Jaké jsou nejlepší stánky veletrhu FOR ARCH? Jak vypadala právní poradna portálu ESTAV.cz? A jaká témata se probírala na konferenci "Jak koupit a rekonstruovat bydlení"? Odpovědi naleznete v dnešní zprávě.
Ve středu se na FOR ARCHu konal veletržní galavečer a při té příležitosti byla vyhlášena řada ocenění. Mezi ně patří ceny GRAND PRIX za nejlepší exponáty na veletrhu, čestný titul Architekt roku pro významnou osobnost české architektury, titul Architekt obci pro ocenění příkladné spolupráce architektů s místní samosprávou a konečně Young Architect Award pro úspěšné mladé a začínající architekty. Pojďme se podívat na oceněné.
27. ročník veletrhu FOR ARCH právě odstartoval! Na výstavišti PVA EXPO v Praze Letňanech tak až do soboty najdete 848 vystavovatelů ze 14 zemí světa. Tuto skutečnost můžeme potvrdit, hned vedle stánku TZB-info a ESTAV.cz se nachází stánek s indonéským nábytkem. Většinu vystavujících však představují tradiční stavební firmy a dodavatelé.
Zítra začíná v Praze - Letňanech 27. ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH a bude trvat až do soboty. Spolu s ním na jedné ploše najdete i související veletrhy - FOR THERM zaměřený na vytápění a vzduchotechniku, FOR WOOD věnovaný dřevostavbám, Bazény, sauny & spa a letošní novinku FOR STAV zasvěcenou stavební chemii, spojovacím materiálům a ochranným pomůckám.
Letošní energetická prognóza agentury Bloomberg New Energy Finance (BNEF) zvaná New Energy Outlook 2016 (NEO 2016) se od předpovědi z předchozího ročníku příliš neodchýlila. Z dosavadního vývoje BNEF identifikuje dva hlavní zdroje roku 2040 – OZE a uhlí. Trendy jsou tedy stejné jako loni a NEO 2016 se spíše než převratnými tvrzeními zabývá upřesněním těchto trendů.
Velká kapacita, vysoká bezpečnost, jednoduchost a levná výroba. Převratných technologií na uskladnění elektřiny je celá řada, baterie HE3DA by však měla být jedna z prvních, která se začne sériově vyrábět – a podle všeho již letos a v Praze. S jejím vynálezcem Janem Procházkou jsme udělali rozhovor během akce Nanoden na pražské náplavce.
Obnovitelné zdroje. Moderní akumulátory. Digitalizace. Úspory energie. Energiewende. Propojování trhů. Odstavování kapacit. Energetická unie. To vše jsou jevy, které se aktuálně dějí a s nimiž by měla (nejen) česká energetika počítat, pokud si má zachovat bezpečnost, dostupnost a šetrnost k životnímu prostředí.
Českou fotovoltaiku potkala v poslední době řada změn, zejména návrat státní podpory fotovoltaiky a zjednodušené podmínky připojení malé výrobny. Kromě toho pokračuje rozvoj trhu s domácími akumulátory. Na tuto situaci už reagují i energetické společnosti a připravují celé portfolio služeb v oblasti, kterou výstižně nazývají „nová energetika“.
Stát v roce 2015 vyhlásil dva poměrně štědré programy na podporu domácích OZE – Novou zelenou úsporám a kotlíkovou dotaci. Instalaci dotovaných zdrojů však mohou provádět pouze řemeslníci a firmy, které pro to mají patřičnou kvalifikaci. TZB-info přináší přehled míst, kde je možné zkoušku absolvovat a kolik získání kvalifikace stojí.