instalace, jako jsou oboustranné panely, agrofotovoltaika, orientace východ-západ a další. Jaká kombinace je nejvýhodnější? To zjišťuje fotovoltaická laboratoř ČEZ u elektrárny Ledvice.
Levné elektrochemické články jsou podstatnou částí energetiky postavené na zdrojích energie s proměnlivou výrobou – slunci a větru. Technologie jsou teprve na začátku, pokrok v této oblasti je ale mnohem rychlejší, než se čekalo.