OdbornýVěděli jste, že baterie HE3DA v Nevadské poušti můžete sledovat online? Že sériově vyráběné baterie budou menší a lehčí? A jak si baterie vedla ve zkušebně ČVUT?
OdbornýDomácí palivový článek přeměňuje energii z paliva na elektřinu a teplo. Dělá to potichu a s vysokou účinností. Koupit se dá už dnes. Vyplatí se to?
Bateriová úložiště mohou pomoci stabilizovat elektrizační soustavu při hrozícím blackoutu, proměnlivé výrobě elektřiny z OZE nebo při náhlém zvýšení odběru z nabíječek elektromobilů. V České republice s nimi však zatím samostatně podnikat nelze a brzdí to jen legislativa.
Po srážkové dani, zastavení provozní podpory pro nové OZE, nárokování licence u prodeje přebytků z domácí fotovoltaiky a notifikaci podpory stávajících OZE přichází kontroly překompenzace.
Recept je přitom „snadný“ – zapojte nejlepší techniky, dejte jim zázemí a dost prostředků na inovace, inspirujte se přírodou a opírejte se přitom o 100leté rodinné know-how…
Vytápění pomocí počítačů nebo výroba syntetických paliv jsou nadějné energetické projekty, které se ČEZ rozhodl podpořit a vstoupit do nich prostřednictvím svého fondu Inven capital. Stejně jako dosud ostatní investice Inven capital jsou i tyto mimo ČR.
V kontinuální výzvě programu Nová zelená úsporám je od 15. 10. 2015 podporována mj. fotovoltaika pro rodinné domy. Kromě samotné elektrárny je možné získat příspěvek také na ohřev vody fotovoltaikou, akumulátory elektřiny a vypracování posudku.
Elektromobily v nejbližších letech odeberou většinu lithiových článků z trhu. Jaké technologie se budou používat pro stacionární úložiště? Jak se budou recyklovat? A jakou perspektivu mají ultrakapacitory?
Jana Procházku z HE3DA jsme zastihli na konferenci Smart energy forum, kde hovořil o nové referenci v USA. Spolu s Vladimírem Matolínem ze společnosti Leancat na konferenci představili také vysokozdvižný vozík poháněný bateriemi a palivovým článkem.
Společnost HE3DA jsme navštívili na veletrhu The Smarter E Europe, kde měla svou expozici. V neformálním rozhovoru vynálezce Jan Procházka zmínil několik novinek.
Jaký prostor zůstává v době digitalizace pro starou energetiku? Proč akumulátory nejsou univerzálním řešením? Kříží se blockchain s GDPR? O těchto a dalších otázkách jsme se bavili s technologickým vizionářem Petrem Rokůskem, zakladatelem a jednatelem společnosti Nano Energies.
Elektrické nebo tepelné akumulátory jsou dnes součástí většiny nových projektů obnovitelných zdrojů. Jejich uplatnění je však mnohem širší. I proto globální trh s akumulátory narostl během roku 2017 o více než 50 % a baterie dostaly samostatnou sekci na veletrhu The Smarter E Europe.