Proč se v ČR nestaví nové plynové zdroje? Je česká síť připravena na dovoz elektřiny? A jak v kombinaci s obnovitelnými zdroji postavit jádro?
Spotřeba evropských datacenter má v roce 2026 dosáhnout 150 terawatthodin. Takový je odhad Mezinárodní energetické agentury (IEA). Hlavním důvodem má být rozvoj umělé inteligence. Bude-li tento údaj pravdivý, nastěhujeme si do Evropy z pohledu spotřeby elektřiny tři další České republiky. Nemáme-li odepsat celý Green deal, nesmí být tato energie promarněna jako odpadní teplo.
Novela energetického zákona lex OZE III. zavádí do české legislativy pojmy akumulace, agregace a flexibilita. Děje se tak v rámci možností co nejpomaleji a jediný důvod, proč se o něco takového vůbec usiluje, je tlak Evropské unie. Co mají tyto služby řešit? Jakým překážkám jejich zprovoznění v ČR čelí? A kdo na zpoždění vydělává? O tom jsme v rozhovoru pro estav.tv hovořili s Janem Fouskem, výkonným ředitelem asociace AKU-BAT.
Stavba fotovoltaiky téměř výhradně na střechách rodinných domů znamená, „že v době energetické krize dáme levnou elektřinu z fotovoltaiky třeba třetině Benešova,“ říká v rozhovoru Jan Krčmář, ředitel Solární asociace. Jaké jsou bariéry rozvoje fotovoltaiky na rodinných domech, v areálech firem nebo na polích? A proč o ně vůbec usilovat?
Ceny elektřiny a plynu v roce 2022 zvýšily zájem měst a obcí o úspory energie, vlastní obnovitelné zdroje nebo komunitní energetiku. Jak ale tato opatření uchopit, aby dávala smysl a vyplatila se? Informace přináší cyklus regionálních konferencí Zkrotíme energie, který pořádá Svaz moderní energetiky.
Fotovoltaika bude opět na zemědělské půdě. Tentokrát o to však stojí sami farmáři. Výstavbu agrovoltaiky ale v ČR, stejně jako u jiných obnovitelných zdrojů, brzdí hlavně legislativa. To se teď změní. O agrovoltaice jsme v podcastu estav.tv hovořili s Jiřím Bímem, vedoucím sekce agrovoltaiky Solární asociace.
Má-li být elektroenergetika v budoucnu postavená na obnovitelných zdrojích energie, bez chytrých řešení se neobejde. Jak je česká energetika připravená na výzvy, které před ní staví požadavek dekarbonizace? Pod záštitou společnosti Huawei proběhl 26. září 2023 v Lobkowiczkém paláci summit zaměřený na stav moderní energetiky v České republice.
EU podporuje obnovitelné zdroje i akumulátory už několik let a brzy je začne vyžadovat nejen ona, ale prostřednictvím ESG i soukromý sektor. V ČR ale investoři nemohli na tuto poptávku adekvátně reagovat, protože pro tyto projekty dosud neexistuje právní úprava. To by se mělo v dohledné době změnit.
Odborný Velké kontejnerové, výletní lodě nebo tankery jsou zásadním zdrojem znečištění ovzduší i moří. Stejně tak letadlo má obrovskou spotřebu paliva v porovnání s autem. Pokud jde ale o skleníkový efekt a globální oteplování, přispívají emise lodí a letadel jen zlomkem toho, co vypouští spalovací motory v autech.